KL Auschwitz to jeden z najstraszniejszych przykładów tego, do jak wielkich okrucieństw zdolny jest człowiek. Miejsce to do dzisiaj stanowi przykład, jak bardzo można zboczyć ze ścieżki człowieczeństwa i stać się bestią pod wpływem niewłaściwych, zbrodniczych ideologii. Auschwitz to obóz koncentracyjny i obóz zagłady założony w roku 1940 na terenie miasta Oświęcim w okupowanej Polsce przez hitlerowskie Niemcy.

Obóz był w całości dziełem rąk okupanta, dlatego aktywiści naszego narodu bardzo często burzą się słysząc frazę „polskie obozy śmierci”, które w oczywisty sposób mijają się z prawdą. Auschwitz to wyjątkowo materialna pamiątka Holocaustu, który urósł do rangi symbolu tej okropnej ideologii.

Jako jedyny obóz koncentracyjny na świecie (między innymi dlatego, że zyskał niechlubną sławę największego) został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzany jest dzisiaj przez mieszkańców wszystkich krajów świata i stanowi namacalne i potężne ostrzeżenie, mówiące bardzo wymownie co się dzieje z człowiekiem, kiedy przestanie myśleć jak człowiek.

KL Auschwitz został założony w roku 1940 i początkowo służył za więzienie dla Polaków, którzy z różnych powodów byli niewygodni dla okupantów. Najczęściej byli to działacze ruchów podziemnych lub inteligencja będąca potencjalnie niebezpieczna z powodu swojego autorytetu wśród członków zniewolonego w wyniku kampanii wrześniowej narodu polskiego.

baraki w auschwitz

Od początku obóz był miejsce okropnej nędzy i kaźni – więźniowie rozstrzelani bywali za wszelkie próby oporu, zmuszani byli do katorżniczej pracy, a często umierali z głodu, pragnienia i wyczerpania. Po odwróceniu frontów w roku 1941 do Auschwitz zaczęli stopniowo napływać jeńcy radzieccy, którzy walczyli w imię swojego kraju na wschodzie. Mieli oni osobne budynki, ale byli równie marnie traktowani.

Wkrótce do obozu koncentracyjnego Auschwitz zaczęła napływać ludność żydowska przede wszystkim z terenów dzisiejszej Polski i Węgier. Pod koniec 1941 roku obóz zaczął przestać spełniać wymogów wielkościowych i zadecydowano o budowie drugiego obozu Birkenau, który stał się jednym z największych cmentarzysk świata. Obóz ów ukończono w roku 1942. Składał się z rzędu baraków, w których w nieludzkich warunkach pracowali osadzeni Żydzi i przedstawiciele innych prześladowanych przez Niemców narodów.

W 1942 roku podjęto decyzje o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej”, czyli całościowego wyplenienia tej rasy z powierzchni Ziemi. W Birkenau działała wówczas słynna rampa, szeroko opisywana w późniejszej literaturze. Przywożono tam transporty kolejowe z Żydami i dzielono ich na grupy. Dzieci i kobiety od razu przeznaczane były do eksterminacji. Przy życiu tymczasowo pozostawiano tylko i wyłącznie zdrowych mężczyzn, których można było zatrudnić w obozowych pracach.

Całe rzędy jeńców wędrowały wówczas „wykąpać się”. W istocie jednak nadzy i całkowicie ogoleni, stłoczeni zostawali w komorach gazowych. Zamiast wody w powietrzu unosił się trujący tlenek węgla, który masowo pozbawiał życia tysiące osób. Po wszystkim na miejsce wchodziło Sonderkommando, czyli wyspecjalizowana grupa niemieckich żołnierzy zajmujących się ukrywaniem nazistowskich zbrodni przed światem.

Komory sprzątano, ciała kremowano. Wszystko działo się wkrótce od nowa – w ten sposób w obozie zginęło ponad milion Żydów. W trakcie eksterminacji i innych form terroru w obozie życie straciło również 200 tysięcy naszych rodaków.

auschwitz

Miejmy owe statystyki w głowie. Zwiedzanie Auschwitz przeznaczone jest dla osób dojrzałych, o mocnych nerwach. Miejsce nie powinno odwiedzane być przez dzieci lub osoby szczególnie wrażliwe. Zobaczyć Auschwitz jednak warto – jest to niezapomniana lekcja, w jaki sposób człowiek może się upodlić zbrodnią i występkiem. Jest to coś, co musi stanowić trzon wychowania i edukacji, ponieważ w interesie wszystkich mieszkańców naszej cywilizacji jest to, aby podobne zbrodnie nie miały już miejsca.

II wojna światowa pokazała, że człowiek przekroczył pewną granicę i po latach walki i sporów nauczyć się musi ponownie szacunku do drugiego. Zwiedzanie odbywa się tylko i wyłącznie z przewodnikiem w grupach. Kolejki są długie, więc warto wcześniej wykupić wejściówkę na oficjalnej stronie – ma się wtedy również pewność wejścia o danej godzinie.

Zwiedzanie możliwe jest w bardzo wielu językach – z uwagi na popularność, muzeum obsługuje ruch turystyczny w praktycznie wszystkich ważniejszych mowach świata. Warto również dodać, że zaczyna się od Auschwitz, czyli obozu pierwszego. Autobusem turyści przewożeni są do Birkenau.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here