Podróże są wyzwaniem, frajdą i możliwością odkrycia nowego i do tej pory nieznanego. Globalizacja i rozwój kulturowy przyniosły nam możliwość łatwego komunikowania się z ludźmi z całego świata. Dlatego możemy przez media społecznościowe poznać nowych przyjaciół, z każdego zakątka świata, możemy także znaleźć kompana do podróży, a także oferty biur podróży z całego świata, jak i możliwości noclegów u nieznajomych osób, które na odpowiednim portalu udostępniają swoje miejsce zamieszkania.

Także uczelnie i szkoły korzystają z możliwości wymiany i niektóre programy, takie jak Erasmus+ pozwalają studentom wyruszyć do innych zakątków świata, poznać nowy system edukacji, ale także poznać nowych przyjaciół i utrwalić albo poznać nowy język. Potem możemy również w zamian pokazać kawałek własnej ojczyzny swoim znajomym. Gdy jedziemy na wycieczkę, istotne jest, czy wybierzemy zwiedzanie z przewodnikiem, czy też damy się na własne zmysły, własny refleks i będziemy w stanie wszystko doskonale zaplanować.

Praca przewodnika, choć kusząca, jest również bardzo odpowiedzialna

Trudną sytuacją jest – która także może się przydarzyć – gdy turysta zasłabnie i będzie trzeba udzielić mu pomocy. Ważne więc, żeby przewodnik miał nie tylko kompetencje do udzielenia takiej pomocy, ale miał również nerwy ze stali. To samo zresztą tyczy się opowiadania na temat danych atrakcji. Najważniejsze jest, aby umieć zainteresować turystę, ale także, aby mówić zrozumiale oraz „nie zapominać języka w gębie”. Trzeba potrafić odpowiedzieć, gdy turysta zapyta na dany temat.

mapa

Pokazuje to, że trzeba mieć sporą wiedzę – i to nie tylko na temat danego miejsca, ale także – gdy mamy do czynienia z zagranicznymi turystami – doskonałe kompetencje językowe. Jednak jeżeli potrafimy się sami zorganizować, to jest to nasz duży plus. Z pewnością my sami najlepiej będziemy wiedzieć, ile czasu potrzebujemy na odwiedzenie danej atrakcji, czy na inną wypada przeznaczyć więcej czasu i jak to zgrać jeszcze z powrotem do miejsca, w którym się nocuje, żeby nie zastała nas noc i żebyśmy nie musieli czekać zbyt długo na transport lub ewentualnie nie płacić za drogo za taksówkę, która nas podwiezie.

Trzeba do tego dopisać przerwy, np. na posiłki i inne atrakcje. Jednak dbanie o siebie daje nam spore możliwości, których nie mielibyśmy z biurem podróży i nie moglibyśmy odwiedzić miejsc, które dla nas byłyby ważniejsze. Obecnie zbliża się zima, co sprawia, że biura podróży niekoniecznie cieszą się wielkim zainteresowaniem. Z pewnością miejsca cieplejsze takie jak Egipt, Maroko, czy Wyspy Kanaryjskie będą oblegane przez rok, a zwłaszcza przez zmarzluchów, którzy zrobią wszystko, aby się wyrwać z zimnego kraju.

Jednak większość będzie musiała zaczekać jeszcze ponad pół roku na upragniony urlop i na cieplejszy klimat w Europie. Wtedy znowu na topie będą Chorwacja, Czarnogóra, Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Bułgaria, Rumunia, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Cypr, Turcja, Grecja, czy Francja. Jednak są i tacy, którzy wolą marznąć albo lubią jeździć na nartach. Dla nich więc Austria, Niemcy, czy Szwajcaria będą idealnym kierunkiem. Także kraje skandynawsko-nordyckiego dobrobytu takie jak Szwecja, Norwegia, czy Finlandia przyciągną ich do siebie.

Niektórzy może wybiorą się bardziej na wschód, aby sprawdzić, jak to jest przejechać się koleją transsyberyjską i przeżyć te niezwykłe chwile w arcydługiej podróży. Kraje dawnego Związku Radzieckiego także mają w sobie sporo uroku, a w dodatku niskie ceny są ich zaletą. Podczas gdy Norwegia, Szwajcaria, czy Szwecja to kraje typowe do zarabiania, to Ukraina, Mołdawia lub Białoruś to kraje idealne do wydawania. Podróż po samej Polsce także się opłaci. W naszym kraju również mamy miejscówki, które wywołują niesamowite wrażenia.

przewodnik

Malownicza okolica z jeziorami na Mazurach, przepiękne widoki w Tatrach, Karkonoszach i Bieszczadach oraz kurorty nadmorskie takie jak: Władysławowo, Ustronie Morskie, Międzyzdroje, Ustka, Łeba, Jastarnia, Rewal, czy Darłowo również przyciągają mnóstwo turystów. A po drodze można wybrać się na Hel – miejsce z przepięknymi plażami, a także odwiedzić bogate w atrakcje Gdynię, Gdańsk i Sopot, a więc Trójmiasto.

Jest jeszcze więcej atrakcyjnych miejsc w Polsce. Chociażby Kraków – dawna stolica Polski z Wawelem i Sukiennicami oraz znajdujące się nieopodal Wieliczka, czy Oświęcim, obecna stolica Warszawa z Placem Kultury i Nauki, a także Wrocław z setkami mostów, oraz Poznań z Jeziorem Maltańskim i Cytadelą. Czas wakacji to niezapomniane wrażenia dla każdego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here