Jak dolecieć do Aten?
Ateny to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast na City Break. Z Warszawy dolecimy tam w około dwie i pół godziny. Loty do Aten realizowane są przez tanie linie lotnicze z Krakowa, Katowic, Warszawy i Wrocławia.

Jak dostać się z lotniska do centrum Aten?

Lotnisko znajduje się około 20 km od Aten i można tam dojechać metrem lub kolejką podmiejską, taksówką lub autobusami prywatnych linii. Najtańsze jest metro – należy wyjść poza teren lotniska (zapytajmy pracowników jak dostać się do metra). Wówczas zapłacimy za bilet równowartość około 6 zł. Jeśli zdecydujemy się na transport autobusem, który dowiezie nas niemalże z płyty głównej do placu Syntagma, wówczas zapłacimy około 5 euro za kurs.

Pierwsze wrażenia z Aten?

Jest to niezwykle tłoczne, mało europejskie miasto. Nieuporządkowane, pełne orientalnych smaków, krzykliwych mieszkańców. Zaskakuje ogromna ilość graffiti na ścianach w Atenach – to jest niemal wszędzie. Aby docenić to miasto, należy przygotować sobie wiedzę z historii. Jeśli mamy zaległości z podstawówki, warto poczytać. Mając świadomość tego, jakie znaczenie to miasto miało w przeszłości, zaczniemy je podziwiać.

Akropol
Główny punkt zwiedzania i często miejsce, od którego zaczyna się odkrywanie Aten to wzgórze Akropol. Znajduje się tam Partenon – góruje pięknie nad miastem. Gdy zapada zmrok, jest pięknie oświetlony. Widowiskowe iluminacje wzgórza Akropol nadają temu miastu niezwykle romantyczny nastrój.

Ateny – zwiedzanie świątyń

akropol

Zwiedzanie Akropolu powinno być połączone ze zwiedzaniem ateńskiej Agory – i tutaj również – dopiero solidna dawka wiedzy na temat tego, co się w tym miejscu odbywało pozwoli nam dostrzec sens w tej „kupie kamieni“. Grecka Agora znajduje się pod Akropolem i można do niej dostrzec schodząc ze wzgórza, przez bardzo ładną ścieżkę pomiędzy gajami oliwnymi.

Warto również zwiedzić amfiteatr Dionizosa, a także świątynię Zeusa. To właśnie tutaj przybywali ludzie z całego antycznego świata, aby składać ofiary i bić pokłony dla bóstwa. Do wszystkich tych atrakcji bilety są sprzedawane osobno, ale można też kupić jeden bilet łączony na wszystko, kosztuje on 12-15 euro i naprawdę warto w niego zainwestować jeśli nastawiamy się na solidne obejrzenie Aten.

Plaka – tutaj zorganizujemy pamiątki do przywiezienia z Grecji

Szczególnie ciekawa może wydać się pod tym względem dzielnica Plaka. Jest to najstarszy obszar miejski Aten. Znajdują się tutaj stare uliczki, deptaki okolone starymi greckimi kamieniczkami. Mamy tutaj typowo greckie tawerny, jak i greckie sklepiki ze skórzanymi butami – to właśnie z wyrobów skórzanych słynie ten kraj. Jeśli zastanawiamy się, co przywieźć z Aten, odpowiedzią będzie z pewnością: buty skórzane. Greczynki mają ogromny wybór dobrej jakości skórzanych butów, za niewielkie pieniądze.

Najładniejsza panorama Aten
Skąd rozciąga się najlepsza panorama Aten? Gdzie warto wejść, aby zobaczyć piękny widok na Ateny z góry? Polecamy wzgórze Heraklesa! Ciekawe jest też wzniesienie Philopappos oraz Lykabettos. Pierwsze znajduje się tuż obok największego wzniesienia Akropolu, a do drugiego należy udać się jednak nieco poza centrum Aten. Można pojechać metrem, do stacji Evangelismos. Od stacji należy przejść nieco pod górkę, dlatego jest to trasa dla osób, którym niestraszne greckie upały.

Zwiedzanie Aten – ile dni?

ateny - zwiedzanie

Ile czasu potrzeba na zwiedzenie najważniejszych rzeczy w Atenach? Wiele zależy od indywidualnych upodobań. Sztandarowe zabytki zobaczymy w około 3 dni. Pozostała ilość czasu powinna być zarezerwowana na nieśpieszne zwiedzanie dzielnic okalających centrum.

Spacer po Atenach jest dla wielu tak dużą atrakcją jak zwiedzanie światowej klasy muzeów, którymi może poszczycić się to miasto. Zdecydowanie warto też poświęcić nieco czasu na niespieszne delektowanie się jedzeniem w tawernach. Trzeba koniecznie spróbować greckiego przysmaku – jagnięciny, która spełnia w Grecji niemal tak samo ważną rolę jak na polskim świątecznym stole świnia.

Ateny – czy to dobry kierunek na city break?
Warto udać się do Aten, ale uwaga – nie znajdziemy tam zbyt wiele luksusowych sklepów z odzieżą. Nie będzie to też na pewno doskonały city break dla zmęczonych pracą – luksusowe, przytulne knajpki są tam specyficzne, a wszystko niesie ze sobą posmak orientu. Ateny bowiem stoją u styku kultur – europejskiej i azjatyckiej.

Ateny – orientalny ryt miasta
Mimo że Grecy w swoim poczuciu tożsamości wracają do wspomnień o czasach antycznych, to jednak trzeba przyznać, że w ich krwi najwięcej jest obecnie orientu i widać to w kulturze i obyczajach. Warto zobaczyć piękny ślad orientu zwiedzając Ateny – szczególnie w kościołach, zabytkach, architekturze i kuchni oraz obyczajowości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here