Jest jednym z najpiękniejszych miast nad Bałtykiem oraz ośrodkiem miejskim, który swą historią może oczarować każdego. Gdańsk dla każdego z nas może się okazać ciekawym celem wycieczki. Co koniecznie trzeba zobaczyć w jej trakcie?

Zwiedzanie Gdańska warto zacząć od spaceru Drogą Królewską

To właśnie przy niej skupiły się najpiękniejsze budowle tego miasta. Co mogą zobaczyć turyści, którzy wejdą na najsłynniejszą trasę spacerową Gdańska? Na tym trakcie nie brak obiektów, które dawniej miały bronić miasta i jego mieszkańców. Pięknie prezentuje się tu Brama Wyżynna z XVI wieku oraz stojący w jej sąsiedztwie Barbakan. Kolejnym miejscem, które może oczarować miłośników historii, jest Wielka Zbrojownia. Złota Brama, Zielona Brama – oto kolejne perełki architektury, z którymi można się spotkać w tej części Gdańska.

Droga Królewska znana jest też z pięknych budowli. Na zwiedzających czekają tu piękne kamienice oraz tak reprezentacyjne budynki, jakimi są Dwór Bractwa św. Jerzego oraz Dwór Artusa. Zachwyca też Dom Uphagena, w którego wnętrzu mieści się obecnie Muzeum Kultury Mieszczańskiej. Jednym z symboli gdańskiej starówki jest też piękny gmach Ratusza Głównego Miasta. Obiekt ten może się pochwalić historią sięgającą XIV wieku, a w jego bryle łączą się ze sobą cechy typowe dla stylu gotyckiego i renesansowego.

gdańsk

Każdy z nas może zobaczyć wnętrza tej budowli, gdyż obecnie jest ona wykorzystywana jako siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W pobliżu tego obiektu czeka też kolejna wizytówka Gdańska – fontanna Neptuna, przy której spotykają się turyści z różnych zakątków świata. W pobliżu Drogi Królewskiej czekają też takie atrakcje, jak Muzeum Archeologiczne urządzone w zabytkowym Domu Przyrodników oraz ulica Mariacka, która do dziś zachwyca swym charakterem oraz wyjątkowym klimatem.

Prowadzi ona w stronę najsłynniejszego kościoła na terenie Gdańska. Jest nim kościół Mariacki, będący największą gotycką świątynią ceglaną w Europie. I w jego wnętrzu czeka na zwiedzających wiele atrakcji, a znajdujące się w tym kościele dzieła sztuki mają ogromną wartość artystyczną i historyczną. Gotyckie figury, ołtarz główny w formie poliptyku – oto ważne elementy wyposażenia wnętrza, na które w czasie zwiedzania tego obiektu warto zwrócić uwagę.

Jedną z największych ciekawostek w tym miejscu jest rekonstrukcja zegara astronomicznego, który pokazuje nie tylko godziny, ale i fazy Księżyca oraz znaki Zodiaku. Inną budowlą sakralną, którą warto zwiedzić w Gdańsku, jest gotycki kościół św.Mikołaja, z którym wiąże się słynny Jarmark Dominikański. Warto też zwiedzić kościół św. Katarzyny, przy którym funkcjonuje Muzeum Zegarów Wieżowych oraz kościół św. Brygidy, który odegrał bardzo ważną rolę w dziejach „Solidarności”.

Trudno wyobrazić sobie zwiedzanie Gdańska bez spaceru nad Motławą. Czekające tu atrakcje przypominają nam o bliskości morza. Symbolem tej części miasta stał się słynny Żuraw – XV-wieczna budowla, która obecnie wykorzystywana jest jako filia Centralnego Muzeum Morskiego. Jest to jedna z najważniejszych placówek poświęconych tematyce morskiej, warto zatem poświęcić jej swój czas. Nad Motławą można też ujrzeć takie ciekawostki, jak zabytkowe spichlerze oraz statek „Sołdek”.

statki

Gdańsk może się też pochwalić nowymi atrakcjami – wystawami, którym warto poświecić swój czas. Jedną z nich jest Centrum Solidarności, urządzone na terenie Stoczni Gdańskiej. W miejscu, które odegrało tak ważną rolę w najnowszej historii Polski, każdy z nas będzie mógł zdobyć wiele ciekawych i bardzo ważnych informacji. Ważnym punktem w programie wycieczki po Gdańsku będzie też Muzeum II Wojny Światowej, które stało się bardzo ważnym punktem na turystycznym planie tego miasta.

Zwiedzanie Gdańska warto poszerzyć o wizytę na terenie jego dzielnic. Za najciekawszą uchodzi tu Oliwa, znana z potężnej katedry. Jest to jeden z najciekawszych zabytków sakralnych w Polsce, zatem ogromne zainteresowanie jego zwiedzeniem nikogo nie powinno dziwić. Przestronne wnętrze, ogromna ilość cennych dzieł sztuki oraz organy, które swym dźwiękiem mogą oczarować każdego – oto główne powody, dla których warto odwiedzić Gdańsk Oliwę.

Pięknie prezentuje się też sąsiedni pałac biskupi, w którym mieści się obecnie Muzeum Narodowe. Warto też odwiedzić Westerplatte – miejsce, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. Na przylądku tym można zobaczyć pomnik, cmentarz wojenny oraz ruiny koszar oraz wartowni. To wyjątkowe miejsce, a pobyt na jego terenie na długo zapisze się w pamięci każdego turysty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here