Bolonia to włoskie miasto, po którym można spacerować bez końca. Jeśli prowadzimy bloga turystycznego, wówczas wycieczka do Bolonii będzie obfitowała w niesamowitą ilość atrakcyjnych zdjęć. Co zobaczyć w Bolonii? Poniżej przedstawiamy najważniejsze i najciekawsze punkty do zobaczenia w tym pięknym, słonecznym, włoskim mieście!

Plac Maggiore

Piazza Maggiore to niezwykły plac w bolońskim stylu, odpowiednik polskiego rynku głównego. Plac w Bolonii należy do jednych z największych we Włoszech. Na tym placu znajduje się kilka wspaniałych pałaców. Mamy tutaj też okazałą Bazylikę San Petronio oraz ratusz kolumnowy, który powinien być punktem obowiązkowym dla wszystkich osób, które interesują się architekturą i sztuką oraz historią. Warto jest odwiedzić ten plac, aby niespiesznie wypić kawę w jednej z klimatycznych kafejek.

Muzeum Historii Bolonii

Zwiedzanie Bolonii z pewnością nie będzie tak atrakcyjne, jak wówczas, gdy poznamy historię tego miasta. Jest to stare włoskie miasto z tradycjami, które w przeszłości odegrało wielką rolę w całym rzymskim świecie. Dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej o miejscu, w którym będziemy.

Należy udać się w tym celu do Muzeum Historii Bolonii. Informacje tam zwarte są napisane w języku angielskim – nie ma polskiego audio przewodnika. Muzeum jednak nie bazuje tylko na tablicach informacyjnych. Jest to doskonałe, nowoczesne muzeum interaktywne, które angażuje wszystkie zmysły. Podoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Bolonia – zwiedzanie Museo Civico Medievale

Bolonia to jedno z najbardziej deszczowych miast we Włoszech. Starsi Włosi mówią o niej – tłuste miasto. Europejczykom kojarzy się z uniwersytetami. To właśnie z tradycji uniwersyteckich tego miasta wziął się uczelniany system boloński. To właśnie tutaj znajduje się (i nadal działa!) najstarsza europejska uczelnia. Studiowanie na uniwersytecie w Bolonii przed wiekami (od XI w.) różniło się nieco od dzisiejszego trybu.

Studenci przychodzili na uczelnie tak, jak dziś chodzi się na indywidualne lekcje. Płacili za godzinę, wybierali wykładowców – nie było wielkich sal wykładowych. Pozostałością po tamtych czasach jest Museo Civico Medievale, które warto odwiedzić. Znajdziemy tam nagrobki, jakie uczniowie stawiali swoim wykładowcom.

zabytki bolonia

Jeden z najstarszych kościołów we Włoszech znajduje się właśnie w Bolonii. Według znawców, jest to też jeden z najpiękniejszych kościołów na Półwyspie Apenińskim.

Bolonia – zwiedzanie uliczek
Po wizycie w Bolonii okaże się, że najbardziej pamiętamy ze zwiedzania liczne arkady oraz ciemnopomarańczowe dachówki na dachach. W istocie – spacer po ulicach Bolonii jest atrakcją samą w sobie, na którą należy zarezerwować sobie trochę czasu. Warto też znaleźć punkty, z których można obejrzeć panoramę Bolonii.

Spaghetti po bolońsku
To, co w Europie znane jest jako spaghetti bolońskie, niestety w Bolonii smakuje nieco inaczej. Bolończycy na pomidorowy sos mówią Ragi i nigdy nie dodają go do makaronu spaghetti.

Sos pomidorowy Ragu, pochodzący z Bolonii, znany na świecie jako sos do spaghetti, przez Bolończyków dodawany jest jedynie do tagliatelle lub do tortellini. Włosi z tego rejonu w zasadzie nie do końca lubią spaghetti. Większym szacunkiem cieszą się wśród nich właśnie tortellini. Tortellini z sosem pomidorowym nazywają Włosi bolońscy tortellini pobrudzonym

Ceny w Bolonii
Bolonia, mimo że jest miastem ściśle uzależnionym od studentów, jest miastem drogim. W centrum iw dzielnicach przybrzeżnych nie znajdziemy pizzy tańszej niż 8 – 12 euro. Znajdziemy tutaj wiele restauracji hiszpańskich, w których zapłacimy wprawdzie nieco mniej, ale zwiedzanie Włoch bez jedzenia włoskiego jedzenia to już nie to samo!

bolonia

Odwiedzając Bolonię warto mieć świadomość tego, że do rachunku doliczany jest automatycznie rachunek, często nieuwzględniony na paragonie. Jest to zwyczajowo około 2 euro. Im bardziej prestiżowa lokalizacja, tym cena za tak zwaną kopertę, czyli ów napiwek będzie wyższa.

Bolonia – dobra baza wypadowa do zwiedzania środkowych Włoch
Wszystko za sprawą bardzo dobrze oznakowanego i dużego dworca autobusowego, który znajduje się w tym mieście. Autobusy z Bolonii dowiozą nas właściwie wszędzie. Znajdziemy tam zarówno luksusowe linie rejsowe, jak i tanie linie sprzedające bilety za 5 euro. Warto skorzystać z możliwości zwiedzania Włoch Środkowych z bazą wypadową właśnie z Bolonii.

Bolonia coraz bardziej popularna
Bolonia to stolica włoskiego regionu Romagna – nie do końca docenianego jak dotąd przez turystów. Wraz jednak z uruchomieniem tanich połączeń między lotniskiem pod Bolonią a innymi kluczowymi lotniskami w Europie, miasto to staje się coraz bardziej popularne wśród osób, które lubują się w urządzaniu sobie tak zwanego City Break. Potwierdzamy – warto udać się na zwiedzanie Bolonii!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here