Rzym, stolica Włoch, jest przepięknym, starożytnym miastem, posiadającym wiele niezwykłych zabytków z różnych epok. Architektura i zabytki to jednak nie wszystko, co Wieczne Miasto ma do zaoferowania. Skosztować możemy tutaj smacznej włoskiej kuchni, jak i poczuć niezwykły, romantyczny klimat. Osoby religijne z pewnością skorzystają z możliwości wizyty Watykanu, papieskiego miasta-państwa, będącego enklawą (terytorium innego państwa całkowicie otoczone przez drugie państwo) na terenie Rzymu.

Zwiedzanie Rzymu warto rozpocząć od historycznej części miasta, by poznać zabytki kultury rzymskiej, na której wyrosła nasza europejska cywilizacja. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Rzymu jest Koloseum, pozostałości amfiteatru z początku naszej ery. Oprócz niesławnych walk gladiatorów (wbrew powszechnemu przekonaniu, zazwyczaj nie niewolników, a ludzi zarabiających walką na arenie na życie), odbywały się tutaj wyścigi rydwanów, igrzyska olimpijskie, a nawet bitwy morskie, podczas których arena była zalewana wodą. Wejście do Koloseum możliwe jest po zakupieniu biletu i można wówczas przespacerować się dwoma poziomami amfiteatru, podziwiając jego rozmiary.

Kolejnym symbolem Rzymu jest Panteon, świątynia poświęcona rzymskim bogom, zbudowana w 125 roku. To jedna z najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu. Od końca VII wieku służy jako katolicki kościół. Światło naturalne do środka wpada jedynie przez okrągły otwór w kopule świątyni. Wewnątrz znajdziemy grobowce włoskich królów, jak i słynnych artystów, jak na przykład grób Rafaela Santi. Wejście kosztuje trzy euro.

koloseum

By poczuć jeszcze bardziej klimat minionej epoki, należy wybrać się na Forum Romanum, najstarszy plac miejski w Rzymie. Znajdziemy tu pozostałości rzymskich świątyń poświęconym poszczególnym bogom, wczesnochrześcijańskie bazyliki i łuki triumfalne, zbudowane ku czci rzymskich cesarzy. Zobaczyć możemy również Rostrę, mównicę, a także Curię Iulię, budynek, w którym urzędował rzymski senat. Odrobina wyobraźni i stojąc na Forum Romanum przeniesiemy się w czasie o tysiąclecia.

Kolejnym słynnym miejscem jest Fontanna di Trevi, ozdobiona przepięknymi barokowymi rzeźbami Okeanosa i trytonów, symbolizujących bogów Kastora i Polluksa. Okeanos, bóg oceanów, zasiada w rydwanie ciągniętym przez mityczne hippokampy, półkonie-półryby. Spokojny i szalejący hippokamp symbolizują morze, raz niebezpieczne podczas sztormu, a raz całkowicie spokojne.

Znaleźć można tam również rzeźby symbolizujące cztery pory roku, jak i alegorie zdrowia i obfitości. Turystycznym zwyczajem jest wrzucanie monet do wód fontanny przez ramię. Jedna moneta ma zapewnić powrót do Wiecznego Miasta, dwie monety romans, a trzy ślub. Pieniądze te idą na utrzymanie zabytków i potrzeby biednych mieszkańców Rzymu.

Bazylika św. Piotra, znajdująca się na Placu św. Piotra w Watykanie, również przyciąga tłumy turystów. Wziąć można tutaj udział w mszy świętej, zobaczyć papieża albo po prostu zwiedzić przepiękne, monumentalne i bogato zdobione wnętrze świątyni.

W Watykanie znajduje się również Kaplica Sykstyńska, zdobiona freskami słynnego Michała Anioła, jak i wielu innych artystów. Wejście do Kaplicy jest płatne, bilety dostępne są online, a bilet normalny kosztuje 16 euro. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca wstęp jest bezpłatny, co warto wziąć pod uwagę, planując podróż do Rzymu.
Kaplica jest częścią Muzeów Watykańskich, posiadających w swoich zbiorach ogromną kolekcję dzieł sztuki. Należy pamiętać, że o ile w większości sal można filmować i fotografować bez lamp błyskowych, tak w Kaplicy Sykstyńskiej jest to absolutnie zabronione.

rzym

Na Kapitolu znajduje się Ołtarz Ojczyzny – włoski pomnik państwowy, mający wysokość 81 metrów, szerokość 135 metrów, zajmujący powierzchnię aż 17 000 metrów kwadratowych. Jego włoska nazwa, Vittoriano, odnosi się od króla zjednoczonych Włoch, Wiktora Emanuela II, ale Ołtarz jest również Grobem Nieznanego Żołnierza. Upamiętnia on w świadomości Włochów jedność i wolność Włoch, a poszczególne rzeźby, płaskorzeźby i statuy symbolizują regiony kraju i jego wartości.

Widok Ołtarza zapiera dech w piersiach.
To jedynie ułamek z tego, co oferuje turystom Wieczne Miasto. Dzień czy dwa nie wystarczą, by poznać je całe, a i tydzień może nie być wystarczający. Warto więc wrzucić monetę do Fontanny di Trevi, by do Rzymu powracać. Za każdym razem Wieczne Miasto odkryje nam swoje kolejne oblicze, nie pozwalając się nudzić. Jak mówi starożytne przysłowie, wszystkie drogi w końcu prowadzą do Rzymu, więc warto do niego wracać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here