Każdy z nas zapewne nieraz zastanawiał się nad tym, gdzie by tu można sobie tak po prostu wyskoczyć na weekend czy na kilka dni. Otóż ciekawą opcją wydaje się tutaj być Berlin. Położone bardzo blisko Polski, duże miasto… Tylko jak się tam wybrać i co w zasadzie możemy zwiedzić?

Wyjazd do Berlina

Generalnie w kwestii transportu, to mamy kilka różnych możliwości. Przede wszystkim możemy wybrać się koleją. Pociąg bezpośredni odchodzi z Warszawy czy z Poznania. Jest to jednak sposób relatywnie drogi, dlatego też warto w zasadzie się rozejrzeć za czymś nieco tańszym.

Można zatem jechać także autokarem i to jest w zasadzie chyba najbardziej opłacalna opcja. Planując bowiem podróż z dużym wyprzedzeniem można naprawdę całkiem sporo zaoszczędzić. W końcu nieraz nawet możemy trafić na śmieszną promocję i w efekcie zapłacimy za bilety zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Czy jeszcze mamy możliwe jakieś inne środki transportu? Oczywiście pozostaje nam samolot i auto. Odnośnie samolotu, to niestety nie jest to najbardziej opłacalny środek transportu. Z kolei zaś samochód może być całkiem kuszącą propozycją, jeśli jedziemy w kilka osób. Warto bowiem zaznaczyć, że z Poznania dojedziemy do Berlina w zasadzie w 4 godziny. Jest to zatem na pewno szybki środek transportu i wygodny.

Berlin – zwiedzanie

berlin - zwiedzanie

Dotarliśmy już zatem do Berlina… i co dalej? Co można zwiedzić w tym wyjątkowym mieście?

1) brama Branderburska

To oczywiście chyba najbardziej rozpoznawalny symbol Berlina. Koniecznie trzeba ją zobaczyć. Warto jeszcze dodać, że w okresie świątecznym znajdziemy tam wiele budek z winem czy z kiełbaskami i innymi przekąskami, a także różne sklepiki.

2) Budynek Parlamentu

Na pewno robi on wrażenie. Warto jeszcze dodać, że istnieje możliwość zwiedzenia go całkowicie za darmo. Wystarczy wcześniej zalogować się na stronie oraz wybrać najbardziej pasującą nam, wolną godzinę. Co ważne – nie możemy się w żadnym wypadku spóźnić!

bundestag

3) wyspa Muzeów

Dalej mamy wyspę Muzeum. Wstęp do każdego z nich spokojnie zajmie nam ponad dzień i pozbawi dość sporej ilości funduszy. Warto zatem po prostu wybrać to, co nas najbardziej interesuje.

4) Checkpoint Charlie

To słynne przejście powinien każdy choć raz zobaczyć. Zobaczymy tam też na oczy kawałek słynnego muru Berlińskiego.

5) Siegessäule i Tiergarten

Nie można także zapominać o słynnym pomniku zwycięstwa i przepięknym parku położonym dookoła niego. Idąc spod Siegessäule możemy od razu dojść do bramy Branderburskiej.

6) Unter den Linden

To ogromna ulica, jedna z głównych arterii miasta. Prowadzi od bramy do katedry i dalej aż do Alexanderplatz. Zdecydowanie warto się nią przejść z uwagi chociażby na piękno okolicznych budynków oraz wiele przeróżnych galerii i sklepów, które można po drodze zwiedzić.

7) Friedrichstraße

To ulica zakupów. Znajdziemy tu ogromne centra handlowe i wiele sklepów, w których każdy na pewno znajdzie coś idealnego dla siebie.

8) Sprewa

Nad tą rzeką znajdziemy klimatyczne knajpki, wąskie uliczki, czy mosty z legendami. Warto się tam wybrać, szczególnie w momencie, w którym będziemy chcieli po prostu trochę odpocząć.

9) Kreuzberg

To dzielnica stanowiąca obecnie wyjątkową mieszankę kulturową. Znajdziemy tu przedstawicieli bez mała każdego narodu, zatem także wiele ciekawych knajpek, sklepów i ogólnie nieco inny klimat niż w pozostałych częściach Berlina.

10) East Side Gallery

To galeria na części muru berlińskiego. Pamiętajmy jednak, że jadąc tam zbliżamy się do mniej bezpiecznej części Berlina. Nie oznacza to, że cokolwiek nam tam grozi, jednak lepiej nie wybierać się na wschodnią część zupełnie samemu, późno w nocy, nie znając jeszcze np. za dobrze języka.

11) katedra francuska, niemiecka, kościół św. Jadwigi

Warto jeszcze zwrócić uwagę na powyższe kościoły. Stanowią one naprawdę ciekawe budowle.

12) Dworzec ZOO

Dawniej miejsce historii osób z ulicy, dzisiaj wspaniały dworzec metra łączący różne linie i umożliwiający sprawne przesiadki oraz komunikację. Wart zobaczenia i porównania z tym, co było tam kiedyś.

Podsumowując – warto wybrać się do Berlina. Pamiętajmy jednak, że miasto to nie należy do najtańszych, zatem weźmy pod uwagę, że będziemy musieli np. kupić bilety na metro czy na komunikację miejską.

Do tego dochodzi oczywiście koszt mieszkania i pożywienia. W kwestii mieszkania warto czasem spróbować wynająć jakiś pokój czy apartament od osoby prywatnej albo też szukać przeróżnych promocji w hotelach. Co istotne dosyć- weźmy pod uwagę, czy to, co wynajmujemy na pewno ma kuchnię. Inaczej skazani jesteśmy na jedzenie na mieście…

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here