Zakopane jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez polskich turystów. To wyjątkowe miasto o bogatej historii, kulturze i sferze turystycznej. W sezonie letnim przez Krupówki przewijają się dosłownie tysiące turystów – są to zarówno osoby młode, jak i te dorosłe oraz ludzie starsi. Każdy szuka dla siebie tutaj czegoś innego.

Niektórzy pragną chodzić po górach, zdobywać kolejne szczyty i pokonywać własne psychiczne ograniczenia, inni wolą natomiast przesiadywać do późnych godzin wieczornych w regionalnych barach, pubach i ekskluzywnych restauracjach. Jeszcze inni, przede wszystkim osoby starsze, wyruszają do Zakopanego w celu zadbania o własne zdrowie.

Nocują w sanatoriach, które w tym mieście są doskonale wyposażone, dzięki czemu mogą codziennie korzystać z różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych i leczniczych. Jeśli sam postanowiłeś udać się niedługo do tego przepięknego miasta, zapewne chcesz dowiedzieć się, co zwiedzać w Zakopanem. Bez trudu znajdziesz dla siebie takie miejsca, które z przyjemnością zobaczysz. Tutaj ich po prostu nie brakuje!

Skoro już udajesz się do jednej z najpopularniejszych polskich górskich miejscowości, musisz na tym skorzystać. Nie powinieneś całymi dniami przesiadywać w swoim hotelu, nawet jeśli jest on na tyle atrakcyjny, że bez trudu zawsze znalazłbyś w nim coś do roboty. Swój wolny czas koniecznie przeznacz na piesze wycieczki. Udawaj się na nie po prostu codziennie, za każdym razem dając sobie szansę na przeżycie wspaniałej przygody.

Od czego powinieneś zacząć? Od właściwego przygotowania się do wyprawy. Skoro teraz w górach panuje sezon zimowy, na większości szlaków spotkasz się ze sporymi nasypami śnieżnymi, po których nie uda ci się przejść w zwykłych adidasach czy nawet letnich traperach. Zainwestuj w porządne buty górskie, przeznaczone do chodzenia po śniegu. Jeśli masz zamiar wspinać się na wyższe szczyty, powinieneś też zawsze mieć w plecaku raki, aby przymocować je do butów w momencie wejścia na zalodzone partie.

krupówki

Przydadzą ci się również kijki z ostro zakończonymi końcami. Będziesz mógł podpierać na nich ciężar swojego ciała, aby nie brodzić bezsensownie w śniegu i oszczędzać swoje siły, które na pewno ci się przydadzą, gdy już będziesz pokonywać ostatnie metry prowadzące się na sam szczyt.

A od jakich szczytów powinieneś rozpocząć swoją górską przygodę?

Na pewno od tych najprostszych, zwłaszcza jeśli posiadasz minimalne doświadczenie w takich sprawach. Nie porywaj się od razu na głęboką wodę. Przesadna wiara we własne siły niejednokrotnie kończy się tragicznie – TOPR, czyli Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe codziennie musi ściągać z gór chojraków, którzy postanowili zdobyć najwyższe szczyty Tart bez uprzedniego przygotowania się do wyprawy.

Dopiero gdy poczujesz, że jesteś już gotowy zrobić kolejny krok, zacznij wchodzić na wyższe szczyty. W sezonie jesiennym i zimowym sporym wyzwaniem może okazać się dla Ciebie nawet Sarnia Skała. Początkowo prowadząca do niej droga wydaje się być łatwa i przyjemna. Wchodzisz sobie wgłąb Parku Narodowego, mijając tuż przy dróżce całe pola lasków, małe wodospady i fantastycznie prezentujące się skały. Dopiero na końcu zaczyna robić się trudniej.

panorama zakopane

Musisz wspiąć się po paru skałach, podtrzymując się na nich rękami, tuż obok widząc ogromną przepaść. To wyzwanie dla osób potrafiących trzymać nerwy na wodzy. Jeśli jednak uda ci się przejść ten pierwszy test, możesz pokusić się o zdobycie Giewontu bądź wejście na Rysy. Ten drugi szczyt łatwiej jest zdobyć od strony Słowackiej. Co prawda prowadząca na niego droga ze strony naszych sąsiadów jest dłuższa, ale za to łagodniejsza i bezpieczniejsza.

A co zwiedzić w Zakopanem, gdy już uda ci się zejść ze szczytów i będziesz chciał po prostu wypocząć?

Możesz na przykład udać się do Term Chochołowskich. Co prawda nie mieszczą się one w samym Zakopanem, ale z tego miasta dojedziesz do nich w przeciągu kilkunastu minut. Będziesz mógł wygrzać swoje ciało w fantastycznych termach, które zadziałają pozytywnie na całe twoje zdrowie. Poprawią twoją odporność, pozwolą ci szybciej uporać się z drobnymi infekcjami, a nawet zadbają o wygląd twojej skóry, doskonale ją pielęgnując i odżywiając.

Gdy natomiast poczujesz już lekki głód, udaj się od razu na Krupówki. Tutaj na pewno nie będziesz się nudzisz. Zaskoczy się mnogością przeróżnych knajp i restauracji, w których panuje niezwykły górski klimat, zachęcający do kosztowania regionalnych przysmaków. Koniecznie ich spróbuj! Przekonaj się sam, co jadają prawdziwi mieszkańcy Zakopanego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here