Te osoby, które wybiorą się na Wilczy Szaniec zobaczą historię II wojny światowej. Można to poczuć na sobie, bo to miejsce jest wyjątkowe. Pokazuje, jaką myśl mieli wtedy Niemcy i co potrafili zbudować w bardzo krótkim czasie.  Wilczy Szaniec znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, które przez Niemców jest do dzisiaj uwielbiane. Można ich tam spotkać na każdym kroku. Czują się u nas jak u siebie w domu. Dawna główna kwatera Hitlera została zrobiona tam żeby był on w stu procentach bezpieczny i trzeba przyznać, że to nie naprawdę udało.

To właśnie z tego miejsca Hitler mógł dowiedzieć się wojskami, które atakowały ZSRR. To miejsce jest wyjątkowe i jednocześnie przeradzające. To tutaj w 1944 roku doszło do nieudanej próby na życie Hitlera. Zapewne historia potoczyłaby się wtedy inaczej, ale niestety nie udało się przeprowadzić skutecznego zamachu. Wykorzystanie lasów i maskowanie tych bunkrów to był strzał w dziesiątkę, dlatego trudno było tutaj w ogóle dotrzeć. Całe miejsce jest bardzo tajemnice i to do dzisiaj.

W niektórych z tych miejsc do dzisiaj nie udało się dotrzeć do wielu pomieszczeń. Można wentylacją wejść do środka, ale niestety nie ma drzwi i nikt nie wie jak je znaleźć. W wilczym szańcu można znaleźć krzyż, który upamiętnia polskich saperów, którzy zginęli tutaj po wojnie, kiedy rozminowywali cały teren. Niemcy się bardzo dobrze zabezpieczyli, dlatego trudno byłoby to miejsce zdobyć.

Kwatera Głowna Hitlera

Na pewno to, co zastaniemy na miejscu zrobi na nas wrażenie. Mamy tutaj 250 hektarów dobrze zamaskowanych budynków. Stropy w bunkrach miały po kilka metrów grubości, dlatego przebicie ich jakimkolwiek sprzętem, jaki wtedy był do dyspozycji byłoby naprawdę bardzo, ale to bardzo trudne. Całość była pilnie strzeżona, a na górze na bunkrach rosły drzewa, przez co wykrycie tej kwatery z góry było niemożliwe. Na tamten czas ludzie nie dysponowali aż tak dobrze przygotowanym sprzętem do wykrywania takich miejsc, dlatego Hitler mógł się tutaj na spokojnie ukrywać i nic złego mu się nie stało.

Warto wspomnieć również o tym, że załoga, która obłuskiwała Wilczy szaniec liczy przeszło dwa tysiące osób.  Byli tutaj wojskowi, ale również kucharze, lekarze czy fryzjerzy. Można powiedzieć, że było to małe miasteczko przygotowanej na walkę i przetrwanie. Większość schronów jest zniszczona, ale jeśli tam się udamy to można zobaczyć też takie, które mimo tylu lat nadal mają się bardzo dobrze.

Przy budowie tego kompleksu pracowało dwadzieścia tysięcy osób.  W 1944 roku Hitler ostatecznie opuścił kwaterę i Niemcy zaczęli się wycofywać. Kwatera została wtedy wysadzona i w takim stanie jest do dzisiaj. Niemcy nie lubili się chwalić swoimi tajemnicami, dlatego całość zniszczyli żeby, chociaż część tajemnicy zachować.  Do dzisiaj wiele z tych tajemnic nie jest rozwikłanych i raczej nic nie wskazuje na to żeby to kiedykolwiek miało się zmienić.

wilczy szaniec - zwiedzanie

Zwiedzamy Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec można zwiedzać samodzielnie, ale o wiele lepiej będzie wybrać się z przewodnikiem. Wtedy dowiemy się wszystkiego o tym miejscu. Krąży tutaj wiele legend, dlatego dobrze byłoby się wszystkiego dowiedzieć od kogoś, kto się tym, na co dzień zajmuje.  Trzeba tylko liczyć się z tym, że na zwiedzanie całości trzeba będzie poświecić nawet dwie godzinny.

Wszystko zależne jest od tempa, jakie nada przewodnik. Dla dzieci jest to atrakcja średnia i na pewno będą się nudziły, dlatego lepiej nich nie zabierać w takie miejsce. Przyglądajmy się tym murom i patrzmy, co Niemcy byli w stanie wtedy zrobić. Nie mieli takiej techniki i możliwości jak dzisiaj, a jednak dali radę. Oczywiście wszystko to kosztem wielu istnień ludzkich, ale Niemcy na to nie zwracali uwagi. Liczył się dla nich tylko cel. Nie wszystko jednak przewidzieli, dlatego ostatecznie musieli wycofać się z tego miejsca jak i z innych.

Wyjątkowe miejsce i bogata historia

Na pewno to miejsce będzie robiło na każdym wrażenie nawet, jeśli ktoś do tej pory za bardzo nie interesował się historią. Wystarczy podziwiać to wszystko, co tam się znajduje żeby nabrać szacunku do wroga. Dzisiaj trzeba byłoby długich lat żeby coś takiego postawić, a szanse na to żeby to przetrwało dziesiątki lat są znikome. Chociaż raz warto tam pojechać. Zwiedzanie jest łatwe i przyjemne tak samo jak i parkowanie.

Pod kwaterą znajduje się miejsce wydzielone na parking, dlatego nie będziemy mieć z parkowaniem żadnych problemów i co ważne nie trzeba zbyt daleko chodzić.  Jedźmy zwiedzajmy i opowiadajmy innym jak jest w Wilczym Szańcu, co te osoby zachęci do odwiedzin tego miejsca.

zdjęcia wikipedia

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here