Podziemne atrakcje turystyczne zazwyczaj robią na nas gigantyczne wrażenie. Kojarzą nam się z odkrywaniem nowych miejsc i niesamowitymi przygodami. Zazwyczaj z kopalniami spotykamy się przecież wyłącznie w filmach, serialach i powieściach literackich. Wgłębiamy się w historie bohaterów postanawiających zejść do podziemi, odkryć w niej nowe miejsca i znaleźć niesamowite skarby. Chcemy być tacy jak oni! A przynajmniej o tym marzyliśmy zawsze w swoim dzieciństwie.

Jako bardzo młodzi ludzie próbowaliśmy odkrywać cały świat i wierzyliśmy głęboko w to, że w przyszłości zostaniemy prawdziwymi odkrywcami, przyczyniając się do poznania nowej historii naszego świata. Najprawdopodobniej tego celu, przynajmniej na razie, nie udało nam się zrealizować, ale to nie znaczy, że mamy całkowicie zrezygnować ze swoich dziecięcych marzeń.

Zacznijmy je spełniać właśnie teraz!

Skoro nigdy wcześniej nie byliśmy jeszcze w żadnej kopalni, koniecznie się do niej wybierzmy. Wbrew pozorom podziemnych atrakcji turystycznych w Polsce w ogóle nie brakuje. W naszym kraju znajdziemy tak zróżnicowane kopalnie do zwiedzania, że jeśli zechcemy je wszystkie zobaczyć i ustalimy sobie taki cel, najprawdopodobniej osiągniemy go dopiero pod koniec swojego życia.

Na pierwszy rzut idzie Kopalnia Guido, umiejscowiona w samym Zabrzu. To miejsce wyjątkowe, niesamowite i bardzo tajemnicze. Niektórzy uznają je nawet za mroczne, gdyż panują w nim egipskie ciemności i nigdy nie można mieć pewności, co się nagle z nich wyłoni. Kopalnia Guido znana jest na całym świecie, dlatego nieraz spotkamy się w niej z zagranicznymi turystami. Dziś pełni rolę niesamowitego muzeum, które do dyspozycji turystów oddano dopiero jakiś czas temu.

kopalnia

Tej kopalni będziemy mogli zejść do prawdziwych podziemi. Pokonamy drogę liczącą ponad trzysta metrów, aby ostatecznie znaleźć się na samym dole i zobaczyć niesamowicie zabytkowe miejsca kopalni. Przed wejściem do tego muzeum zostaniemy wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, czyli odpowiedni strój roboczy, latarkę oraz kask. Następnie poczujemy się jak prawdziwy górnicy, mogąc pokonywać kolejne przestrzenie tunelów i komnat w niesamowitym ubraniu, które pozwoli nam poczuć się jak w dawnych czasach.

A ile zapłacimy za możliwość zobaczenia takiej atrakcji? Otóż w przypadku osób dorosłych cena biletów wynosi dwadzieścia pięć złotych (umożliwia nam ona zejście do pierwszego poziomu) bądź dwadzieścia dziewięć złotych (tutaj zejdziemy już do poziomu 320 metrów). Koniecznie skorzystajmy z droższej opcji. Skoro już i tak za to płacimy, pozwólmy sobie zwiedzić wszystkie miejsca kryjące się w tej niesamowitej kopalni.

Wymieniając różnorodne kopalnie do zwiedzania, na pewno w pierwszej chwili pomyślelibyśmy o tej mieszczącej się w Wieliczce. Tak naprawdę jest ona znana każdemu Polakowi. Jako że często bywa celem głównym różnych wycieczek szkolnych, istnieje spore prawdopodobieństwo, że już kiedyś w niej byliśmy – nawet jeśli kompletnie o tym nie pamiętamy. Nie myślmy jednak, że Wieliczka jest jedyną kopalnią soli w Polsce. Drugą, niemalże tak samo niesamowitą jest bowiem miejsce kryjące się w Bochni. Zostało ono utworzone w trzynastym wieku.

Składa się z aż dziewięciu poziomów, które wszystkie umiejscowione są pod ziemią. Dawniej Kopalnia Soli w Bochni była częstym miejscem spotkań wyznawców różnych religii, którzy praktykowali w niej swoje wyznania wiary i organizowali swoje spotkania. Dziś możemy sami ją zwiedzić, pokonując niektóre jej przestrzenie niesamowitą podziemną łodzią. Mimo iż atrakcja cieszy się największym zainteresowaniem wśród dzieci, nas samych też na pewno zaskoczy – i to oczywiście pozytywnie.

kopalnie do zwiedzania

Jeżeli zechcemy zwiedzić tę kopalnię samodzielnie, nie dołączając się do żadnej grupy zorganizowanej, za bilet wstępu dla osoby dorosłej zapłacimy od trzydziestu do czterdziestu złotych. Nie jest to wygórowana cena jak na ilość proponowanych nam atrakcji. W tej kopalni na pewno nie będziemy się nudzić!

Jeżeli jednak dwie wymienione wyżej kopalnie do zwiedzania już udało nam się kiedyś zobaczyć i nie mamy ochoty ponownie do nich powracać, poszukajmy dla siebie innych podziemnych atrakcji turystycznych. Jak już wspomnieliśmy, w Polsce zdecydowanie mamy ich pod dostatkiem.

Tak naprawdę co kilka miesięcy moglibyśmy spokojnie odwiedzać kolejną kopalnię, jeśli tylko wyznaczylibyśmy sobie za cel zwiedzenie wszystkich podobnych miejsc. Zdecydowanie są to jedne z najbardziej fascynujących obiektów turystycznych. Każda kopalnia ma swoją własną tajemnicę, która tylko czeka na to, aż ją odkryjemy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here