Toruń to według wielu jedno z najpiękniejszych polskich miast, którego unikalna gotycka Starówka wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Administracyjnie miasto leży w województwie kujawsko-pomorskim i dzierży miano stolicy tego regionu z pobliską Bydgoszczą. Toruń jest miastem mniejszym od Bydgoszczy, liczącym nieco ponad 200 tysięcy mieszkańców, aczkolwiek znajduje się tam urząd marszałkowski, czyli podstawowy organ władzy ustawodawczej na poziomie województwa.

Zwiedzanie Torunia rozpocząć powinno się od poznania unikalnej i bardzo dużej Starówki, która do dzisiaj robi wielkie wrażenie i cieszy się niezmierną popularnością dla osób lubiących historię oraz spacery w urokliwych miejscach. Toruń zaczął rozwijać się na wielką skalę pod panowaniem krzyżackim, aczkolwiek po przejęciu miasta przez Polskę w 1466 roku wcale nie zwolnił, a nadal pełnił funkcje jednego z podstawowych portów rzecznych i ośrodków handlowych średniowiecznego Królestwa Polskiego.

Dogodne położenie nad Wisłą spowodowało, że drogą rzeczną można było dostać się bez problemu do Gdańska udając się z nurtem. Dzisiejsze zabytki architektury gotyckiej takie jak potężny Ratusz Staromiejski czy monumentalna Katedra śś. Janów tylko potwierdzają jak wielkie znaczenie miał niegdyś Toruń i jak bogatym był miastem. Na Starówce warto zwrócić również uwagę na mury miejskie, które opasają miasto od strony Wisły tj. od południa.

Zachowały się praktycznie w stanie idealnych, co jest swego rodzaju ewenementem na skalę europejską. Zamek krzyżacki w Toruniu istniał, ale jest on w stanie ruiny od XV wieku, kiedy ludność polska zmęczona panowaniem obcym sama zniszczyła ową budowlę, która uznała za symbol tego, z czym walczy.

centrum torunia

Na Rynku Starego Miasta warto zwrócić uwagę na pomnik Mikołaja Kopernika, który jest jednym z symboli miasta. Ów wybitny astronom żyjący w XVI wieku urodził się w Toruniu i spędził tutaj swoje dzieciństwo w jednej z kamieniczek nieopodal Rynku. Dzisiaj można zwiedzać to miejsce – zostało tam urządzone muzeum astronoma. Dodatkową atrakcją jest możliwość spojrzenia od środka na zabudowania zachowanej w bardzo dobrym stanie gotyckiej kamienicy, co pozwala rzucić okiem na średniowieczne warunki życia.

Z astronomią związana jest także inna miejska atrakcja – w wybudowanym przez Prusaków budynku zostało otworzone niezwykle planetarium, w którym można oglądać w języku polskim oraz angielskim filmy o tematyce Kosmosu. Unikalny zakrzywiony ekran powoduje, że cały film jest skonstruowany w ten sposób, że przypomina zwyczajową wędrówkę po nieboskłonie, co może być dla obserwujących niezwykle ciekawym przeżyciem.

Zabytków gotyckich jest mnóstwo – Toruń ma cały, bardzo dobrze zachowany średniowieczny układ urbanistyczny. Jeżeli trzeba jednak wyróżnić konkretne budowle, z pewnością na uwagę zasługuje Ratusz Staromiejski na Rynku. Budowla z monumentalną wieżą jest symbolem miasta, a także niesamowitym przykładem rozmachu w tamtych czasach. Dzisiaj w środku znajduje się przede wszystkim jeden z oddziałów muzeum miejskiego, które prezentuje długą historię osady nad Wisłą.

Dzięki odpowiednim inwestycjom w rozwój turystyki i nauki, znajdujące się w Toruniu muzea posiadają wiele ciekawych udogodnień takich jak spore wykorzystanie multimediów i elektroniki. W XV wieku nadano dzisiejszą formę katedrze śś. Janów, czyli największemu i najstarszemu kościołowi w Toruniu, który został zlokalizowany blisko Rynku oraz wyjścia z miasta przez bramę.

kamienica

Owa wielka budowla zachwyca swoją gotycką bryłą. Warto wiedzieć, że w odróżnieniu od gdańskiej katedry, toruńska główna świątynia przetrwała wszystkie wojny bez wielkich uszczerbków. Jest ona wyjątkowo widoczna na tle panoramy Torunia i stanowi namacalny dowód na niegdysiejszą wielkość tego ośrodka miejskiego.

W Toruniu warto zwrócić uwagę również na bardzo charakterystyczną Krzywą Wieżę, będącego częścią gotyckiego muru miejskiego. Jest ona dzisiaj bardzo popularną atrakcją turystyczną – zwiedzający w każdym wieku próbują stanąć równo z nią i nie stracić przy okazji równowagi. Komu nie dosyć gotyckim zabytków, poleca się krótki spacer na Nowe Miasto, na którym znajduje się niesamowity kościół św. Jakuba.

Dzielnica ta powstała już w średniowieczu, ponieważ Toruń stale się rozwijał i dotychczasowy teren zabudowań nie starczał już lokalnej ludności. Nowe Miasto początkowo oddzielone było murem od Starego – ma swój własny Rynek oraz Ratusz, mniej imponujący, ale również bardzo urokliwy. W bliskim sąsiedztwie Nowego Miasta znajduje się stacja kolejowa PKP Toruń Miasto.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here