Najważniejsze miasto na terenie Wielkopolski może każdego z nas oczarować wspaniałymi zabytkami, którym nie można się oprzeć. Poznań, jak na miasto o długiej historii przystało, z pewnością zasługuje na naszą uwagę. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?
Współczesny Poznań to ważny ośrodek naukowy, kulturalny i gospodarczy, który od lat zajmuje bardzo ważne miejsce na liście największych i najważniejszych miast w Polsce. Nie brak tu jednak zakątków, które urzekają kameralnym charakterem oraz historią.

Zachwyca tu port rzeczny na Warcie oraz potężne Jezioro Maltańskie, będące największym sztucznym zbiornikiem na terenie tego miasta. W lokalnym krajobrazie miejsce bardzo ważne zajmują liczne jeziora i stawy, takie jak Staw Browarny czy Staw Olszak. Stawy te są dla wielu osób atrakcyjnymi miejscami wypoczynku i rekreacji, mają one również wielkie znaczenie dla miłośników przyrody. A co z miłośnikami historii i wiekowych budowli? I dla nich na terenie wielkopolskiej stolicy nie zabraknie atrakcji.

Co koniecznie powinni oni zobaczyć?

Zwiedzanie Poznania warto zacząć na Ostrowie Tumskim – miejscu związanym z najdawniejszymi losami miasta. Ta piękna wyspa, otoczona wodami Warty, do dziś przyciąga uwagę wspaniałymi zabytkami o ogromnej wartości historycznej. Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć? Symbolem i turystyczną wizytówką Ostrowa Tumskiego stała się bazylika (katedra) św. Piotra i św. Pawła. Jest to najstarsza katedra w Polsce, a jednocześnie miejsce służące jako grobowiec pierwszych polskich władców.

Poznań

To właśnie tu znajduje się grób Bolesława Chrobrego oraz Kazimierza Odnowiciela, tu najprawdopodobniej został też pochowany Mieszko I. Katedra na Ostrowie Tumskim w Poznaniu jest też miejscem spoczynku ważnych przedstawicieli kościoła: poznańskich biskupów oraz arcybiskupów. Ich nagrobki są wspaniałymi ozdobami kościelnego wnętrza oraz dziełami sztuki, którym zwiedzający chętnie poświęcają swą uwagę. We wnętrzu tego kościoła można również zobaczyć ciekawa kolekcję portretów trumiennych oraz liczne kaplice.

Jedną z najpiękniejszych jest Złota Kaplica, ozdobiona posągami Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Innym zabytkiem, z którym można się spotkać na terenie Ostrowa Tumskiego, jest okazały Pałac Biskupi. Obecnie sprawdza się on jako siedziba archidiecezji poznańskiej. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, znany z ciekawej kolekcji pamiątek związanych z pierwszymi Piastami oraz z początkami państwa polskiego, jest kolejną ciekawostką, której nie można tu pominąć. Późnogotycka psałteria, pomocniczy kościół p.w. Najświętszej Marii Panny oraz Akademia Lubrańskiego z początków XVI wieku (pierwsza wyższa uczelnia w Poznaniu,a obecnie siedziba Muzeum Archidiecezjalnego) – oto kolejne atrakcje, które czekają na zwiedzających w tej części Poznania.

A co warto zobaczyć na terenie Starego Miasta?

Zabytków, którymi może oczarować turystów poznańska starówka, jest wiele. Urzeka Waga Miejska oraz budynek Odwachu, będący wspaniałą ozdobą Starego Rynku. Wiele uroku mają też kamieniczki miejskie, szczególnie te, które skupiły się wokół rynku. Ich wąskie, kolorowe elewacje do dziś wzbudzają zachwyt. Najcenniejszą perełką architektury na Starym Mieście w Poznaniu jest jednak renesansowy ratusz – jedna z najpiękniejszych siedzib władz miejskich w całej Polsce.

zwiedzanie poznania

Gmach ten może się pochwalić piękną loggią, kuszącą licznymi zdobieniami, oraz takimi zdobieniami, jak rzeźby czy medaliony, na których przedstawiono wybitne postacie z dawnych czasów. Zobaczyć tu można m.in. Brutusa (rzymskiego konsula), Horacego (uznawanego za mistrza satyry) oraz Homera (greckiego pieśniarza, uznawanego za ojca poezji epickiej). Wiele osób kojarzy jednak tę budowlę z koziołkami, których figurki można podziwiać na ratuszowej wieży. Warto też podkreślić, iż poznański ratusz może się pochwalić wspaniałymi wnętrzami.

Wielka Sień, Sala Wielka oraz sale Królewska i Sądowa – oto pomieszczenia, które można zwiedzać.Współcześnie ratusz ten jest siedzibą Muzeum Historii Miasta Poznania, zatem jego wnętrza są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. A co z obiektami sakralnymi Starego Miasta? W ich gronie wyróżnia się barokowa fara poznańska, której historia sięga XVII wieku.

Początki tego kościoła wiążą się z działalnością jezuitów, którzy w Poznaniu pojawili się w 1570 roku. Do dziś bazylika ta zachwyca pięknymi kaplicami, słynnymi organami, bogato zdobioną elewacją oraz imponująca kolekcją dzieł sztuki, które przez wieki zdołano zgromadzić w jej wnętrzu. To cenny zabytek, który warto uwzględnić w programie zwiedzania Poznania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here