Barcelona jest hiszpańskim miastem, które wielu odwiedza chętniej niż sam Madryt. Jest stolicą Katalonii, w której mieszają się ze sobą różne style. Gotyckie budowle sąsiadują z katalońskim modernizmem. Miasto ma dobre położenie geograficzne. Jej mieszkańcy i odwiedzający ją turyści mogą cieszyć się pobliskim morzem, ale też otaczającymi Barcelonę górami. Trudno byłoby natrafić na moment, w którym Barcelona jest wyludniona.

Zwiedzanie Barcelony jest najprzyjemniejsze w formie spacerowej, jednak należy pamiętać, że jest to spore miasto i nie każda odległość jest możliwa do pokonania bez skorzystania z transportu publicznego. Ponadto kilka ważnych obiektów znajduje się na wzniesieniach. Jeśli ktoś nie ma dobrej kondycji to powinien zwrócić na to uwagę. Łatwo jest planować, jeśli przed oczami ma się tylko i wyłącznie mapę, jednak rzeczywistość potem może boleśnie zweryfikować te plany.

Prócz tego, że nie wszędzie można łatwo i szybko dojść pieszo, trzeba liczyć się z tym, że Barcelona nie jest mało popularną turystyczną niszą. Jest wręcz przeciwnie. Do wielu atrakcji mogą być ustawione bardzo długie kolejki. W niektórych jest koniecznym czekanie nawet kilka godzin. Jak widać elastyczne i mądre planowanie może zaoszczędzić sporo czasu i rozczarowań.

Zwiedzanie Barcelony zapewni różnorodne wrażenia

Jedną z budowli, której widok już wielu zaparł dech w piersiach jest budowla Antoniego Gaudiego – secesyjny kościół – tak zwana Świątynia Pokutna Świętej Rodziny. Budowę rozpoczęto w 1882 roku. Na początku to nie Gaudi miał projektować świątynię, jednak ostatecznie to on został autorem projektu, na którego miał decydujący wpływ. Tak naprawdę dzieło nie zostało ukończone do dziś. Architekt pozwolił sobie na sporą dozę fantazji.

camp nou

Budowla aż kipi od niesamowitych kształtów, rzeźbień, witraży i kolorowych mozaik. Co ciekawe, nie zadbano o to, by wokół budowli pozostała przestrzeń, która pozwoliłaby w pełni cieszyć się architektonicznym geniuszem. Niestety w jej dość bliskim sąsiedztwie znajdują się zwykłe mieszkalne bloki. Plusem jest to, że wierni mają blisko do kościoła, w którym mogą zaspsokajać potrzeby obcowania ze sztuką.

Kiedy zwiedzanie Barcelony zmęczy należy pamiętać o plażach i portach jachtowych, gdzie można wyciszyć się i posłuchać szumu morskich fal. W sezonie to właśnie plaże zgarniają największą liczbę turystów. Nic dziwnego. W końcu latem dla wielu nie ma nic przyjemniejszego niż wylegiwanie się nad ciepłym morzem w promieniach gorącego słońca. Żeby zażywać takich przyjemności wystarczy przygotować sobie ręcznik i znaleźć wolne miejsce na plaży.

Wspaniałym przykładem architektury gotyckiej w Barcelonie jest katedra św. Eulalii. Wznoszono ją w kilku etapach. Budowla robi niezapomniane wrażenie. Może stanowić punkt widokowy. Z jej dachu przepięknie prezentuje się Dzielnica Gotycka, a także cała Barcelona. Uroczym i zaskakującym jest fakt, że wewnątrz katedry można natknąć się na jezioro w którym pływają sobie gęsi. Jest to niespotykane. Wedle legendy Barcelona nie zginie, dopóki gęsi będą żyły w katedrze św. Eulalii.

Przy okazji wyprawy do Barcelony trudno byłoby nie wspomnieć o wzniesionym w 1888 roku Łuku Triumfalnym. Wzniesiono go z okazji Wystawy Expo. Dla tych, co lubią odpoczywać w otoczeniu zieleni, przydatna może być informacja, że w pobliżu łuku znajduje się bardzo przyjemne miejsce.

Jest park. Prócz odpoczynku, można w nim nacieszyć oczy widokiem egzotycznych ptaków na wolności. Widok szybującej ary robi wrażenie. Wszak w krajach Europy wschodniej ten wspaniały kolorowy ptak kojarzy się bardziej niestety z wolierami, gdyż nie ma możliwości zobaczenia go szybującego ponad polskim lasem wraz z wróblem i bocianem.

sagrada familia

Żaden nurt nie wpłynął tak bardzo na kształt dzisiejszej Barcelony jak modernizm, czyli kataloński modernizm. Pod koniec XIX wieku w całej Europie pojawiały się nowe style nawiązujące do natury oraz naturalnych form. Wszystkie je można podciągnąć pod nazwę Art Nouveau, czyli nowa sztuka.

Jednym z bardziej interesujących stylów w Barcelonie jest już wyżej wspomniany kataloński modernizm. W Katalonii, dla której przecież Barcelona jest stolicą, styl ten stanowi wizytówkę. Nigdzie indziej nie można spotkać się z podobną stylistyką. Jest jedyna w swoim rodzaju i kojarzona tylko z Katalonią.

Jej przedstawicielem jest między innymi już wspomniany wyżej Gaudi. Modernizm zrewolucjonizował sposób, w jaki artyści zaczęli traktować architekturę, ale także sposób podejścia do przedmiotów codziennego użytku. Zwiedzanie Barcelony z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here