Kiedy słyszysz Cypr, na pewno przed oczami pojawiają się piaszczyste plaże, leżaki, drinki parasolowe, bary karaoke i gorączkowe życie nocne w Ayia Napa. Jednak Cypr to znacznie więcej. Położenie między Grecją, Egiptem, Bliskim Wschodem i Turcją jest gwarantem blisko 10000 lat historii i kultury.

Cypr jest najbardziej gorącą i śródziemnomorską wyspą Morza Śródziemnego z około 340 słonecznymi dniami w roku. Temperatury mogą w ekstremalnych przypadkach przesuwać się aż do 5-6 ° C w zimie, ale zazwyczaj jest to również łagodny i komfortowy klimat.

Cypr jest całorocznym miejscem, które oferuje słońce, plaże, uroczystości, kulturę i historię. Zarówno rodziny z dziećmi, pary, przyjaciele, jak i osoby starsze przeżyją wspaniałe i niezapomniane wakacje na Cyprze.

Wybrzeże wokół Ayia Napa ma bardzo czyste i złote, piaszczyste plaże z turkusowymi błękitnymi morzami i jest doskonałą bazą dla wszystkich rodzajów sportów wodnych. Tutaj możesz nurkować, nurkować z rurką, jeździć na nartach wodnych i skuterem wodnym. Najpopularniejsza plaża nazywa się Nissi Beach, plaża, która w sezonie może być zaludniona i głośna. Jest dość długa i można dostać się przez nią aż do małej skalistej wyspy poza plażą.

Larnaca ma 800-metrową piaszczystą plażę w mieście, otoczoną promenadą z restauracjami i miejscami do siedzenia na zewnątrz oraz wypożyczaniem leżaków i parasoli.

Limassol ma jedną z najdłuższych piaszczystych plaż na Cyprze, tzw. Ladies’ Mile na półwyspie Akrotiki na zachód od miasta. Na wschód od Limassol znajduje się Governors Beach, szeroka piaszczysta plaża z krzesłami, restauracjami i barami. W sezonie są autobusy z Limassol.

Jeśli chcesz znaleźć mniej zaludnione plaże, bez jednostek pływających i setek parasoli, powinieneś raczej zajrzeć na zachodnie wybrzeże Cypru. Spokojnym klejnotem jest zatoka Lara Bay na półwyspie Akamash, na zachód od Pafos. Aby się tam dostać, musisz albo przyjechać rowerem, albo wypożyczyć Jeepa. Drogi są wąskie i bardzo wyboiste, dlatego też nie ma tam ludzi. W lipcu i sierpniu plaża może być zamknięta, ponieważ jest to obszar chroniony dla żółwi morskich. W tym przypadku pójdziesz tylko dalej na zachód, gdzie na pewno znajdziesz swoją własną małą plażę w zacisznej zatoce.

Na wyspie, która jest tak bogata w kulturę, przyrodę i historię, która rozciąga się na wiele tysiącleci, szkoda ​​nie doświadczyć niczego innego poza hotelem, plażą i najbliższymi restauracjami.

cypr morze

Cypr – zwiedzanie

Jeśli cenisz przyrodę, powinieneś wybrać się na Troodos. Jest to duży, wysoko położony obszar biegnący wzdłuż wybrzeża Cypru, pomiędzy zachodnim wybrzeżem, a Larnacą. Duże części pokryte są lasami sosnowymi, a najwyższy punkt, góra Olimbos, znajduje się na wysokości 1950 metrów nad poziomem morza.

Poznasz małe urocze wioski, winnice ze zbiornikami z winogronami w formie tarasowej, farmy wiśni i jabłoni oraz starożytne klasztory. Najbardziej znanym klasztorem jest klasztor Chrysorrogiatissa, założony w 1152 roku. Mnisi tutaj produkują własne wino, które można kupić w klasztorze. Tutaj znajdziesz także małą kawiarnię.

W okolicy Troodos znajdziesz mnóstwo terenów piknikowych wzdłuż dróg. Na większości z nich znajdują się toalety, place zabaw dla dzieci i miejsca z możliwością grillowania. Główne drogi są wybrukowane, ale jak skręcisz w poboczne dróżki samochód z napędem 4 × 4 może być konieczny, ponieważ tamte drogi już nie są takie piękne i łatwe do pokonania.

Dostaniesz dobrą mapę na obszar Troodos w organizacji turystycznej CTO. Jeśli nie masz samochodu, możesz także wybrać się na jednodniową wycieczkę autobusem z jednym z wielu organizatorów, z którymi niewątpliwie spotkasz się w kurortach turystycznych.

Absolutnie na zachód od Cypru leży malowniczy półwysep Akamas, z jego skalistymi plażami, na których można zobaczyć zarówno żółwie, jak i foki przy odrobinie szczęścia. Jest tutaj sieć szlaków, które są idealne na spacery.

cypr

Jeśli dasz radę wejść na szczyt góry Mouti tis Sotiras, zostaniesz nagrodzony bajecznym widokiem, najpiękniejszym na całym Cyprze. Podróż trwa około godziny dla normalnej sprawnej fizycznie osoby. Popularnie jest też zwiedzać Akamas na rowerze, a w Polis jest kilka firm, które wypożyczają rowery górskie.

Po północnej stronie półwyspu, na zachód od Polis, znajduje się tak zwana łaźnia Afrodyty, w której grecka bogini wstała z wody. Stąd zaczyna się wiele szlaków turystycznych. Akamas jest chronionym parkiem narodowym, co oznacza, że ​​wszystko, od biwakowania i polowania po zbieranie kwiatów jest zabronione.

Oczywiście powinieneś zobaczyć Nikozję, stolicę Cypru. Przez długi czas Nikozja była podzielona na dwie części grecką i turecką. Grecka jest stosunkowo nowoczesna i zachodni z wyglądu, podczas gdy północna część turecka jest bardziej orientalna i egzotyczna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here