Każdego roku na zwiedzanie Warszawy decyduje się duża grupa turystów zarówno z Polski, jak i ze świata. Nic dziwnego – stolica naszego kraju to miasto z historią, a do tego ciekawe pod względem nie tylko atrakcji i zabytków, ale również jeśli chodzi o restauracje, miejsca noclegowe i rekreacyjne. Wiele osób, które tu przybywa, ma jednak spory problem z optymalnym zaplanowaniem wycieczki.

Od czego zacząć zwiedzanie Warszawy? Co warto zobaczyć?

Warto zauważyć, że zwiedzanie Warszawy może obejmować bardzo wiele punktów, zatem warto zaplanować tu co najmniej trzy- lub czterodniowy pobyt, by niczego nie pominąć. Dość sporo interesujących miejsc położonych jest w nieznacznej od siebie odległości. Z pewnością jest to korzystne z punktu widzenia turystów, zwłaszcza tych, którzy odwiedzają stolicę po raz pierwszy i nie znają jeszcze zbyt dobrze ulic, dzielnic czy połączeń komunikacyjnych.

Zwiedzanie Warszawy można rozpocząć od centrum. W samym sercu stolicy znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych dla niej budynków, a więc PKiN, czyli słynny Pałac Kultury i Nauki. Ten spory obiekt położony jest przy placu Defilad, w sąsiedztwie ulicy Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich.

Na jego terenie znaleźć można znaną chyba każdemu Salę Kongresową, a także Teatr Dramatyczny. Sam PKiN atrakcyjny jest dla turystów głównie ze względu na możliwość zwiedzenia od środka i wjechania na taras widokowy, który pozwala spojrzeć na panoramę całego miasta.

Bardzo ważnym punktem, jaki musi obejmować zwiedzanie Warszawy, jest oczywiście Zamek Królewski. Znajdująca się naprzeciw niego kolumna Zygmunta znana jest każdemu, podobnie jak zlokalizowany w samym środku rynku pomnik Syrenki. Warszawska Starówka to także liczne wspaniałe budowle, kamienice, katedry, kościoły, bramy, muzea, ścieżki czy schodki, które mają w sobie wiele uroku i piękna. W chwilach zmęczenia można przysiąść na ławce i relaksować się, obserwując płynącą obok Wisłę.

zwiedzanie warszawy

Bezpośrednio do Starówki prowadzi Krakowskie Przedmieście, przez które warto urządzić sobie mały spacer. Ta klimatyczna ulica kryje wiele znanych obiektów, jak choćby Pałac Prezydencki, gmach Uniwersytetu Warszawskiego, pomniki Piłsudskiego, Kopernika i Mickiewicza, kościół świętej Anny oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Sporą atrakcją, którą uwielbiają niemal wszyscy, są umieszczone w wielu miejscach ławeczki, które grają dzieła Fryderyka Chopina. Warto zatem zwrócić na nie uwagę, przechadzając się po stolicy.

Zwiedzanie Warszawy nie powinno pomijać Parku Łazienkowskiego, położonego w innej dzielnicy miasta, czyli na Mokotowie. Miejsce to jest często odwiedzanym punktem zarówno przez turystów, jak i mieszkańców stolicy. Słynne Łazienki to spory kompleks z piękną zielenią.

Trawa, drzewa, krzewy, kwiaty, alejki, ławki – to idealna opcja na spędzenie popołudnia. W dodatku można tu również zobaczyć całkiem sporą ilość niepowtarzalnych zabytków. Do najsłynniejszych zalicza się m.in. Belweder, Starą Pomarańczarnię, Pałac na Wodzie, Pomnik Chopina, Sienkiewicza, Sobieskiego czy Norwida.

Decydując się na zwiedzanie Warszawy warto zajrzeć również do Muzeum Powstania Warszawskiego, które położone jest niemal w centrum, tuż przy ulicy Grzybowskiej. Wizyta w nim z pewnością zrobi wrażenie na odwiedzających, którzy mają okazję obejrzeć aż kilkadziesiąt tysięcy zgromadzonych tam eksponatów.

Z kolei Muzeum Narodowe, które także warte jest uwagi, znajduje się kilkanaście minut drogi dalej, w kierunki Wisły, przy Alejach Jerozolimskich. Interesujące jest również Muzeum Historii Żydów Polskich na Muranowie. Jego otwarty kilka lat temu gmach wywołuje u wielu osób prawdziwy zachwyt.

warszawa

Zwiedzanie Warszawy to jednak nie tylko zabytki, muzea i miejsca związane z historią. Wielu przyjezdnych interesuje na pewno Stadion Narodowy, na którym odbywają się mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej, jak również wiele innych wydarzeń, nie tylko sportowych (m.in. koncerty, festiwale, pokazy, targi, spotkania biznesowe, a nawet śluby, chrzty i imprezy urodzinowe).

Stadion jest imponującym, ogromnym obiektem, które można zwiedzać od kulis wraz z przewodnikiem, zaglądając również do punktu widokowego. Zwiedzanie Warszawy warto zakończyć wizytą w położonym na Pradze ZOO lub w Centrum Nauki Kopernik na Wybrzeżu Kościuszkowskim.

Ta ostatnia z propozycji wymaga jednak z reguły co najmniej kilku godzin. Znajdujące się tu wystawy, pokazy, eksperymenty, pracownie, warsztaty, laboratoria czy planetarium są niezwykle wciągające zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here