Praga jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie, a spacer po jej ulicach może każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Co warto zobaczyć w czeskiej stolicy? Oto najważniejsze atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie.

Zwiedzanie Pragi warto zacząć od Mostu Karola

Ten zabytek stał się turystyczną wizytówką miasta, nic wiec dziwnego, że panuje tu spory ruch. Turyści z całego świata chcą zobaczyć wiekową konstrukcję, która może się pochwalić imponującymi rozmiarami, średniowiecznym rodowodem oraz wspaniałą kolekcją barokowych rzeźb.

A że z Mostu Karola można podziwiać piękną panoramę, pobyt w tym miejscu dla każdego gościa będzie przyjemnym doświadczeniem. Zachwyca również przepływająca pod tym mostem Wełtawa – najważniejsza czeska rzeka, która liczy sobie ponad 430 kilometrów długości. Ten potężny dopływ Łaby ma swój początek na terenie Szumawy, z kolei z Łabą łączy się w rejonie Mielnika – miasta leżącego w środkowej części Czech.

Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po czeskiej stolicy są też Hradczany, znane z Zamku Królewskiego oraz ciekawych obiektów sakralnych. Miejsce,w którym urzędowali czescy królowie, bez wątpienia zasługuje na uwagę. Zamek Praski to potężna budowla, uznawana za największy zamek na świecie. Choć Praga może się pochwalić długą i burzliwą historią, obiekt ten przetrwał do naszych czasów w rewelacyjnym stanie.

most karola

Dzięki temu wciąż służy jako siedziba głowy państwa oraz ozdoba Pragi, którą tak chętnie podziwiają spacerujący po Hradczanach turyści. W tym miejscu intryguje również archikatedra św. Wita – najważniejsza świątynia na terenie państwa czeskiego. Zachwyca ona swą potężną sylwetką oraz ciekawym wnętrzem, w którym nie brakuje cennych dzieł sztuki sakralnej. Miejsce koronacji czeskich władców, siedziba praskich arcybiskupów oraz czeskiego prymasa, ma się czym pochwalić. Zachwyca tu monumentalne Mauzoleum Habsburgów,pięknie zdobiony ołtarz główny oraz wystój licznych kaplic, wypełnionych cennymi obrazami i pięknymi rzeźbami.

Po pobycie na Hradczanach koniecznie trzeba wybrać się na spacer po najpiękniejszej uliczce w Czechach.To Złota Uliczka, która do dziś fascynuje swą historią, tajemniczością oraz panującą tutaj atmosferą. Skupione przy niej domki fascynują, a spacer w ich otoczeniu dostarcza wiele radości turystom z całego świata. Kto chce nacieszyć się miejską atmosferą, ten powinien wybrać się na najważniejszy plac Pragi, czyli na Rynek Staromiejski. Ma on wiele uroku, a w jego otoczeniu nie brakuje ciekawych budowli.

Kościół Najświętszej Maryi Panny przed Tynem, który już z oddali przyciąga swą wysoką wieżą, bez wątpienia jest tu jednym z najważniejszych zabytków. W miejscu tym fascynuje również piękny Ratusz, ozdobiony słynnym zegarem astronomicznym. Zegar ten powstał w początkach XV wieku i do dziś zachwyca pięknymi dekoracjami i figurkami, które można podziwiać w czasie pobytu na rynku.

Malá Strana to kolejna praska dzielnica, na teren której warto zajrzeć podczas zwiedzania czeskiej stolicy. Zachwyca tu rynek Małostrański, kościół św. Jana na Praniu oraz PałacThunów, służący dziś jako siedziba Izby Poselskiej. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na terenie tej dzielnicy pozostaje jednak Ściana Johna Lennona, na której od lat 80-tych XX wieku pojawiają się malowidła inspirowane twórczością tego muzyka.

Miłośników kultury żydowskiej może z kolei oczarować Josefov. Ta wyjątkowa dzielnica ma się czym pochwalić, a spacer po jej terenie to szansa na nacieszenie się widokiem pięknych bożnic. Synagoga Wysoka, wzniesiona w połowie XVI wieku, bez wątpienia jest tą najważniejszą.

zwiedzanie pragi

Dziś służy jako siedziba Muzeum Żydowskiego, w którym można zdobyć wiele cennych informacji na temat praskich Żydów, ich tradycji oraz religii. Wspaniale prezentuje się też Synagoga Pinkasa, w której przypomina się o Żydach – ofiarach Holocaustu, oraz Synagoga Hiszpańska, uznawana za jeden z najciekawszych przykładów stylu mauretańskiego w europejskiej architekturze.

Na uwagę turystów odwiedzających Pragę zasługuje też wzgórze Wyszehrad. Według legendy, wzgórze to miało być siedzibą legendarnego czeskiego władcy Kroka. W X wieku w miejscu tym urzędowali czescy władcy. Zamek, który stał na owym wzgórzu, został zniszczony podczas wojen husyckich.

Do naszych czasów przetrwała za to rotunda św. Marcina oraz kościół św. Piotra i Pawła.Do dziś Wyszehrad może zrobić ogromne wrażenie na zwiedzających, warto mu zatem poświęcić nieco więcej uwagi podczas zwiedzania czeskiej stolicy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here