Madryt nie jest pierwszym miastem, po które sięgamy myśląc o podróży po Hiszpanii. Tutaj zdecydowanie króluje Barcelona. Jeśli jednak zechcemy odwiedzić miasto, w którym jest nadal ciepło, mimo że już połowa grudnia, to właśnie Madryt będzie doskonały. Jest tani, znajduje się też na wyciągniecie ręki, bo w zasięgu tanich linii lotniczych. Dodatkowo, sam lot z Warszawy do Madrytu trwa niecałe 3 godziny. Sprawdzamy dziś, co ciekawego można zobaczyć w Madrycie: jakie atrakcje na pewno odhaczyć, a które można sobie podarować!

Zaskakujący Madryt – najważniejsze atrakcje

Madryt potrafi zaskoczyć – to pewne. Zacznijmy jednak od początku. Większość turystów rozpoczyna sumienne zwiedzanie Madrytu od głównego placu, zlokalizowanego w centrum miasta. Jest to Plaza Mayor. Plac ma boki długości 120 na 90 m. Nie jest to największy plac w Europie, ale zdecydowanie warto go choć raz w życiu zobaczyć.

Wokół znajdują się piękne kamienice, a na środku: pomnik Filipa III. To właśnie na tym placu odbywały się wielkie koronacje królów hiszpańskich, to właśnie tutaj odbywały się też spektakularne corridy. Na placu ścięto również kilka wielkich głów, a w swoich czasach był też miejscem odbywania się teatrów na powietrzu. Ściągało wówczas do ich obejrzenia całe miasto.

Co warto zobaczyć w Madrycie?

Zaraz za Placem znajdują się Ogrody Sabatiniego, które warto odwiedzić podczas wycieczki do Madrytu. Ciekawostką może być też katedra Almudena, a także Apteka Królewska. Niedaleko wszystkich tych zabytków znajduje się również Brama Słońca – w rzeczywistości jest to kolejny plac.

madryt pałac

Kiedyś miały miejsce tutaj tertulie. Geografowie będą zaciekawieni znajdującym się nieopodal wyznaczonym punktem: Kilometr Zero. To właśnie od tego punktu liczona jest długość wszystkich równych dróg znajdujących się na terenie Hiszpanii.

Zwiedzanie Madrytu – muzea i pałace
Zwiedzając Madryt, koniecznie trzeba zaglądać regularnie do przewodnika, by wiedzieć i rozumieć co się właściwie widzi. Ciekawy jest na przykład główny urząd pocztowy Madrytu, Palacio de Comunicaciones. Ciekawscy i miłośnicy architektury chętnie też zobaczą Palacio de Linares, wielki dom dawnego przemysłowca, który trząsł Madrytem przed wiekami.

Obecnie znajduje się tam centrum kultury latynoamerykańskiej.
Miłośnicy sztuki zmierzają czasami do Madrytu po to, aby zobaczyć słynne Prado. W środku znajduje się ekspozycja prawie pięciu tysięcy dzieł sztuki. Jeden dzień z pewnością nie będzie wystarczający, aby zobaczyć wszystko, co tam się znajduje, a nawet aby zwiedzić najważniejsze ekspozycje ujęte w tym przybytku sztuki.

Madryt – zwiedzanie okolic miasta
Madryt to wielkie miasto, które w trakcie hiszpańskich upałów może dać się we znaki. Zdecydowanie warto urządzić sobie wycieczkę poza miasto, podczas której zobaczymy na przykład pałac Escorial. Jest to klasztor Filipa II, który znajduje się pod górą Sierra de Guadarrama. Jest to specyficzne połączenie pałacu, mauzoleum a także klasztoru.

Korrida w Madrycie
Osoby, które chcą zobaczyć kawałek Hiszpanii, powinny udać się właśnie do Madrytu. To właśnie w tym mieście, mimo że jest na wskroś nowoczesną europejską stolicą, stale odbywają się korridy. Mimo że już nie można ich oglądać w każdy weekend tak jak kiedyś, ale zawsze w trakcie większych świąt państwowych można być świadkiem wielkiej hiszpańskiej fety. Przybywają na nią nie tylko turyści, ale także zwykli mieszkańcy miasta, w których żyłach płynie od pokoleń uwielbienie wraz z gorącą południową krwią.

stadion santiago bernabeu

Kiedy wybrać się do Madrytu?

Inne ciekawe wydarzenia, do których można dopasować sobie datę odwiedzin Madrytu to oczywiście pochód Trzech Króli, który odbywa się głównymi ulicami miasta w styczniu. Jest to święto o proweniencji katolickiej, upamiętnia wędrówkę Trzech Króli do żłobka z Jezusem. Ciekawostką jest również wielki pogrzeb sardynki, który odbywa się na Poseo de la Florida.

Mecze Realu Madryt na żywo
Sytuacja turysty jest również o tyle komfortowa w Madrycie, że w mieście odbywają się o każdej porze roku przeróżne recitale i koncerty. Jest to stolica kulturalna świata iberyjskiego. Zdecydowanie warto zobaczyć w Madrycie tancerzy pokazujący flamenco. Fani piłki nożnej mogą również cieszyć się możliwością zobaczenia na żywo meczu, w którym bierze udział jedna z najwspanialszych drużyn świata: Real Madryt.

Do Madrytu na zakupy
Również miłośnicy zakupów znajdą w Madrycie wspaniałe kąski. Mamy tutaj niesamowite pchle targi, o które trudno w jakimkolwiek innym rejonie Europy. Znajdują się tutaj także znamienite butiki najbardziej luksusowych marek świata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here