Planując kilkudniowy biwak w terenie, warto zaopatrzyć się w zestaw podstawowego sprzętu, dzięki któremu wypoczynek będzie nie tylko wygodny, ale i w pełni bezpieczny. Co warto ze sobą zabrać?

Podstawą wyposażenia wszystkich podróżników są pakowne plecaki turystyczne z funkcją mocowania do nich namiotu, karimaty i śpiwora. Poza tym wybierając się na wędrówkę, warto zaopatrzyć się również w skarpety i bieliznę na zmianę oraz w szereg drobnych akcesoriów, które wpłyną na nasze bezpieczeństwo. Przykładem takiego sprzętu może być latarka, telefon komórkowy do wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia, mapa i niewielki zapas żywności oraz wody.

Podstawa wyposażenia

Warto pamiętać, że nasze wyposażenie powinno zależeć nie tylko od pory roku i terenu, w jaki się wybieramy, ale także od charakteru samej wyprawy. Niezależnie od tego, kiedy i gdzie planujemy wyjazd, i jaki jest jego cel, podstawą wyposażenia każdego turysty-podróżnika są wygodne plecaki turystyczne. Plecak musi mieć odpowiednią pojemność, tak byśmy mogli zabrać ze sobą wszystkie niezbędne podczas wyprawy przedmioty. Najlepiej, jeśli jego konstrukcja będzie lekko usztywniania, co zwiększy komfort marszu, zwłaszcza przy większym obciążeniu. Dobrze również, by był wykonany z trwałych materiałów, które nie ulegną uszkodzeniu już podczas pierwszych dni dłuższego wyjazdu w teren. Poza plecakiem turystycznym musimy zaopatrzyć się również w wygodne, najlepiej wodoodporne buty z antypoślizgową podeszwą oraz w lekką, ale wytrzymałą odzież termiczną – to bardzo ważne, zwłaszcza podczas podróżowania w chłodniejszych miesiącach roku i przy okazji wypraw w góry, w których pogoda potrafi zmienić się w sposób radykalny, w zaledwie kilka godzin.

Dodatkowe wyposażenie

Skompletowanie pozostałej części ekwipunku w największym stopniu zależy od tego, jaki sposób podróżowania wybraliśmy. Jeśli planujemy nocować w terenie, powinniśmy zaopatrzyć się w karimatę i śpiwór, ewentualnie w namiot. Gdy planujemy nocować w schroniskach lub pensjonatach, tego typu sprzęt nie będzie nam zupełnie potrzebny. W takiej sytuacji duże plecaki turystyczne się w ogóle nie sprawdzą. Wybieramy zatem mały plecak, w którym zmieścimy odzież na zmianę, latarkę, ewentualnie mapę i kompas, prowiant i wodę. Dodatkowym wyposażeniem wielu podróżników jest także uniwersalny nóż, zapałki sztormowe lub dobrej jakości zapalniczka, ewentualnie kuchenka gazowa na kartridże z gazem.

Kompletując sprzęt na każdy wypad, w pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w wygodny plecak turystyczny – https://milworld.pl/pol_m_Plecaki-i-Torby_Plecaki-Turystyczne-265.html, buty i odzież trekkingową. To podstawa wyposażenia na każdą pieszą wędrówkę i od tych elementów zawsze zaczyna się budowę podróżniczego ekwipunku.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here