Wrocław to czwarte co do wielkości miasto Polski liczące sobie 640 tysięcy mieszkańców i stolica województwa dolnośląskiego. Jest jednym z lepiej rozwijających się ośrodków w Polsce – powstaje tam obecnie wiele dochodowych przedsiębiorstw i prowadzonych jest sporo kosztownych inwestycji. Współpraca międzynarodowa ułatwiana jest niewielkimi odległościami między Wrocławiem a granicami z Czechami oraz Niemcami.

Wrocław jest także jednym z wiodących polskich ośrodków akademickich – znajduje się tam kilka cenionych uczelni wyższych zwłaszcza Uniwersytet Wrocławski czy Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich. Myśl techniczna na najwyższym poziomie gwarantowana jest dzięki doskonale rozwijającej się Politechnice Wrocławskiej.

Miasto jest także jedną z polskich stolic kultury – działa tam wiele muzeów, teatrów i galerii sztuki, co został docenione w 2016 roku, kiedy Wrocław został uhonorowany mianem Europejskiej Stolicy Kultury. Wcześniej miano to zostało przyznane tylko Krakowowi w roku 2000.

Wrocław jest dobrze skomunikowany z resztą Polski, co powoduje, że turystyka w tym regionie ma szansę prawidłowo się rozwijać. Z Krakowem i granicą niemiecką połączony jest autostradą A4, natomiast A8 stanowi obwodnicę Wrocławia, która umożliwia ominięcie miasta bez konieczności stania w uciążliwych korkach. Stolica Dolnego Śląska połączona jest natomiast z Łodzią i całą Polską centralną drogą ekspresową S8.

Do Poznania wiedzie natomiast droga krajowa nr 5, która docelowo również ma mieć standard powiększony do miana drogi ekspresowej. We Wrocławiu funkcjonuje dworzec kolejowy, który zapewnia połączenia do każdego ważniejszego miasta w kraju; połączenia realizowane są zarówno przez koleje regionalne, jak i pociągi dalekobieżne. Wreszcie, w mieście znajduje się port lotniczy, jeden z największych w Polsce.

Umożliwia on loty do wielu miejscowości w różnych częściach Europy, a także czasami poza nią do kurortów turystycznych w północnej Afryce lub do Ziemi Świętej. Port lotniczy na wrocławskich Starachowicach w 2017 roku osiągnął rekordową przepustowość 2,8 mln pasażerów, a statystyka ta rośnie z roku na rok.

afrykarium

Zwiedzanie Wrocławia zaczyna się natomiast najczęściej od Starego Rynku, który jest największym w Polsce zaraz po tym znajdującym się w Krakowie. Każda pierzeja mieni się elegancko wyremontowanymi kamieniczkami, natomiast w środkowej części znajduje się jeden z symboli miasta, kunsztownie wykonany Ratusz. Siedzibę w nim miały średniowieczne władze miasta, a cały Rynek świadczy o potędze handlowej Wrocławia w czasach dawnych.

Ze względu na zniszczenia wojenne, oryginalnej średniowiecznej zabudowy we Wrocławiu praktycznie nie ma – w czasie II wojny światowej miasto ucierpiało nawet bardziej niż Warszawa. Sam Rynek jednak jest niezwykle urokliwy, a ulice mimo, że dzisiaj głównie z zabudową modernistyczną prezentują dawny, średniowieczny układ urbanistyczny. W pobliżu Starówki warto zwrócić uwagę również na gotycki kościół św. Elżbiety, który został odbudowany, a dzisiaj znajduje się na nim punkt widokowy.

O bogatej historii Wrocławia świadczy również odnowiona po wojennej pożodze część miasta nazywana Ostrowem Tumskim, gdzie nad Odrą stoi urokliwa Katedra i otaczające ją inne budowle sakralne zbudowane w stylu gotyckim.

Wrocław słynie z bardzo ciekawej atrakcji turystycznej – Panoramy Racławickiej, która zawiera obraz przedstawiający racławicką bitwę przeniesiony z Lwowa po II wojnie światowej. Jest to swego rodzaju symbol zastąpienia pozycji kulturalnej Lwowa w II Rzeczpospolitej Wrocławiem w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Najbardziej cenionym zabytkiem we Wrocławiu na arenie międzynarodowej jest jednak Hala Stulecia wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako wzorcowy przykład modernizmu.

zwiedzanie wrocławia

Inwestycja została zrealizowana jeszcze przez Niemców na początku XX wieku. Do dzisiaj hala gości ważne wydarzenia z zakresu handlu, sportu czy kultury. W jej bliskim sąsiedztwie znajduje się słynne wrocławskie zoo, jedno z największych w Polsce i najbardziej rozpoznawalnych. Od niedawna działa tam również jedyne w kraju Afrykarium, w którym można podziwiać życie zwierząt afrykańskich w środowisku bardzo zbliżonym do ich naturalnego.

Szklany tunel w basenie ze zwierzętami morskimi umożliwia obserwacje ich życia z innej perspektywy niż się zwyczajowo przyjęło. Na całościowe zwiedzenie zoo należy rezerwować przynajmniej parę godzin, ale najczęściej zajmuje to nawet cały dzień, jeżeli chce się wszystko zobaczyć dokładnie. Zoo oraz Hala Stulecia położone są we wschodniej części miasta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here