Polska ma tyle fantastycznych miejsc do zaoferowania, że przynajmniej na jakiś czas warto darować sobie podróże zagraniczne. Wszak wiele osób mawia, że najpierw trzeba dobrze poznać własny kraj, aby móc docenić to, co mają do zaproponowania inni. Wnioski mogą też być odwrotne. Czasami odważniejsza eksploracja rodzimych terenów daje szansę, aby realnie je docenić. Tego właśnie należy się trzymać, gdy tematem rozważań jest Ziemia Dobrzyńska. Spokojnie można ją uznać za skarb turystyczny – i to nie tylko w skali województwa kujawsko-pomorskiego. Walorami tereny te mogłyby obdarować szereg innych lokalizacji w naszym kraju.

Nie tylko Golub-Dobrzyń, choć nie można go pominąć!

Najbardziej znane miasto z tych okolic ma w sobie wiele ciekawych elementów, ale to nadal nie wszystko. Poza wspaniałymi zabytkami dobrzyńskie ziemie mogą pochwalić się też fantastyczną przyrodą. Spore wrażenie na miłośnikach sportów wodnych robią spływy kajakowe rzeką Drwęcą. Zapewnia ona świetne warunki do oddawania się tej aktywności, jednakże na tym nie koniec. Otoczenie zachwyca pięknem przyrody, która miejscami pozostała absolutnie dziewicza. Zwraca to uwagę również zagranicznych turystów, których w okolicy jest z roku na rok coraz więcej.

kosciol sw katarzyny golub dobrzyn

Miłośnicy zabytków mają szansę poznawać pozostałości po krzyżakach, jak chociażby słynny zamek w Golubiu-Dobrzyniu, będący kluczowym symbolem miasta. Ruiny krzyżackiego zamku czekają też w miejscowości Bobrowniki, oddalonej około 50 kilometrów na południowy wschód od Torunia. Ciekawie prezentują się też kościoły, chociażby w Czernikowie, Osieku czy Radominie. Większość z obiektów sakralnych powstała na przełomie XIV i XV wieku, były też w późniejszych okresach wiele razy modernizowane.

Ziemia Dobrzyńska, czyli każdy znajdzie coś dla siebie

Miłośnicy dziejów średniowiecza mogą eksplorować zabytki o krzyżackim rodowodzie, których na tych terenach jest sporo. Wśród ciekawych kościołów znalazły się również destynacje pielgrzymkowe. Mowa o świątyniach i kompleksach zakonnych w Trutowie, Skępem czy w Oborach. W tej ostatniej miejscowości znajduje się zabytkowy zespół klasztorny karmelitów pochodzący z 1618 roku. Obiekty te zostały wzniesione w stylu barokowym. Melomani zanurzeni w klimatach muzyki poważnej również nie mogą narzekać.

Wystarczy pojechać niedaleko poza Golub-Dobrzyń, aby dotrzeć do Szafarni. W tej niewielkiej miejscowości znajdziemy posiadłość rodu Dziewanowskich, w której w XIX wieku okresowo przebywał Chopin. Od 1988 roku w obiekcie działa Ośrodek i Muzeum Fryderyka Chopina. Odbywają się w nim cykliczne Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne dla Dzieci i Młodzieży. Podążając tymi terenami, łatwo natknąć się także na XIX-wieczne młyny wodne oraz wiatraki. Zdecydowanie wyróżniają się one na tle okolicznego krajobrazu.

Dwor Fijewo

Co czeka na turystów?

Goście, dla których Ziemia Dobrzyńska stała się miejscem spędzania urlopu, mogą liczyć na doskonałe zaplecze im dedykowane. Nie brakuje znakomicie przygotowanej bazy noclegowej czy gastronomicznej. Świetnym przykładem jest działający w Golubiu-Dobrzyniu Dwór Fijewo. Stworzony na bazie zabytkowego dworku hotel oferuje komfortowe pokoje i apartamenty. Na miejscu działa restauracja zapewniająca bogate menu. W obiekcie są także organizowane imprezy okolicznościowe. To idealne miejsce na udane pod każdym względem przyjęcie weselne. Plusem hotelu jest też to, że stanowi on wyborny punkt startowy dla poznawania dobrzyńskich atrakcji – a dla każdego turysty to powinno być najważniejsze.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here