Wrocław – co zwiedzać? Pierwsze, co na pewno zwróci uwagę po przyjeździe do Wrocławia to urokliwy neogotycki dworzec. Łączy w sobie dawny styl budownictwa z nowoczesnym wykończeniem. Warto wiedzieć, że w Polsce jest to miasto czwarte co do wielkości.

Wraz z Krakowem i Warszawą należy do bardzo popularnych ośrodków turystycznych. Pomimo niełatwej historii i licznych zniszczeń z czasów II wojny światowej miasto zachowało swój urok. Hala Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wrocław – co zwiedzać?

Zdecydowanie warto rozpocząć swoją przygodę z Wrocławiem od Starego Miasta. Można na nim podziwiać gotycki ratusz. Jest tak okazały i piękny, że zdarzają się osoby, które porównują do do ratusza paryskiego. W środku znajduje się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Każdy, kto odwiedził wrocławskie Stare Miasto z pewnością zauważył, że wypełniają je prześliczne kolorowe kamienice.

Nie można nie wspomnieć o licznych zabytkowych świątyniach, które znajdują się na rynku. Jest to między innymi kościół św. Elżbiety, kościół św. Wojciecha, gotycka katedra Marii Magdaleny, kościół Najświętszego Imienia Jezus… Nie bez znaczenia jest wschodnia strona Starego Miasta. To tutaj znajduje się Wrocławskie Muzeum Narodowe wraz z Panoramą Racławicką.

Jest to ogromne malowidło, które obrazuje bitwę pod Racławicami. Ciekawostką, która znajduje się na starym mieście jest pomnik „Ku czci Zwierząt Rzeźnych”. Trudno spotkać się podobnym aktem szacunku wobec istot, które przecież oddają życie po to, by ludzie mogli się najeść.

Wrocław – co zwiedzać? Ostrów Tumski jest dawną posiadłością kościelną. Stanowi najstarszą część Wrocławia. Poza tym warto rozejrzeć się na południu miasta. Jest najbardziej znanym budynkiem jest Dworzec Główny. To charakterystyczna żółta budowla z zamkową wieżyczką. Powstała w XIX wieku. Łączy w sobie elementy secesji i historyzmu. W pobliżu budynkiem wartym uwagi jest Sky Tower – jeden z najwyższych budynków w Polsce. Za opłatą ze szczytu Sky Tower można napawać się widokiem wrocławskiej panoramy.

zoo wrocław

Nie można zapominać o wrocławskim śródmieściu. Hala Stulecia jest miejscem, którego nie można pominąć. Dla miłośników egzotycznych zwierząt z pewnością interesujące okaże się wrocławskie ZOO. Miłośników secesji zachwyci Most Zwierzyniecki z urokliwymi zdobieniami.

Kto choć trochę zna Wrocław, wie, że charakterystyczną ciekawostką związaną z miastem są rzeźby krasnali. Krasnale zostały rozmieszczone w bardzo różnych miejscach we Wrocławiu. Ich początków upatruje się w graffiti tworzonych przez tzw. Pomarańczową Alternatywę.

Była to organizacja, która poprzez swoją działalność miała na celu ośmieszenie i zdyskredytowanie władzy PRL-u. Kiedy zaczęto podejmować działania, które miały na celu utrwalenie w świadomości wrocławian i przybyłych Pomarańczowej Alternatywy, powstały pierwsze figurki słynnych krasnali. Obecnie miasto zaroiło się od tych stworzeń. Jest ich już kilkaset.

Miejscem, w którym warto zrobić zakupy, jeżeli nie jest się zwolennikiem szybkiego wydawania pieniędzy jest hala targowa. Obiad można tu zjeść już od kilku złotych, choć oczywiście nie jest to jedzenie najwyższej klasy. Znajduje się tu też mnóstwo straganów z owocami, różnego rodzaju przetworami.

Można też kupić kawę, herbatę, pyszną chałwę, a nawet kosmetyki. Są też punkty ksero i wiele innych punktów z najróżniejszymi usługami. Można tu kupić też ubrania. Na Hali Targowej nie ma chyba rzeczy, której nie można by tutaj nabyć.

wrocław - co zwiedzać

Z muzeów, które są darmowe, godna uwagi jest Galeria Neonów przy ulicy Ruskiej 46C. Można tam podziwiać wrocławskie podwórko, które jest niezwykle rozświetlone. Neony pochodzą z Wrocławia i Dolnego śląska. Gdyby nie Galeria Neonów prawdopodobnie skończyłyby swój żywot na wysypisku śmieci, ale udało im się dostać nowe życie.

Jeżeli turystę znuży miejski gwar i ogrom atrakcji, powinien pomyśleć o miejscu, w którym będzie mógł się zrelaksować i odetchnąć w spokoju. Wrocław – co zwiedzać i ochłonąć? Takim miejscem jest Ogród Japoński, który powstał w latach 1909 – 1913. Swoją dzisiejszą formę zawdzięcza wieloletnim budowom, upiększaniom, uzupełnianiom ogrodu o wiele istotnych elementów.

Polscy i japońscy znawcy architektury ogrodowej sprawili, że dzisiaj jest miejscem, z którego wrocławianie są bardzo dumni. Ludzie mogą tutaj odpoczywać, ale też zrobić sobie ładne zdjęcia w otoczeniu przyrody. Zieleń, przepiękne kwiaty i różnego rodzaju rośliny wyciszają i napełniają błogą, spokojną radością. Chociaż Ogród Japoński nie jest duży, to można spędzić w nim wiele czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here