Kraków może się pochwalić ogromną ilością zabytków oraz ciekawych placówek muzealnych. To wyjątkowe miasto, które każdego roku odwiedzają tysiące gości z odległych zakątków świata. Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć? Oto największe atrakcje miasta, którego starówka wpisana została na listę UNESCO.

Najpopularniejszą propozycją na zwiedzanie Krakowa jest spacer Drogą Królewską

Trasa ta łączy kościół św. Floriana na Kleparzu z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Turyści, którzy pokonują tę trasę, przemieszczają się tak, jak robili to polscy władcy w czasie uroczystości koronacyjnych. Co można zobaczyć podczas takiego spaceru? Jednym z ważniejszych zabytków na tej trasie jest kościół św. Floriana, którego historia sięga XII wieku. Brama Floriańska i Barbakan, czyli najciekawsze pamiątki po średniowiecznych fortyfikacjach miejskich, są kolejnymi atrakcjami, jakie można zobaczyć na tym trakcie.

Spacer ulicą Floriańską pozwala na zapoznanie się z pięknymi kamienicami, których na terenie krakowskiej starówki nie brakuje. Każda z nich zachwyca historyczną elewacją oraz pięknymi detalami architektonicznymi. Ważnym punktem na trasie tej jest Rynek Główny – miejsce znane z Sukiennic, Wieży Ratuszowej oraz kościoła Mariackiego. To tu spotykają się goście z całego świata, by posłuchać słynnego hejnału, to tu można kupić najpiękniejsze pamiątki z Krakowa.

Warto zwiedzić podziemną trasę turystyczną, dzięki której można poznać lepiej dzieje krakowskiego rynku oraz losy mieszkańców tego miasta. Ulica Grodzka to kolejne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. W jej pobliżu wznosi się kościół franciszkański, w którym znajduje się słynny witraż wykonany przez Stanisława Wyspiańskiego. Najważniejszymi zabytkami są tu jednak dwie sąsiadujące ze sobą świątynie: barokowy kościół św. Piotra i Pawła oraz romański kościół św. Andrzeja, który do dziś może się pochwalić cechami typowymi dla obiektów obronnych.

kopiec kościuszki

Ulica Kanonicza i Wawel to kolejne atrakcje, które można zobaczyć w czasie wędrówki Drogą Królewską. Kto chce poznać nieco inne oblicze Krakowa, ten może wybrać się na pobliski Kazimierz. Ta dzielnica zachwyca cennymi pamiątkami po krakowskich Żydach, a ciekawe synagogi i piękne kamienice mogą oczarować każdego. Dumą tej części Krakowa jest Stara Synagoga, w której mieści się muzeum.

Jego zwiedzenie pomoże nam poznać dzieje Żydów z Krakowa oraz zdobyć wiele cennych wiadomości na temat ich kultury oraz religii. Na krakowskim Kazimierzu czekają też wiekowe nekropolie żydowskie oraz tak ciekawe zabytki chrześcijańskie, jak kościół Bożego Ciała czy klasztor Paulinów na Skałce.To miejsce, kojarzone głównie z męczeńską śmiercią biskupa Stanisława, z pewnością zasługuje na uwagę.

W czasie pobyty w Krakowie warto wybrać się też na spacer po Lasku Wolskim. Te zielone płuca Krakowa to nie tylko piękne widoki na dolinę Wisły, ale i ciekawe obiekty, którym w pewnością warto poświęcić swój czas. To właśnie tu można ujrzeć ciekawe pamiątki po Twierdzy „Kraków” oraz tak ważne pomniki, jak Kopiec Piłsudskiego. Na terenie tego lasku czeka tez krakowskie zoo oraz tak ciekawy zabytek sakralny, jakim jest klasztor Kamedułów na Bielanach.

A co z tymi turystami, którzy chcą poszerzyć swą wiedzę na temat sztuki i historii?

kościół mariacki

Z pewnością warto zajrzeć do galerii w Sukiennicach oraz zwiedzić Muzeum Archeologiczne. Muzeum to działa od połowy XIX wieku i może się pochwalić imponująca kolekcją eksponatów. Inna placówka muzealna, do której warto zajrzeć, mieści się przy ulicy Kanoniczej. To Muzeum Archidiecezjalne, które specjalizuje się w sztuce sakralnej z terenów archidiecezji krakowskiej. Dla miłośników natury nie lada gratką będzie z kolei wizyta w Muzeum Przyrodniczym, do którego koniecznie powinni zajrzeć miłośnicy mięczaków.

Muzeum Tadeusza Kantora, Muzeum Farmacji oraz Muzeum Starego Teatru to kolejne miejsca godne polecenia. Popularne jest też Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszczące się na terenie Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie brak tu ciekawych obrazów i grafik, choć większość turystów skupia się tu na kolekcji sprzętów naukowych oraz na wspaniałych wnętrzach, do dziś zachwycających swym historycznym charakterem.

Stolica Małopolski to nie tylko cenne zabytki, ale i coraz lepiej rozwinięta infrastruktura. Dzięki temu goście mogą tu korzystać z hoteli, domów wycieczkowych oraz kameralnych pensjonatów, których w okolicy miasta nie brakuje. Dzięki takiej bazie noclegowej, każdy z nas może bez problemów zaplanować dłuższy pobyt na terenie Krakowa i poświęcić więcej uwagi jego zabytkom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here