Jeśli chcemy zwiedza miejsce wyjątkowe i niepowtarzalne to na pewno Pompeje będą idealnie do tego opisu pasować. Dla osób, które odwiedzają Neapol można polecić właśnie wizytę w Pompejach, bo to zrobi na nich niesamowite wrażenie. Wiele osób na pewno o tym miejscu słyszało, ale niewiele tam było, dlatego trzeba coś z tym zrobić.

Trudno będzie znaleźć miejsce, które jest tak historyczne jak Pompeje, dlatego jeśli się tam udamy na wycieczkę to poczujemy się jak gdybyśmy się przenieśli na chwilę do tamtych czasów. To zapadanie w naszej pamięci na bardzo długo i szybko przekonamy się, że to miejsce jest godne uwagi i tam po prostu trzeba być.

Wyjątkowe miejsce

Każdy, kto trochę zna historię wie, że około 79 roku miasto nawiedziła katastrofa, bo wybuchł wulkan Wezuwiusz. Pył wulkaniczny zasypał Pompeję, dlatego ma to miejsce tak inny klimat od pozostałych. Możemy zobaczyć zachowane budynku, przedmioty, ale również ciała ludzi i zwierząt. Nie jest to miejsce, w którym czują się dobrze osoby wrażliwe, a tym bardziej dzieci, dlatego trzeba się zastanowić nad tym czy takie osoby tam zabierać.

Ruiny tego miasta znajdują się nie tak daleko Neapolu, bo około dwadzieścia kilometrów.  Miasto samo w sobie nigdy nie miało szczęścia, bo kilka lat wcześniej przeszło połowa miasta została zniszczona przez trzęsienie ziemi. Erupcji wulkanu nikt się nie spodziewał, dlatego była tak zaskakująca, że pogrzebani zostali tam mieszkańcy z całym swoim dobytkiem.

Według ostatni badań może tam spoczywać nawet dwa tysiące osób. Mieszkańców zabiły odłamki skał, które rozżarzone spadały na miasto. Dodatkowo trujące gazy wydobywające się z wulkanu pozabijały część ludzi.  Erupcja trwała aż trzy dni w wyniku, czego miasto pokryte zostało sześciometrową warstwą pyłu. Te osoby, które pozostały wtedy w mieście nie miały szans na przeżycie. Wszystko działo się bardzo szybko i bardzo gwałtownie.

zwiedzanie w pompejach

Co można zobaczyć w Pompejach?

Znajdziemy tam oczywiście same ruiny, ale kiedyś to były budowle, które miały ogromne znaczenie i co ważne mają do dzisiaj opis, dlatego stojąc przed nimi wiemy, co dawniej tutaj było i jaką pełniło to rolę. Niektóre elementy zachowały się w bardzo dobry stanie, dlatego można będzie zobaczyć tam między innymi posadzkę w Domu Fauna czy figurkę tańczące Fauna. Zwiedzanie zaczynamy przez wejście bramą miejską. Brama ma dwa wejścia węższe i szersze.

Jedno było dla ludzi drugie dla wozów. Jeśli wejdziemy bramą to dojdziemy do Forum gdzie znajdował się bardzo duży plac otoczony kolumnami. Przy samym forum mamy wiele budynków publicznych oraz hale targowe, które są znane wszystkim, którzy się interesowali tym okresem.  W tym miejscu warto zachować ciszę i spokój, bo można powiedzieć, że chodzimy po grobach osób, które kilka tysięcy lat temu nie miały szczęście i znalazły się w nieodpowiednim miejscu i czasie.

Inne budynki

Znajdziemy tam Macellum, czyli krytą halę targową gdzie znajdowały się sklepy. Można również odwiedzić kilka świątyń, których pozostałości są nadal widoczne. Jest również budynek Comitium, w którym odbywały się wyboru. Znajdziemy tam również Bazylikę, która na początku była halą targową, a później gmachem sądu. Jest też Świątynia Apollina czy Termy. Na pewno każdy, kto wybierze się do tego niepowtarzalnego miejsca zobaczy jak tysiące lat temu ludzie myśleli o tym jak udoskonalić sobie życie.

pompeje

Wydawać by się mogło, że wiele z takich rzeczy to coś współczesnego, ale okazuje się, że nie. Przykładem jest chociażby zadaszona hala targowa. Ludzie wcale tak mocno się nie zmienili, dlatego myślimy w podobny sposób. Wtedy w Pompejach działo się naprawdę bardzo dużo i dla wszystkich to była wielka tragedia, kiedy nagle miasto przestało istnieć. Dzięki pracą archeologicznym można wiele się o tym miejscu dowiedzieć, ale też wiele zostało odkryte.

Wybierając się do Neapolu warto znaleźć odrobinę czasu i tam pojechać. Można zwiedzać różne zabytki na całym świecie, ale takie miasto jak Pompeje jest tylko jedno i jeśli tam pojedziemy to będziemy mogli się o tym przekonać. Na pewno nam się tam spodoba, albo raczej to miejsce zrobi na nas wrażenie, bo trudno mówić tutaj o tym, że jest tam super klimat, bo to zniszczone miasto ze szczątkami ludzkimi w wielu miejscach.

Trzeba znaleźć czas na to miejsce tym bardziej, że dojazd tam nie jest problemem. Zwiedzanie trochę czasu nam zejdzie, ale przynajmniej będzie to dla nas dobra lekcja historii i życia, że właściwie nic nie da się tak do końca przewidzieć i na wszystko trzeba być przygotowanym. Te osoby w dniu wybuchu prowadziły normlane życie, miały plany na przyszłość i nagle wszystko się zakończyło.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here