Kraków jest jednym z najważniejszych miast i ośrodków turystycznych na mapie Polski. Rok rocznie odwiedzany jest przez miliony gości z całego świata. Jednocześnie liczba turystów przyjeżdżających do stolicy województwa małopolskiego systematycznie wzrasta. Kraków ma do zaoferowania wiele atrakcji na światowym poziomie. Jedną z wizytówek grodu Kraka jest Zamek Królewski mieszczący się na Wawelu.

Do dyspozycji odwiedzających jest tutaj osiem stałych ekspozycji. Goście mają okazję zobaczyć na przykład ogrody królewskie będące nieodzowną częścią tej imponującej rezydencji. W środku zamku czekają na nas komnaty królewskie oraz apartamenty, w których przyjmowano najznamienitszych gości. W zamku znajduje się też zbrojownia oraz skarbiec koronny.

Zwiedzanie Wawelu warto rozpocząć od komnat królewskich

Znajdują się one na parterze. Charakteryzują się doskonale zachowanymi portalami oraz belkowymi stropami. Na drugim piętrze znajdujące się tam komnaty charakteryzują się pięknem i doskonałym wykończeniem. Ekspozycja ta składa się z świetnie zachowanych mebli, obrazów raz ceramiki. Na sufitach można zauważyć plafony, na ścianach zaś zabytkowe kurdybany pochodzące z XVIII wieku.

W takich komnatach przyjmowano zazwyczaj poselstwa oraz przygotowywano wystawne dworskie uroczystości, bale. Sala poselska jak sama jej nazwa wskazuje była miejscem przyjmowania i obrad poselskich. Sala senatorska była przeznaczona dla senatorów. W salach tych odbywały się narady wagi państwowej, co wymagało podniosłego stylu. Dlatego w pomieszczeniach tych nie mogło zabraknąć kasetonowych stropów oraz fryzów.

Komnaty królewskie można zwiedzać na Wawelu od lat 30 XX wieku, kiedy to zostały one odrestaurowane w taki sposób, że ich wygląd jest bardzo podobny do pierwotnego.
Na pierwszym piętrze zamku można podziwiać prywatne apartamenty królewskie. W tych pomieszczeniach zamieszkiwał król oraz jego najbliższa rodzina.

wawel

Znajdziemy tutaj jadalnię, sień oraz sypialnie. Rodzina królewska miała również do dyspozycji dużych rozmiarów garderoby. Całość utrzymana jest w renesansowym stylu. Na ekspozycji możemy podziwiać doskonale zachowane meble włoskie, czy też niderlandzkie pochodzące z bogatej kolekcji Katarzyny Landskorońskiej.

W tej części zamku znajdują się też arrasy pochodzące z kolekcji Zygmunta Augusta. W dalszej części pietra zamku znajdują się pomieszczenia dla dworzan. W dwudziestoleciu międzywojennym swój apartament posiadał tutaj również prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Najmłodszą częścią apartamentów jest sala kolumnowa. Została ona wykonana w stylu klasycznym, przedzielona jest toskańskimi kolumnami. Sala została przygotowana na wizytę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, dlatego w sali znajduje się również portret tego króla na koniu.

Ekspozycja przedstawiająca skarbiec koronny umieszczona jest na parterze zamku, a dokładniej rzecz ujmując w północno-wschodniej części. Lokalizacja to dawna pozostałość po tak zwanej Wieży Łokietkowej. W skarbach znajdziemy przedmioty należące dawniej do najmożniejszych przedstawicieli szlachty. Skarbiec składa się z pięciu sal. Trzy z nich utrzymane są w stylu gotyckim. Do ekspozycji przekazano na przykład pantofle koronacyjne Zygmunta Augusta oraz Szczerbiec, czyli najbardziej znany miecz koronacyjny królów polskich. Ciekawym eksponatem jest niewątpliwie również korona grobowa Zygmunta Starego.

brama wawel

We wschodnim skrzydle obiektu zwiedzającym udostępniono zbrojownię. Znaleźć można tutaj doskonale zachowane egzemplarze broni palnej oraz broni białej jak i sprzętu ochronnego. Ekspozycja mieści się w pięciu salach zlokalizowanych na parterze oraz w piwnicach. Eksponaty pochodzą przede wszystkim z wykopalisk archeologicznych oraz arsenałów magnackich. Również prywatni kolekcjonerzy zdecydowali się część swoich zbiorów przekazać właśnie na Wawel.

Najmłodsza wystawa to ogrody królewskie

Są one utrzymane w renesansowym stylu. Umiejętnie konserwatorom udało się odtworzyć taras górny, który powszechnie nazywany jest też ogrodem królowej. Tutaj uprawiano zioła oraz róże. Według świadectw ówczesnych dworzan, w przeszłości mieściła się tutaj również altana oraz droga króla do łaźni.

Zamek Królewski na Wawelu czeka na zwiedzających praktycznie cały rok, z wyłączeniem dni świątecznych oraz poniedziałków, kiedy to ekspozycje są zamknięte dla gości. Istnieje możliwość samodzielnego zwiedzania lub z przewodnikiem, również w językach obcych. Z uwagi na prace konserwatorskie każdego dnia obowiązuje limit wejść na poszczególne ekspozycje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here