Bilbao to miasto położone na północy Hiszpanii. Słynie z atrakcyjnych obiektów architektury, takich jak zabytkowe katedry, kościoły, teatry, czy też specjalistyczne muzea. Niezaprzeczalnie najczęściej odwiedzanym miejscem przez turystów jest słynne Muzeum Guggenheima. Zwiedzić je powinni nie tylko wielbiciele sztuki współczesnej. Warty uwagi jest bowiem już sam budynek, który nawiązuje do historii miasta oraz olśniewa złożonością bryły architektonicznej.

Historia miasta ukryta w budynku

Bilbao to miasto, które już od początków XIX wieku było głównym ośrodkiem przemysłowym regionu. Wokół rzeki Nerviòn, która przepływa przez centrum miasta powstawały stocznie, huty oraz duże zakłady przemysłowe. W latach 70. miejscowy przemysł zaczął jednak podupadać i w Bilbao rozpoczął się kryzys. Władze postanowiły pomóc miastu poprzez inwestowanie w turystykę. W ostatnich dekadach na dawnych terenach przemysłowych i przy współpracy ze słynnymi architektami zaczęły powstawać sale koncertowe oraz muzea. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć była budowa Muzeum Guggenheima w Bilbao, zwieńczona jego otwarciem w dniu 19 października 1997 roku. Projekt stworzył słynny amerykański architekt Frank Gehry, który uchodzi za jednego z głównych przedstawicieli dekonstruktywizmu.Bryła gmachu odwołuje się do historii miasta i przypomina łódź.

Perełka architektury w Krainie Basków

Płynne i lśniące, pełne falistych linii i powyginanych elementów Muzeum Guggenheima jest słynne ze swej nieoczekiwanej formy. Zaprojektowanie budynku możliwe było przy pomocy komputerowego programu używanego w przemyśle lotniczym. Budynek między innymi wykonany jest z blachy tytanowej, wapienia oraz ze szkła. Architekt Frank Gehry bardzo długo przyglądał się próbce arkusza tytanowego umieszczonego na zewnętrznej ścianie swojej pracowni. Po czym zdecydował, że Muzeum Guggenheima w Bilbao pokryte zostanie 33 tysiącami tego typu niezwykle cienkich arkuszy. Tytan to materiał bardzo wytrzymały i mocny, a także lekki, całkowicie odporny na korozję oraz przyjazny środowisku. Jest doskonałym izolatorem, przez co zwiększa energetyczną efektywność budynku. Tytanowa skorupa dachu mieni się różnymi barwami w zależności od pory dnia oraz pogody. Efekt wizualny jest naprawdę spektakularny.

Sztuka współczesna nie przestaje zadziwiać

Muzeum w Bilbao powstało po osiągnięciu porozumienia z fundacją Guggenheima, której celem jest badanie sztuki współczesnej. Dla jednych niezrozumiała i kontrowersyjna, dla innych pełna wyrazu i po prostu piękna. Jedno jest pewne. To dla sztuki współczesnej powstaje najsłynniejsza w świecie architektura i na pewno warto na własne oczy zobaczyć Muzeum Guggenheima w Bilbao. Już na zewnątrz budynku podziwiać możemy wielkie dzieła sztuki współczesnej, takie jak rzeźby: pajęczyca Maman, pokryty kwiatami szczeniak Puppy oraz kolorowe Tulipany. Wokół atrium budynku rozmieszczone zostały trzy piętra wystawowe. Ekspozycyjna przestrzeń muzeum obejmuje około 11 tys. m2 powierzchni. Znaleźć tutaj można fascynujące dzieła między innymi Andy Warhola, Eduardo Chillidy, Roberta Rauschenberga, Willema de Kooning oraz interesujące ekspozycje tymczasowe. Przed odwiedzinami koniecznie zainteresujmy się, jakie wydarzenia kulturalne odbywają się obecnie w muzeum.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here