Wszystko jest teraz tak drogie, że wręcz pewną normą stało się dla nas branie kredytów. Już nie traktujemy ich jak największego zła tego świata. Nie posądzamy banków o to, że chcą na nas żerować i pragną wyduszać z nas nasze ostatnie grosze, byleby tylko zarobić. Dostrzegamy sens w produktach finansowych, zwłaszcza gdy sami mamy w głowie pewien plan, do którego realizacji są nam potrzebne jakieś większe pieniądze. Zamiast je zdobywać, możemy je przecież pożyczyć. A wtedy oferta Getin Bank, a zwłaszcza jej jeden kluczowy punkt, staje się dla nas czymś na wagę złota.

Ogólna definicja

Tym kluczowym produktem jest nic innego jak kredyt gotówkowy, czyli najpopularniejsza odmiana pożyczki, jaką tylko jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. To odmiana pewnego zobowiązania. Jeżeli podpisujemy z bankiem umowę na kredyt gotówkowy, bank zobowiązuje się wydać nam określoną ilość gotówki – czy to w formie materialnej, czy to poprzez dokonanie przelewu na nasz rachunek bankowy. Ogólnie rzecz biorąc ustalona kwota pieniędzy ma po prostu dotrzeć do nas w określonym w umowie czasie. Każdy bank potrafi oczywiście sprostać takiemu zobowiązaniu. Warto jeszcze wiedzieć, że kredyt gotówkowy jest odmianą kredytu konsumenckiego, czyli takiego, którego udziela się na cele prywatne, a nie np. zawodowe bądź jakkolwiek powiązane z wykonywaną pracą czy prowadzoną działalnością gospodarczą. Na to musimy zwrócić uwagę. Jeżeli szukamy kredytu, za który sfinansujemy nowe maszyny w prowadzonym przedsiębiorstwie, kredyt gotówkowy raczej nie będzie najlepszym wyborem.

Na co można przeznaczyć kredyt gotówkowy?

Ogólnie rzecz biorąc – na wszystko. Biorąc taki kredyt w banku, raczej nie będziemy w ogóle pytani o to, co takiego zamierzamy z nim zrobić. Pożyczone pieniądze przeznaczymy więc na zupełnie dowolny cel, jaki tylko przyjdzie nam do głowy. Możemy wydać je na świetne wakacje za granicą, weekendowy wypad ze znajomymi w góry albo zakup nowego sprzętu sportowego, którym uzupełnimy domową siłownię. Te cele mogą być naprawdę przyziemne i – obiektywnie – mało istotne. Jeżeli chcemy wziąć kredyt gotówkowy tylko po to, by kupić sobie wymarzoną biżuterię, nikt nie może nam tego zabronić.

Jak działa taki kredyt?

Szczegółowe zasady jego działania każdorazowo zostaną opisane w umowie i z tego względu tak często przypomina się nam o tym, by te umowy dokładnie czytać, zanim się je podpisze. Duży i popularny bank raczej nie powinien nas oszukać, jednakże lepiej dmuchać na zimne i zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania, zamiast później wypominać sobie to, że pewnych rzeczy się nie sprawdziło i nie dopilnowało. Z ogólnymi zasadami działania kredytów gotówkowych zapoznamy się poprzez przejrzenie artykułu dostępnego tutaj: https://www.bankier.pl/smart/wizytowka/getin-bank. Jeżeli interesują nas szczegóły, po nie musimy zwrócić się już bezpośrednio do banku. Zależą one bowiem od konkretnej umowy. To ona określa, jaką kwotę bank nam pożyczy i na jaką ilość czasu ta pożyczka zostanie udzielona. Po upływie wyznaczonego terminu kredyt musimy spłacić. Zobowiązuje nas do tego umowa, która na ogół jest niemodyfikowalna.

Jak oprocentowane są kredyty gotówkowe?

Bardzo różnie. To, ile wyniesie oprocentowanie naszego kredytu, zależy w głównej mierze od banku, z którym zdecydujemy się nawiązać współpracę. Nie odrzucajmy więc żadnej opcji z góry. Nie zakładajmy też, że musimy skorzystać z usług tego banku, w którym mamy już swoje konto i z którego do tej pory zawsze korzystaliśmy. Zamiast tego porównajmy do siebie różne opcje. Nie musimy tego robić ręcznie, bo z pomocą przyjdą nam internetowe porównywarki, które za nas sprawdzą poszczególne elementy kilku różnych kredytów na raz. Dzięki tym porównywarkom dowiemy się, w jakim banku zaciągniemy kredyt o najniższym oprocentowaniu. A prawdopodobnie nie będzie to wcale nasz aktualny bank. Często zdarza się bowiem tak, że te najkorzystniejsze oferty przygotowywane są z myślą o nowych klientach i wtedy tylko do nich są kierowane.

Kto może wziąć kredyt gotówkowy?

Najczęściej ten, kto jest do tego uprawniony, czyli kto posiada zdolność kredytową. Nie jest to jednak jedyny wymóg stawiany przez banki. Otóż potencjalny kredytobiorca, który chce skorzystać z usług polskiego banku, musi też wykazać, że jest osobą pełnoletnią, ponieważ pożyczek nie przyznaje się osobom w wieku poniżej osiemnastu lat. Wracając jeszcze do zdolności, ona natomiast wynika z kilku różnych czynników. Duży wpływ ma na nią m.in. staż pracy oraz wysokość pobieranej pensji. Ważne jest również to, czy dana osoba miała już okazję korzystać z jakichś kredytów w przeszłości oraz czy zawsze spłacała ich raty terminowo oraz czy nie była zadłużona. Niektóre produkty finansowe Getin Bank nie przysługują osobom niemającym zdolności kredytowej. O tym warto pamiętać.

A czy branie kredytów gotówkowych ma w ogóle sens? Na pewno tak, jeżeli wie się dokładnie, co z takim kredytem chce się zrobić i ma się przed oczami jasny cel. Czasem lepiej te pieniądze po prostu pożyczyć niżeli czekać w nieskończoność na to, aż się je jakoś zdobędzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here