Czy warto wybrać się do Budapesztu?
Budapeszt, czyli stolica Węgier, często bywa traktowana po macoszemu przez osoby, które szukają celu wycieczki na weekend. Mimo wszystko jednak, gdy mamy za sobą już najpiękniejsze miasta Europy, przychodzi również czas na Budapeszt.

Jak tanio dojechać do Budapesztu?

Z Warszawy dostaniemy się do Budapesztu oczywiście samolotem. Najtaniej jednak będzie udać się tanim busem do Krakowa, a stamtąd, po krótkiej przesiadce, na 7-godzinną podróż do Budapesztu,w cenie około 40 zł i to niezależnie od tego, czy akurat jest sezon wakacyjny, czy też nie.

Zwiedzanie Budapesztu – punkt pierwszy – Góra Gellerrta
Góra Gellerta to wspaniały obszar zieleni w środku miasta. Szczególnie polecany do odwiedzenia, gdy do Budapesztu udajemy się w środku gorącego lata. Lato na Węgrzech, podobnie jak w Polsce – potrafi dać się we znaki, jest naprawdę gorąco. Na szczycie wzgórza znajduje się wielka Cytadela oraz Pomnik Wolności. To właśnie z tego wzgórza możemy oglądać jeden z najpiękniejszych widoków na miasto w Europie. Widok na Budapeszt z Góry Gellerta jest oszałamiający.

Budapeszt -zwiedzanie Zamku w Budzie

Zamek znajduje się w obszarze miasta. Powstał już w trzynastym wieku. Obecnie znajduje się tam muzeum archeologiczne, a także galeria sztuki i kilka wystaw, w których zainscenizowano stare zamkowe komnaty. Zdecydowanie warto to zobaczyć podczas wycieczki na Węgry. Zamek znajduje się na wzgórzu i można udać się na jego zwiedzanie pięknie położoną ścieżką. Dla leniwych przygotowano kolejkę linową. Jednak tutaj uwaga – zawsze trzeba odstać w kolejce trochę czasu, aby się do niej dostać.

budapeszt dunaj

Budapeszt – Buda i Peszt
Nie każdy z nas wie, że stolica Węgier jest tak bardzo historycznie podzielona, że w zasadzie w przeszłości nie mówiło się o tym miejscu inaczej niż jak oddzielnie o Buda, a oddzielnie o Peszcie. Obie części przedzielone są rzeką. Obecnie na rzece znajduje się ogromny, widowiskowy wręcz most łańcuchowy. Niektórzy twierdzą, że jest to najładniejszy most w Europie. Nawet ładniejszy od tego, który znajduje się w Porto w Portugalii.

Budapeszt – zwiedzanie Parlamentu
Jest to jeden z najbardziej popularnych punktów turystycznych dla zwiedzających Budapeszt. Parlament w Budapeszcie znajduje się też na najładniejszych widokówkach z tego miasta. Jest to wielki budynek, utrzymany w neogotyckim stylu. Budynek znajduje się nad Dunajem.

Najlepiej wygląda w nocy, gdy rozświetlają gdy niesamowicie efektowne iluminacje. Niestety, nie można go zwiedzić z polskim audio przewodnikiem, nie ma też żywego przewodnika po Parlamencie. Czy warto odwiedzić budapesztański parlament? Zdecydowanie warto, jeśli interesujemy się historią. W jego wnętrzach znajdują się insygnia królewskie, których powstanie datuje się nawet na tysiąc lat wstecz.

Kościół Macieja w Budapeszcie
Nawet osoby, które twierdzą, że nie po to jadą na wakacje, aby zwiedzać pomniki i kościoły, powinny zobaczyć Kościół Macieja oraz basztę Rybacką w Budapeszcie. Są to bardzo klimatyczne miejsce. Nie można oderwać oczu od ich wnętrz, a widok na wieżę kościoła zapiera dech w piersiach. Jest to wysoka na 78 metrów strzelista wieża.

To właśnie w tym kościele koronowano królów Węgier.
Baszta Rybacka natomiast jest miejscem, z którego możemy zobaczyć wspaniały widok na miasto i zrobić jedną z najlepszych fotek Parlamentu.

budapeszt zabytki

Plac Świętej Trójcy
To kolejne miejsce, do którego warto koniecznie wybrać się podczas pobytu w Budapeszcie. Znajduje się tutaj słynna kolumna morowa, która została tutaj postawiona dla wielkiej epidemii dżumy, która w XIII wieku zdziesiątkowała narody Europy, w tym oczywiście naród węgierski. W okolicy znajdziemy jedne z najdroższych kawiarni i restauracji w Budapeszcie.

Z placu Świętej Trójcy warto udać się na Plac Bohaterów, gdzie znajdziemy Pomnik Tysiąclecia. Jest tam też wielka kolumnada. Warto udać się do tego miejsca przede wszystkim po to, aby zwiedzić Muzeum Sztuk Pięknych, a dalej: las z zamkiem, o którym pisaliśmy wcześniej.

Spacer po Budapeszcie
Jeśli zechcemy wydostać się najbardziej turystycznych miejsc Budapesztu, polecane jest urządzenie sobie spaceru uliczkami Budy. Jest tam cicho, spokojnie, pełno jest urokliwych knajpek, w których swoje miejsce znajdują okoliczni mieszkańcy.

Pozostałe informacje dla turystów
Budapeszt to stolica europejska – mieszkańcy chętnie mówią po angielsku. Ci, którzy nie znają angielskiego nie powinni liczyć na to, że zrozumieją trochę węgierski. Dla Słowian jest to absolutnie niezrozumiały język, bo pochodzący z innej grupy etnicznej (z północnej Europy).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here