Aby zwiedzić Wiedeń i wyciągnąć z tego jak najwięcej ciekawostek, trzeba znać historię Wiednia. Na przykład, warto wiedzieć, jaką rolę w rozwoju tego miejsca odegrali sami Habsburgowie. To właśnie oni, a konkretnie cesarz Franciszek Józef rozebrał mury obronne miasta.

W miejscu gdzie znajdowały się właśnie mury, znajduje się obecnie wielki ring okalający centrum miasta. Wzdłuż ringu biegnie droga szybkiego ruchu, po której wygodnie jest się poruszać, aby przejechać przez Wiedeń. Poczytajmy poniżej więcej o historii tego miejsca zanim zaczniemy zwiedzanie Wiednia!

Krótka historia Wiednia

Wiedeń znajduje się w miejscu, w którym u zarania dziejów znajdowała się mała osada celtycka. Celtowie prawdopodobnie nie zdawali sobie sprawy z tego, że w przyszłości w tym miejscu będzie znajdowała się siedziba Habsburgów, jednego z najznamienitszych rodów, którzy trzęśli swego czasu całą Europą. W czasie, gdy nad Europą władanie miało cesarstwo rzymskie, w Wiedniu znajdowała się osada, która miała wspierać pobliskie miasto Carnutum.

Gdy rozpoczęły się najazdy barbarzyńców, Wiedeń obrócił się w pył. Następnie Wiedeń wpadł w ręce niemieckie i tak zostało w zasadzie przez prawie trzy wieki. To właśnie pod niemieckim zaborem Wiedeń stał się istotnym ośrodkiem handlowym w Europie – wtedy właśnie przejęli do Habsburgowie.

W tym czasie na Wiedeń próbowali najechać Turkowie, jednak Wiedeń skutecznie się przed nim obronił za sprawą polskiego króla Jana III Sobieskiego. Prawdziwy rozkwit tego miasta nastąpił w czasach XVIII wieku. To właśnie wtedy słynne bale miała cała europejska śmietanka towarzyska, kulturalna i polityczna.

Kres panowania Habsburgów nadszedł dopiero w czasie najazdów Napoleona na te rejony Europy. Kolejnym krokiem ku upadkowi był wybuch rewolucji w 1848 roku. Ostateczny finał nadszedł wraz z zakończeniem Pierwszej Wojny Światowej.

Co warto zobaczyć w Wiedniu?

Największe atrakcje znajdują się przy wspomnianym Ringstrasse. Sam Ring ma długość około 5 i pół kilometra. Udając się na Ringstrasse, skierujmy się na początku na Stare Miasto w Wiedniu. To właśnie ono zachwyci nas na początku najbardziej. Znajduje się tutaj kilka perełek architektonicznych.

Wejdźmy na bulwar Innere Stadt. Znajdują się tutaj klimatyczne kawiarenki, a także wspaniale urządzone sklepiki z pamiątkami oraz najlepsze restauracje. Można przejechać się bryczką, a także odwiedzić jeden z odbywających się tutaj koncertów muzyki klasycznej na żywo.

Stare Miasto w Wiedniu

zwiedzanie wiednia centrum

Stare Miasto Wiednia znajduje się w całości na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warto obejrzeć Katedrę św. Szczepana – zdumiewająca jest jej wielkość. Katedrę można oczywiście odwiedzić też w środku, a nawet załapać się na mszę.
Następnie, należy przejść do Pałacu Hofburg, w którym siedzibę mieli austriaccy władcy przez ponad 700 lat. Warto odwiedzić to miejsce, aby zobaczyć dawne apartamenty cesarzy, a także zobaczyć Austriacką Bibliotekę Narodową.

Prater
Całodzienne zwiedzanie warto zakończyć w parku rozrywki Prater, gdzie można skorzystać z typowych dla wesołych miasteczek urządzeń, takich jak rollecoastery i diabelski młyn. Znajduje się tutaj zresztą najstarszy w Europie przybytek tego typu: zabytkowe diabelskie koło, które nadal działa i można zobaczyć z niego widok na całą panoramę Wiednia. Koszt wstępu to około 3 euro na koło. Skorzystanie z każdego sprzętu wiąże się z jednorazową opłatą w wysokości 5 euro.

Opera Wiedeńska
Gmach wielkiej Wiedeńskiej Opery Państwowej (Staatsoper) to miejsce szczególne na turystycznej mapie Wiednia. Jest to pierwszy zakończony budynek znajdujący się przy Ringu. Jest to obiekt w stylu neorenesansowym, którego Wiedeńczycy na początku nie lubili.

To właśnie tutaj odbywają się coroczne bale, transmitowane przez większość telewizji świata. Jest to bardzo ważne wydarzenie z życia wyższych sfer. To tutaj debiutują młodzi uczestnicy życia społecznego. Bal rozpoczyna się wejściem na salę panien z dobrych domów, ubranych w białe sukienki.

Wiedeń

Wiedeń – komunikacja miejska
W Wiedniu znajdują się 23 dzielnice. Na tabliczkach zawsze znajduje się numer dzielnicy. Co ciekawe, również w kodzie pocztowym w adresach wiedeńskich znajduje się liczba informująca o tym, która to dzielnica. Jest tutaj metro, dzięki którym możemy poruszać się po mieście chyba najszybciej.

Z metra można przesiąść się na autobus lub tramwaj. Jeśli planujemy intensywne zwiedzanie, wówczas warto kupić bilet dobowy, za około 6 euro. Gdy zostaniemy w Wiedniu na przedłużony weekend, wówczas bardziej opłacalny może być bilet trzydniowy, który kosztuje 13 euro.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here