Jeśli wybieramy się w Bieszczady to na pewno trzeba będzie odwiedzić zaporę na Solinie, bo to robi niesamowite wrażenie.  Zapora robi wrażenie nie tylko z dołu, kiedy do niej podchodzimy, ale również z góry. Dla osób, które mają lęk wysokości nie będzie miło spoglądać w dół. Całkowita wysokość zapory to osiemdziesiąt dwa metry. Można to przeliczyć na około trzy dziesięciopiętrowe budynki. Robi wrażenie? Oczywiście, że tak, a na żywo będzie jeszcze lepiej. Głębokość to aż sześćdziesiąt metrów.

Zapora została uruchomiona w 1968 roku i od tej pory działa bardzo dobrze.  Zbiornik, który powstał ma powierzchnie aż 22 kilometrów kwadratowych. Całość wygląda niesamowicie, a to wszystko, dlatego że linia brzegowa to prawie sto siedemdziesiąt kilometrów. Mamy różne zatoczki, ujścia strumieni, czyli jest tam po prostu bar doz ładnie, dlatego jeśli jedziemy w tamtym kierunku to trzeba na zaporę wjechać i chociaż chwilę jej poświecić. Nie zajmuje to dużo czasu, a robi wrażenie, dlatego nie można takiej okazji przegapić.

Jesteśmy na zaporze

Na pewno uda nam się tam zrobić niesamowite zdjęcia i właśnie to będzie nasza pamiątka i warto to zrobić. Trzeba uważać na zaporze, bo ta wysokość jest naprawdę konkretna i wiele osób to paraliżuje. Można spojrzeć sobie w dół i co zobaczymy? Woda jest bardzo przejrzysta i można z tak dużej wysokości zobaczyć ryby. To są bardzo duże ryby, bo skoro my je widzimy na górze to, jakie muszą być, kiedy zejdzie się na dół?  Poniżej zapory znajdę się elektrownia wodna, która generuje moc 200MW.

zapora solina

Takie wykorzystanie zapory ma sens i daje bardzo dobre efekty. W zbiorniku można będzie podziwiać różne gatunki ryb od sandaczy po płocie, a kończąc na szczupakach czy sumach. Zbiornik jest wykorzystywany do turystyki, dlatego warto tam pojechać i trochę odpocząć.

Powstało kilka ośrodków rekreacyjnych, które korzystają z dostępu do jeziora. Musimy pamiętać o tym, że kąpiel poza wyznaczonymi miejscami jest bardzo niebezpieczna. To, dlatego lepiej nie ryzykować swoje zdrowia i życia. Nie można również pływać niczym głośnym, bo obowiązuje tam strefa ciszy.

Mimo że nie jest to zbiornik łatwy do pływania przez to, że nie da się przewidzieć wiatrów, jakie mają wiać to jest bardzo popularny wśród miłośników żeglarstwa. Wpływa na to otoczenie, czyli piękne widoki, których nie da się porównać z niczym innym. Warto tam być żeby się przekonać jak to wszystko wygląda na żywo. Turystów jest tam bardzo dużo, ale teren jest też duży, dlatego można wypocząć i zregenerować swoje siły.

Zwiedzanie zapory

Na zaporę można wejść z przewodnikiem, który opowie nam wszystko bardzo dokładnie i dzięki temu można się o tym wyjątkowym miejscu dowiedzieć takich informacji, o jakich nie wiedzieliśmy i jakich w Internecie nie znajdziemy. Pamiętajmy tylko o tym, że na terenie elektrowni wodnej Solina nie można robić zdjęć i kręcić filmów. Jest to obiekt strategiczny, dlatego jest to zabronione i jest za to wysoka kara. Ceny biletów nie są wysokie, a jeśli zorganizujemy się w kilkusetosobową grupę to wyjdzie nam jeszcze taniej.

jezioro solińskie

Warto zainteresować się tym miejscem, które jest inne od wszystkich, które zwiedzamy. Nie znajdziemy w Polsce zapory, która robiłaby tak niesamowite wrażenie, dlatego jeśli na nią wejdziemy i popatrzymy na otaczający nas świat to będziemy tym miejsce zachwyceni, bo jest naprawdę bardzo, ale to bardzo wyjątkowe. Wszystkie osoby, które wchodzą na zaporę są zaskoczone jest ogromem i wysokością. Niby wiemy ile ma metrów, ale dopiero jak się tam stanie to wszystko dobrze widać. Łącznie z przerażeniem tych osób, które mają lęk wysokości.

Piękna Solina

Jeśli wybierzemy się do tego miejsca to można odpocząć. Można posiedzieć na tamie i popatrzeć na przyrodę, na ryby czy na ptaki. Warto, co jakiś czas zrobić sobie taką przerwę, bo codziennie gonimy sami nie wiemy już, za czym. Tutaj świat wygląda trochę inaczej i my stosując tam jesteśmy jego częścią, a zatem trzeba się cieszyć z tego, że można w tym miejscu być. Tym bardziej, że z dojazdem nie ma tutaj żadnych problemów i nie ma też problemów z dostaniem się na zaporę.

Ceny biletów nie są obowiązkowe i na zaporę wejdziemy za darmo. Jeśli chcemy zwiedzać ją w środku to wtedy dopiero kupujemy bilety i można będzie tam wejść. Nie każdy jest tym zainteresowany, dlatego musimy zdecydować, co jest dla nas najlepsze. W tym miejscu będzie nam się podobało i każdy będzie z niego zadowolony. Dzieci lubią takie miejsca, bo widać dużo i jest wysoko. Dorośli w większości też będą się tam dobrze czuć, dlatego trzeba taką wycieczkę już teraz zaplanować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here