Polska, na pierwszy rzut oka, większości z nas może wydawać się nieszczególnie atrakcyjnym turystycznie krajem. Zapatrujemy się w wieżę Eiffela albo kościół La Sagrada Familia i na takiej podstawie wyciągamy tego typu wnioski, które są oczywiście bardzo krzywdzące. Przyznać należy bowiem, że Polska jest dla cudzoziemców krajem, z którego zawsze wyjeżdżają nieziemsko wręcz zadowoleni.

To nawet pewien standard, że osoby sceptyczne wobec polskiej gościnności zawsze zmieniają zdanie po zobaczeniu wszystkiego na żywo – zwłaszcza dziś, w czasach, kiedy Polska ma bardzo niepewną pozycję na arenie międzynarodowej i funkcjonuje wiele stereotypów związanych z polską mentalnością.

Jeśli poznamy więc kiedyś osobę równie sceptyczną naszemu krajowi, zdecydowanie warto jest ją zaprosić – zwiedzanie Polski i tego, co nasz piękny kraj ma do zaoferowania, z całą pewnością okaże się dla niej unikalnym doświadczeniem. Oferta taka będzie tym bardziej atrakcyjna, że osoby z zagranicy będzie zapewne stać nawet na bardzo kompleksową wycieczkę po całym kraju, a nie jedynie jego części.

Wydaje się, że zwiedzanie Polski najlepiej byłoby rozpocząć od serca tego kraju, czyli od jego stolicy. Warszawa, po wielu latach rozwoju, stała się miastem, które absolutnie nie ma kompleksów wobec pozostałych europejskich metropolii i już sam ten fakt może się wydawać cudzoziemcowi cokolwiek zaskakujący.

Co warto zwiedzić w naszej polskiej stolicy?

Największą wartość historyczną zdaje się mieć chyba Stare Miasto – to najstarszy ośrodek miejski w Warszawie, będący zwartym zespołem architektury zabytkowej. Zdecydowanie warto podkreślić tragiczną historię tego miejsca – podczas II wojny światowej uległo ono bowiem niemal całkowitemu wyburzeniu i to, na co możemy dzisiaj patrzeć, jest wierną i dokładną rekonstrukcją całej dzielnicy.

łazienki warszawa

Wrażenie może zrobić też oczywiście barokowo-klasycystyczny Zamek Królewski, którego oryginalna zabudowa z całą pewnością pobudza wyobraźnię i zmusza do zadumy. Ciekawym celem dla zwiedzających mogą się okazać także słynne Łazienki Królewskie. W ramach podsumowania warszawskiego etapu wycieczki można się natomiast zdecydować na wizytę w miejscu będącym symbolem całej metropolii – Pałacu Kultury i Nauki, z którego mamy oczywiście cudowny widok na całe miasto.

Ze stolicy do stolicy – następnym celem mógłby być Kraków, miasto nieco bardziej klasyczne w zabudowie i bardziej działające na wyobraźnię, przywodzące na myśl takie metropolie jak Wiedeń czy Praga. Pierwszym celem w tym mieście musi być oczywiście Zamek Królewski na Wawelu, który w kategorii tego typu zabudowań jest chyba jeszcze bardziej imponujący od tego warszawskiego, a także ma znacznie większą wartość historyczną i pamięta czasy wielu polskich władców.

Poruszając się według kryteriów historycznych, naturalnie warto jest zawędrować na Rynek Główny i zajrzeć na Sukiennice, które mają przecież piekielnie bogatą historię i większość z nas uczyła się o tym miejscu na lekcjach. Warto również odwiedzić Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli po prostu Kościół Mariacki, o którym również wiele czytaliśmy na lekcjach historii.

Nie można też zapominać o tym, że Kraków również ma własną starówkę, ciekawszą od warszawskiej chociażby pod tym względem, że nie wszystko jest zrekonstruowane. Wycieczkę po Krakowie warto zakończyć, paradoksalnie, wypadem poza miasto do kopalni soli w Wieliczce, która nadal jest bardzo atrakcyjnym turystycznie celem i wielu osobom bardzo się podoba.

kraków

Warszawa i Kraków to dwa piękne miasta, które spokojnie można określić mianem prawdziwych wizytówek naszego kraju. Unikalną specyfiką Polski jest jednak fakt, że niezależnie od tego, gdzie rozpoczęlibyśmy zwiedzanie, absolutnie zawsze znajdziemy coś wartego uwagi – piękny park krajobrazowy czy miejsce o wartości historycznej. Na wschodzie mamy klasycznie zabudowane Lublin i prawdziwą Wenecję północy, czyli Zamość.

Na zachodzie jest Wrocław, który zachwyca architekturą gotycką, a także Poznań, który również jest miastem o klasycznej zabudowie. Na północy podstawowym celem będzie oczywiście Gdańsk, na południu – nasze piękne, polskie góry.

Nie można też oczywiście zapominać o tym, że cały kraj jest w bardzo dużym stopniu zaludniony przez parki narodowe i rezerwaty przyrody, które zdecydowanie są zachwycić każdą duszę, wrażliwą na doświadczenia stricte estetyczne. Podsumowując krótko, Polska jest naprawdę pięknym krajem, który ma turystom mnóstwo do zaoferowania i absolutnie nie powinien mieć kompleksów wobec innych państw europejskich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here