O znaczeniu historycznym dawnej siedziby polskich władców nikogo chyba nie musimy przekonywać. Wycieczka na Wawel powinna być wspaniałą, pełną wrażeń przygodą. Warto się jednak do niej dobrze przygotować – merytorycznie i logistycznie. Ogromna liczba wartych obejrzenia obiektów sprawia, że przed zwiedzaniem dobrze jest mieć w głowie konkretny plan uwzględniający zainteresowania nasze i naszych współtowarzyszy.

Wawel – trasy i bilety

Przed nami zwiedzanie Katedry i Zamku Królewskiego na Wawelu, obiektów o olbrzymim znaczeniu historycznym, pełnych wyjątkowych pamiątek i dzieł sztuki najwyższej klasy. Postanowiliśmy udzielić Państwu kilku podstawowych informacji i porad.

Operację Kraków Wawel zwiedzanie rozpoczyna zazwyczaj wizyta w Katedrze. Wstęp do wnętrza tej wyjątkowej świątyni jest bezpłatny. Musimy jednak wykupić bilet, jeśli chcemy zobaczyć niektóre kaplice, zejść do krypt lub wejść na wieżę i obejrzeć z bliska wspaniały Dzwon Zygmunta. Wszystko to w ramach jednego biletu, który upoważnia również do wstępu na ekspozycję w Muzeum Katedralnym (można tam zobaczyć m. in. słynną kopię włóczni św. Maurycego ofiarowaną przez Ottona III Bolesławowi Chrobremu podczas zjazdu gnieźnieńskiego!). Kasy znajdują się naprzeciwko świątyni. O tym, jakie cuda sprawiają, że warto zdecydować się na zakup biletu, przeczytacie na: http://krakowzwiedzanie.pl/wzgorze-wawelskie/. Znajdziecie tam również informacje na temat godzin otwarcia kas i cen biletów.

Bezpłatnie można wejść na słynny dziedziniec krużgankowy Zamku i podziwiać efekty XVI-wiecznej przebudowy dokonanej pod czujnym okiem włoskich mistrzów, najpierw Franciszka Florentczyka, a później Bartolommeo Berecciego (z pokaźnym wkładem Polaka, Benedykta Sandomierzanina). Muzeum Zamek Królewski na Wawelu sprawuje pieczę nad kilkoma trasami zwiedzania. Bilety można zakupić w kasach przy Bramie Herbowej(wejście na Wzgórze Wawelskie zlokalizowane od strony ul. Kanoniczej) lub w Centrum Informacji i Promocji. Grupy zorganizowane w sezonie turystycznym muszą pamiętać o obowiązku wcześniejszej rezerwacji.

Pamiętajmy, że zwiedzanie wawelskich tras wymaga wykupienia osobnego biletu na każdą z nich. Turystom umożliwiono zobaczenie zarówno reprezentacyjnych, jak i prywatnych komnat królewskich. Oprócz tego możemy podziwiać zasoby Skarbca Koronnego i Zbrojowni (tu na wystawie m. in. miecz koronacyjny naszych królów czyli słynny Szczerbiec) oraz dwie wyjątkowe wystawy: Sztuka Wschodu (na niej wspaniałe przedmioty pochodzące z Turcji i Persji, m. in. zdobyte pod Wiedniem) oraz Wawel Zaginiony. Ta ostatnia ekspozycja dzięki makietom i reliktom budowli odsłoniętym przez badaczy rekonstruuje w wyobraźni zwiedzających obraz wczesnośredniowiecznego Wawelu.

wawel zwiedzanie z przewodnikiem

Zachęcamy również do zainteresowania się trasami sezonowymi (czyli czynnymi w okresie od kwietnia do października). Zwiedzić można Basztę Sandomierską z pięknym widokiem na Kraków, Smoczą Jamę lub wybrać się na spacer z przewodnikiem po wawelskich ogrodach.

Kraków Wawel zwiedzanie z przewodnikiem

Aby poznać tajemnice Wawelu, dobrze jest wybrać się na Wzgórze Wawelskie z przewodnikiem, który nam o nich z pasją opowie. Znakomitą ofertę znajdziecie Państwo na portalu http://krakowzwiedzanie.pl/. Doskonałym pomysłem jest wybranie się z przewodnikiem do Katedry Wawelskiej. Zwiedzanie tej wyjątkowej świątyni z dobrym komentarzem merytorycznym to prawdziwa podróż w czasie, pełna wzruszeń i wspaniałych doznań estetycznych. Trasy „zamkowe” zwiedza się z wewnętrznym przewodnikiem.

Warto podkreślić, że zwiedzanie z przewodnikiem to rozwiązanie nie tylko dla większych grup turystycznych. Ceny usług przewodnickich nie są wygórowane, dzięki czemu na taki komfort mogą sobie pozwolić również małe grupy, turyści indywidualni i rodziny!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here