Zakopane to bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych kierunków turystycznych. Tysiące turystów odwiedzają stolicę Tatr niezależnie od pory roku. Zakopane swój niepowtarzalny urok prezentuje zarówno latem, jak i zimą. Jeszcze przed wyprawą do Zakopanego warto dowiedzieć się więcej na temat atrakcji, jakie może zaoferować jego centrum.
Krupówki, czyli serce Zakopanego
Myśląc o najbardziej charakterystycznych miejscach w Zakopanem, jako pierwsze przychodzą do głowy legendarne Krupówki. Ten swoisty tygiel kultury góralskiej stanowi jednocześnie wizytówkę Zakopanego. Krupówki można nazwać kwintesencją tatrzańskiego klimatu. Gwar, ciągły ruch i wręcz niezliczona ilość restauracji, hoteli, regionalnych sklepików oraz straganów oferujących ręcznie robione pamiątki. To nieprawdopodobne, że te wszystkie atrakcje mieszczą się tylko na jednej ulicy. Odwiedzając Zakopane, na pewno nie można ominąć tego miejsca. To właśnie tutaj najmocniej czuć klimat gór. Warto jednak pamiętać, że Zakopane to nie tylko Krupówki. Samo miasto ma do zaproponowania wiele innych atrakcji turystycznych.
Zakopiańskie muzea
Turyści, tak licznie odwiedzający Zakopane, nie przyjeżdżają do tego miasta wyłącznie po to, aby chodzić po górach czy szusować na nartach. Chcą także poznawać tutejszą kulturę i chłonąć niepowtarzalny klimat tego miejsca. A ten najlepiej oddaje Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego. Muzeum stanowi zabytek architektury. Jest też swego rodzaju wizytówką stylu zakopiańskiego. Główny gmach Muzeum Tatrzańskiego oferuje m.in. Wystawę historyczną, etnograficzną, przyrodniczą oraz wystawę przedstawiającą historię regionu i bogactwo przyrodniczo-kulturalne Tatr.
Miejscem godnym odwiedzenia jest z pewnością Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza. Mieści się ono w Willi Koliba. Przy okazji tej atrakcji trzeba zaznaczyć, że Willa Koliba jest pierwszym domem w stylu zakopiańskim. Został on wybudowany na podstawie projektu Stanisława Witkiewicza. Ciekawostką jest fakt, iż muzeum znajduje się przy ulicy Kościeliskiej, która jest najstarszą ulicą Zakopanego. Niemal na każdym kroku spotyka się tam spotkać zabytkowe domy i zagrody góralskie. We wnętrzu Willi Koliba można podziwiać tradycyjne elementy wyposażenia domów na Podhalu. Znajdują się tam piece kaflowe, zasłony, karnisze czy przedmioty kowalskie.
Symbolem architektury Podhala jest także Chata Sabały, nazywana także Sabałówką. Prezentuje ona zabudowę typu śląsko-spiskiego. Chata składa się z sieni, w której stoi piec chlebowy, chłodni oraz piwnicy. Centralnym elementem jest oczywiście główna izba. Zwiedzając Sabałówkę, można podziwiać oryginalne meble, narzędzia i sprzęty codziennego użytku. Stare fotografie rodzinne tylko podkreślają niepowtarzalny charakter tego miejsca.
Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego
Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN jest jednym z głównych punktów zwiedzania Zakopanego, który prezentuje nie tylko bogactwo przyrodnicze, ale także kulturalne. Centrum organizuje szereg wystaw czasowych, których tematyką są Tatry oraz zagadnienia ochrony przyrody. W tym miejscu często odbywają się także projekcje filmów przyrodniczych. Organizowane są także zajęcia dydaktyczne, prelekcje i konkursy. Obiekt jest również wyposażony w salę kinową, która może wyświetlać filmy w technologii 4D. Wizytówką centrum jest największa w Polsce makieta Tatr.
Łatwy dostęp do wymienionych wyżej atrakcji zależy także od wyboru lokalizacji miejsca noclegowego. Jeśli interesują Was noclegi w Zakopanem, warto wybierać spośród najbardziej atrakcyjnych ofert miejsc noclegowych, apartamentów oraz domków w Zakopanem.