Żywiec jest pięknym miastem, na terenie którego atrakcji nie zabraknie dla nikogo. W jaki sposób można tutaj spędzić wolny czas? Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty w tym mieście?

Żywiec dla wielu z nas jest przede wszystkim rewelacyjnym punktem wypadowym w góry. Dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz liczne połączenia autobusowe i kolejowe to czynniki, dzięki którym do Żywca bardzo chętnie zaglądają zwolennicy aktywnego wypoczynku.

Z tego miasta można urządzać ciekawe wycieczki na teren Beskidu Śląskiego oraz Małego, choć największym zainteresowaniem cieszą się tu wypady w Beskid Żywiecki. Bliskość Korbielowa sprawia, że można się stąd wybrać na Pilsko, z kolei dogodne połączenia z Żabnicą i Rycerką sprawiają, że można urządzać wycieczki w rejon Wielkiej Raczy oraz Rysianki. To wyjątkowe miejsca,które kuszą i turystów-przyrodników, i tych, którzy chcą się cieszyć pięknymi widokami.

Żywiec to bez wątpienia atrakcyjny punkt dla miłośników górskich wędrówek, warto jednak pamiętać, że i w samym mieście nudzić się nie można. W Żywcu nie brak przecież cennych atrakcji i zabytków, takich jak zamek z pięknym parkiem, wiekowa katedra czy Browar Żywiec – zwiedzanie miasta, dzięki tym punktom, staje się wspaniałą przygodą. Od czego warto zacząć poznawanie tego miasta?

Jedną z największych atrakcji w tej części województwa śląskiego jest Browar Żywiec – zwiedzanie urządzonego tutaj muzeum to wspaniała przygoda dla każdego z nas. Sam browar jest ciekawą pamiątką z połowy XIX wieku oraz obiektem, który przypomina nam o Habsburgach i ich osiągnięciach. Do dziś produkowane jest tu znane piwo,choć część zabytkowej zabudowy przystosowano do potrzeb turystów. W Muzeum Browaru Żywiec każdy z nas może odbyć wyjątkową podróż w czasie, zdobyć wiele cennych informacji na temat piwa oraz historii Żywca.

piwo w kuflu

Nie brak tu również ciekawych wystaw, dzięki którym można zdobywać ciekawe informacje o rodzinie Habsburgów – niezwykle zasłużonej dla miasta oraz jego najbliższej okolicy. Innymi zabytkami, które w ciekawy sposób przypominają o tej rodzinie, są dwa zamki.Stoją one obok siebie, na terenie parku,znanego m.in. z pięknych roślin oraz miniatur budowli wznoszonych na ziemi żywieckiej w czasach Habsburgów.

W tym miejscu warto zwrócić szczególną uwagę na Nowy Zamek, który powstał w XIX wieku. Do dziś zachwyca on swoimi rozmiarami oraz pięknym otoczeniem. Ciekawą sylwetką oraz pięknymi wnętrzami zachwyca też Stary Zamek, wykorzystywany obecnie jako siedziba placówki muzealnej. W swych dziejach zamek ten służył i Komorowskim, i Habsburgom. Od 2005 roku służyć ma przede wszystkim tym turystom, który w trakcie wycieczki po Żywcu chcą zdobyć nowe, ciekawe wiadomości na temat historii, kultury i sztuki tej części Polski.

Dzięki ciekawej ekspozycji, w tym muzeum nikt nie będzie mógł narzekać na nudę. Dawne stroje, ludowe rzeźby i obrazy-oto podstawa tutejszej ekspozycji. Nie brak tu również eksponatów związanych z beskidzką przyrodą oraz przedmiotów, które znaleziono w rejonie Żywca podczas prowadzonych tutaj wykopalisk archeologicznych. Dzięki nim można poznać najstarsze dzieje Żywca oraz poszerzyć swą wiedzę na ten temat.

Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście?

Wiele uroku ma tutejszy rynek z zabytkowym ratuszem, warto się też przyjrzeć żywieckim zabytkom architektury sakralnej. Tym najważniejszym jest konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny, którą wzniesiono przy rynku w XV wieku. Do dziś zachwyca ona swą potężną sylwetką oraz wieżą, którą doskonale widać już z oddali. Kościół ten może się jednocześnie pochwalić ciekawym wystrojem wnętrza, zatem zwiedzenie żywieckiej katedry każdemu turyście powinno dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

browar żywiec

Dla tych, którzy chcą poznać wielokulturowy charakter dawnego Żywca, ciekawym miejscem może się okazać tutejszy cmentarz żydowski. Znajduje się on na terenie dzielnicy Zabłocie. Dzieje tej nekropolii sięgają XIX wieku, a zachowane na jej terenie macewy są cennymi pamiątkami. W czasie wizyty w Żywcu warto też wybrać się na Grojec.

To ciekawe wzgórze, na zboczach którego miał niegdyś istnieć zamek. Dziś Grojec jest przede wszystkim wspaniałym punktem widokowym, z którego rozciąga się wspaniała panorama Kotliny Żywieckiej, Beskidu Małego oraz Beskidu Śląskiego. Widać stąd również Jezioro Żywieckie – popularne miejsce wypoczynku i rekreacji.

Żywiec to miasto wyjątkowe, a pobyt na jego terenie każdemu z nas sprawi wiele radości. To niezwykłe miejsce na wypoczynek w górach oraz ważny cel wycieczki dla tych osób, które lepiej chcą poznać dzieje tej części województwa śląskiego.

zdjęcia: źródło wikipedia

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here