Świnki morskie to wspaniałe zwierzątka, które bardzo szybko się oswajają i mogą wnieść do domu mnóstwo radości i pozytywnej energii. Opieka nad świnką morską nie jest trudna. Są to mało wymagające gryzonie, które niewiele potrzebują do szczęścia. Jak powinna wyglądać wyprawka dla świnki morskiej?

Komfortowy domek dla świnki

Pierwszym, a przy tym najważniejszym, elementem wyprawki dla świnki morskiej jest klatka. Im większa klatka, tym lepiej. Zwierzątko będzie spędzać w niej mnóstwo czasu, dlatego ważne jest, aby czuło się tam komfortowo i swobodnie. Klatka nie musi być wysoka – świnki nie skaczą i nie wspinają się. Powinna być zaś dość długa. Bezwzględne minimum to 80 cm długości. 

W klatce powinna znaleźć się plastikowa kuweta. Kuwetę należy wysypać specjalnym żwirkiem dla gryzoni – np. drewnianym. 

Klatkę warto wyposażyć również w:

  • domek, który zapewni śwince poczucie bezpieczeństwa,
  • ściółkę, która pokryje dno klatki – np. drewniana lub granulowana,
  • miseczki – ceramiczne lub metalowe, których świnka nie pogryzie.

Szeroki wybór klatek dla świnek morskich oferuje internetowy sklep zoologiczny Aquaelzoo.pl. Jego propozycją są klatki o różnych rozmiarach wyposażone w karmniki, domki, poidełka i inne akcesoria. 

Na stronie aquaelzoo.pl dostępne są również inne elementy wyprawki dla świnek morskich – w tym transportery, ściółka czy sianko. Wszystkie produkty pochodzą od znanych i cenionych marek – takich jak Comfy czy Cunipic.

Co jedzą świnki morskie?

Podstawą diety świnki morskiej jest specjalna karma składająca się ze zbóż i innych produktów pochodzenia roślinnego. Jadłospis warto uzupełnić o świeże sianko, które wzbogaci dietę gryzonia o cenne witaminy, a także ureguluje pracę układu trawiennego. 

Przekąski, które można podawać świnkom morskim to m.in.: marchew, buraki, seler, szpinak, natka pietruszki, liście rzodkiewki.

Świnki lubią także owoce. Należy jednak mieć na uwadze, że zbyt duża ilość owoców w diecie świnki morskiej może być szkodliwa. Owoce powinny stanowić jedynie niewielki dodatek do jadłospisu, a nie jego podstawę. 

Co jeszcze trzeba kupić?

W sklepach zoologicznych znajdziemy mnóstwo akcesoriów dla świnek morskich. Przede wszystkim można zaopatrzyć się w niewielki transporter, który może przydać się podczas podróży. Przy świnkach długowłosych bardzo przydatny może okazać się grzebyk do czesania. Warto kupić również specjalny szampon dla świnek do pielęgnacji sierści. 

W wyprawce dla świnki morskiej nie może zabraknąć również specjalnego preparatu z witaminą C, który uzupełni dietę zwierzęcia o ten cenny mikroelement. Przydatny może okazać się również specjalny spray do usuwania nieprzyjemnych zapachów z klatki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here