Brak kontroli paszportowej w strefie Schengen , a przede wszystkim niższe ceny lotów samolotem sprawiają, ze wraz ze zbliżającym się urlopem szukamy noclegów nad wybrzeżem Morza Śródziemnego lub w którejś z europejskich stolic. Oczywiście, są to kierunki bardzo ciekawe i jak najbardziej miejsca warte obejrzenia.

Jednocześnie nie wszyscy pamiętają, że są ciekawe miejsca w Polsce do zwiedzania. Praktycznie w każdym rejonie naszego kraju możemy znaleźć rzeczy niezwykłe. Warto je znać choćby po to, by je polecić znajomym zza granicy. A może ktoś zainteresuje się na tyle, by wybrać się w weekend i spędzić tam niesamowite chwile?

Pomorze

Myśląc o pasie nadmorskim mamy na uwadze najbardziej znane plaże w Jastrzębiej Górze, Łebie czy Mielnie. A wybierzmy się choć raz na wyspę Wolin. Znajdziemy tam niesamowite najwyższe w Polsce wybrzeże klifowe, piękne piaszczyste plaż i ciekawy Woliński Park Narodowy, w którym możemy oglądać orły bieliki i żubry. Wielką atrakcją jest odbywający się co roku latem Festiwal Wikingów. W pobliskim Trzęsaczu zobaczymy fantastyczne ruiny kościoła stojące na krawędzi klifu.

Kaszuby

Piękną krainą Polski, niesłusznie omijaną przez wielu turystów, są Kaszuby. Piękne tereny pełne jezior ukrytych wśród pagórków kryją niedaleko wsi Węsiory niesamowite miejsce- tajemnicze kamienne kręgi, którym przypisuje się magiczne moce. Najprawdopodobniej były to miejsca plemiennej starszyzny Gotów, choć niektórzy badacze twierdzą, ze to rodzaj dawnych grobów.

ciekawe miejsca w polsce do zwiedzania

Wycieczkę warto połączyć z wędrówką na najwyższe wzniesienie Kaszub – Wieżycę, na której szczycie stoi wieża widokowa. Widać stamtąd Wzgórza Szymbarskie i liczne jeziora. W Szymbarku czeka na nas mnóstwo atrakcji oferowanych przez Centrum Edukacji i Promocji Regionalnej, jak Kaszubski Świat Bajek czy „Dom do góry nogami”, gdzie doświadczymy na własnej skórze odczuć efekty zawirowań błędnika.

Podlasie

Wschodnia część Polski kryje w sobie dwa niezwykłe parki narodowe. Biebrzański Park Narodowy z Czerwonymi Bagnami to królestwo wielu rzadkich gatunków ptaków. Białowieski Park Narodowy z kolei to Rezerwat Żubrów i przepiękne tereny pradawnej puszczy z licznymi okazami dębów i innych pomników przyrody. Podlasie to także styk trzech głównych religii wyznawanych w Polsce. Święta Góra Grabarka to bardzo ważne miejsce dla wyznawców prawosławia. Oprócz niej warto zobaczyć cerkwie w Narwi i Puchłach, a w Supraślu zwiedzimy niezwykłe Muzeum Ikon. Kruszyniany to ostoja polskich Tatarów.

Zwiedzanie meczetu i mizaru, czyli świątyni i cmentarza muzułmańskiego, to bardzo egzotyczne dla nas doświadczenie. Najstarszy na naszych ziemiach mizar znajduje się w pobliskich Bohonikach. Wycieczkę warto zakończyć wieczerzą w Jurcie Tatarskiej oferującej przepyszne dania tatarskiej kuchni. Wprawdzie restauracja w maju tego roku spłonęła, ale trwa odbudowa i goście z wyjątkiem dużych grup są przyjmowani. Sanktuarium Święta Woda to z kolei swoista Góra Krzyży dla katolików.Bardzo często odwiedzane przez nich jest Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Sokółce.

Bieszczady i Beskid Niski

ciekawe miejsca w polsce

Bieszczady to nie tylko piękne połoniny Bieszczadzkiego Parku Narodowego, ale też zagubione w lasach pozostałości po życiu i kulturze miejscowych etnicznych grup – Bojków i Łemków. Liczne cerkwie niegdyś obrządku grekokatolickiego, a obecnie kościoły katolickie, mieszczą w sobie przepiękne ikonostasy. W Sanoku znajdziemy bardzo ciekawy skansen.

Są tu wyodrębnione sektor pogórzan, sektor łemkowski, sektor bojkowski, miasteczko galicyjskie. Możemy pooglądać liczne zachowane zabytki, ale też zobaczyć przedstawicieli dawnych rzemieślniczych zawodów przy pracy. Skansen organizuje liczne imprezy tematyczne, jak Kiermasz Karpackich Smaków, festiwal Zaklęte w Drewnie i Jarmark

Folklorystyczny.
Nie każdy wie, że województwo podkarpackie, a dokładnie okolice Beskidu Niskiego, to najstarszy w świecie ośrodek budownictwa naftowego. W Bóbrce, Tokarni, Ropieńce, Łodynie i wielu innych miejscach znajdowały się kopalnie ropy naftowej. W sanockim skansenie opowiada o tym sektor przemysłowy.

Kotlina Kłodzka
Niezwykłe atrakcyjne turystycznie miejsca znajdziemy w Kotlinie Kłodzkiej. Zabytkowa papiernia produkująca papier czerpany w Dusznikach Zdroju, przerażająca Kaplica Czaszek w Czermnej, przepiękne Międzygórze z tyrolską zabudową, udostępniona do zwiedzania dawna kopalnia złota w Złotym Stoku to tylko niektóre z nich. Pobliskie Góry Stołowe ze Szczelińcem i Błędnymi Skałami kuszą kamiennymi labiryntami.
A wszędzie będą nam towarzyszyły pamiątki po naszych przodkach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here