Kraków to drugie co do wielości miasto w Polsce oraz stolica województwa małopolskiego, pełne historycznych akcentów i budowli wykonanych w rozmaitych stylach architektonicznych. Bogata oferta turystyczna miasta przyciąga do Krakowa miliony zwiedzających każdego roku.

Co ciekawe tylko część z tej liczby stanowią Polacy – Kraków jest zdecydowanie najpopularniejszych miastem turystycznym wśród zagranicznych, przez wielu uznawanych za perełkę Polski i jej najpiękniejszą część. Stare Miasto w Krakowie należy do najbardziej ważnych w Polsce, a potwierdza to umieszczenie całego systemu urbanistycznego Starówki na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dominująca rola Krakowa w historii Polski rozpoczęła się w połowie XI wieku, kiedy Kazimierz Odnowiciel przeniósł tam stolicę Polski ze zniszczonej przez najazd Brzetysława Wielkopolski. Przez ponad pięćset lat Kraków był siedzibą polskiego władcy i głównym miejscem, gdzie zapadały decyzje polityczne. Centrum kierowania krajem stanowił Zamek Królewski na Wawelu rozbudowywany licznie począwszy od wczesnego średniowiecza przez kolejnych władców polskich.

Kraków przestał być stolicą w roku 1606, kiedy Zygmunt III Waza zdecydował się przenieść swój dwór do niewielkiej jeszcze wówczas Warszawy. Tak już jednak zostało i to Mazowsze rozpoczęło być centrum decyzyjnym Polski. Kraków pozostał jednak stolicą kulturalną i bardzo ważnym miastem, które historia w wielu punktach splata się z historią całego narodu.

Dla osób zastanawiających się co zwiedzać w Krakowie warto powiedzieć, że przede wszystkim zacząć należy od Rynku Starego Miasta, który jest największy i najbardziej charakterystyczny w Polsce. W centralnej części Rynku znajdują się monumentalne Sukiennice, które były kiedyś miejscem odbywania się transakcji handlowych krakowskich kupców. Rola tego miejsca nie zmienia się jednak do dziś – nadal w Sukiennicach można zakupić różne lokalne produkty na wielu barwnych straganach.

sukiennice

Drugim charakterystycznym obiektem jest Kościół Mariacki, z którego codziennie o godzinie 12.00 rozbrzmiewa słynny, urywany hymn. Kościół jest jedną z perełek polskiej sztuki gotyckiej, budowany jeszcze w czasach piastowskich. W środku znajduje się nieoceniony tryptyk – ołtarz Wita Stwosza, najpiękniejsze tego typu dzieło będące przykładem renesansu na ziemiach polskich. Cały Rynek otoczony jest kamieniczkami, w których niegdyś zamieszkiwał najbogatszy krakowski patrycjat, czyli najzamożniejsi kupcy.

Wszystkie są bogato zdobione z wykorzystaniem motywów znanych z różnych stylów architektonicznych. Obecnie w kamieniczkach urządzone są najczęściej urokliwe i klimatyczne restauracje lub drobne sklepiki. Z każdej strony Rynku odchodzą ulice prowadzące w rozmaite ciekawe zakamarki Starówki krakowskiej. Dokładne jej eksplorowanie zająć może nawet parę dni w zależności od dokładności zwiedzającego. Z pewnością należy jednak zwrócić uwagę na parę obiektów takich jak Brama Floriańska, jedyna zachowana część murów miejskich.

Znajdowały się one tam, gdzie obecnie rozciągają się planty, aczkolwiek zostały zniszczone przez władze zaborcze, które uznawały, że w toku rozwoju miasta mury te tylko ograniczają przestrzeń. Ciekawym obiektem jest również zbudowany za czasów Jana Olbrachta Barbakan, który służył Krakowianom w celach obronnych.

Na Starówce baczniejszą uwagę zwrócić można również na przepiękny budynek Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym w 1364 roku Kazimierz Wielki urządził pierwszą polską uczelnię wyższą – Akademię Krakowską. Przez wiele lat była ona podstawową uczelnią kształcącą polskie elity i skupiającą całą śmietankę intelektualną.

barbakan

Tak zwaną Drogą Królewską turysta dojść może z Rynku Starego Miasta do kompleksu Wawelu, który składa się przede wszystkim z zamku i katedry. Zamek był siedzibą mieszkalną polskich królów. Od czasów Zygmunta Starego jest perełką renesansu, ponieważ został odbudowany w tym stylu po pożarze. Szeroko udostępnione dla zwiedzających są zamkowe wnętrza, w których królowie mieszkali na co dzień, a także przyjmowali gości. Podziwiać można bogato urządzone apartamenty i niebywałą kolekcją arrasów, czyli dywanów ściennych Zygmunta Augusta.

Ważnym elementem kompleksu wawelskiego jest także Katedra Wawelska, która również rozbudowana była na przestrzeni wieków. Dzisiaj jest ona generalnie gotycka, ale ma również silne dodatki renesansowe (chociażby Kaplicę Zygmuntowską zbudowaną przez króla Zygmunta Starego dla swojej zmarłej żony Barbary Zapolyi w 1513 roku). Katedra jest głównym miejscem pochówki polskich władców i innych osób zasłużonych dla narodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here