Druga Wojna Światowa to jeden z najgorszych okresów w historii. Miliony ofiar, ogromne zniszczenia. Czas, gdzie wiele wartości zginęło bezpowrotnie. Czas, który pozostawił trwały ślad na Ziemi.

Obecnie, okres Drugiej Wojny Światowej stanowi fascynację dla wielu ludzi. Po walkach zostało bardzo dużo pozostałości – okopy, twierdze, pola bitew. Jednak poza tym, Niemcy również coś tworzyli. Na świecie, także w Polsce pozostało wiele budowli niewiadomego do dzisiaj pochodzenia. Jednym z najciekawszych, o ile nie najciekawszym jest Kompleks Riese – zwiedzanie którego do dziś może być niebezpieczne.

Riese – z niemieckiego Olbrzym, to największy projekt Hitlera w historii. Umiejscowiony w Górach Sowich oraz na i pod Zamkiem Książ, zawiera wiele tajemnic, które do dzisiaj nie zostały odkryte.

Zamek Książ stanowi jeden z najważniejszych elementów projektu Kompleks Riese – zwiedzanie warto więc zacząć tutaj. Nie tylko ze względu na sam projekt, ale również dlatego, że zamek jest jedną z pereł w Polsce. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że tunele, które miały być wykorzystane przez hitlerowców, obecnie wykorzystuje polska nauka pracując na reaktorze atomowym.

Sam zamek z punktu widzenia Riese miał być kwaterą główną Hitlera, do której dostęp byłby możliwy wyłącznie drogą podziemną – tunelami kolejowymi i samochodowymi.

Kolejny punkt to miejscowość Walim. Obiekt jest dość dobrze zachowany, wobec czego zwiedzanie kompleksu Riese w tym przypadku jest prowadzone w sposób zorganizowany. Istnieją 3 wejścia do tuneli. Między tunelami znajdują się duże hale, które są największą atrakcją w tym miejscu.

Góra Włodarz – tutaj znajdują się największe podziemia kompleks Riese – zwiedzanie ich jest jednak ograniczone, ponieważ częściowo są zalane. Znajduje się tutaj jedna z największych, nieukończonych hal.

W Osówce znajdują się jedne z nielicznych budowli naziemnych. Tzw kasyno oraz siłownia – duża powierzchnia ponad 600m2. Dodatkowo, jak niemal w każdym miejscu – tunele o długości 1700m. Ciekawa z pewnością jest tama w jednym z tuneli.

Soboń – niewielki kompleks, kilka budynków naziemnych i bunkier. Najistotniejsze – na Soboniu w 2010 roku odnaleziono nowe sztolnie, co pokazuje, że kompleks Riese wciąż ma przed ludźmi wiele tajemnic.

To tylko kilka miejscowości wartych zobaczenia w Górach Sowich, budowa kompleksu pochłonęła ogromne kwoty a mimo to nie została ukończona. W okolicznych miejscowościach znaleźć można bardzo dużo pozostałości po budowie.

Kompleks Riese – zwiedzanie tego miejsca to nie tylko podziwianie rozmachu Niemców, ale też głęboka refleksja na temat tego, jak traktowali ludzi. Początkowo do budowy wykorzystywani byli pracownicy przymusowi i jeńcy wojenni. W późniejszych etapach zwożono tutaj więźniów obozu Gross Rosen. Jak łatwo się domyślić – większość z nich zginęła w tych sztolniach, częściowo z wykończenia, częśćiowo zostali zamordowani przez hitlerowców.

kompleks riese

Kompleks nie został zbudowany 100%

W budowie przeszkodziła Armia Czerwona, której ofensywa zmusiła Niemców do wycofania się z tych terenów. Tradycją niemiecką jest niszczenie własnych pozostałości – tak było w Wilczym Szańcu, tak było i tutaj. Uciekając z Gór Sowich wiele sztolni zostało wysadzonych. Obecnie nie ma dostępu do wielu sztolni oraz niższych poziomów tuneli i hal. Polscy naukowcy co i rusz pojawiają się w Górach Sowich i poszukują nowych wejść, możliwości otworzenia tuneli i poznania tajemnic Hitlera.

Wokół kompleksu narosło wiele historii, a nawet legend. Mówiło się o tym, że Hitler wciąż żyje, ukryty właśnie w którymś z tuneli. Swego czasu bardzo popularny był pewien blog, na którym miejscowy opisywał swoje dokonania i przygody w związku z kompleksem – mowa była o wampirach, o cichych mężczyznach wyganiających z gór ludzi, którzy podchodzą za blisko pewnych miejsc. Wśród innych ludzi mówiło się o latających talerzach.

Naukowcy jednak skłaniają się ku hipotezie, wedle której Riese miało być kwaterą główną Hitlera (zamek Książ), oraz składowiskami na czas wojny. Ponadto interesujący był również fakt, że Sudety posiadały złoża uranu. Spekuluje się więc, że mogły tam powstać zakłady pracujące nad bronią jądrową.

Kompleks Riese jest niezwykle ciekawym miejscem, wartym zobaczenia. Należy jednak zachować szczególną ostrożność. Często są to miejsca niebezpieczne, częściowo wciąż zaminowane, a także zalane. Część sztolni jest ogólnodostępna, część można zwiedzać wyłącznie na własną rękę. Niemniej jest to bardzo interesujący obiekt i z pewnością warto się zapoznać przynajmniej z częścią niemieckiego planu.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here