Metabolizm jest zbiorem skomplikowanych procesów, zachodzących w komórkach naszego organizmu, które prowadzą do uzyskania energii z pożywienia oraz odżywienia nią całego organizmu i zmagazynowania jej ewentualnego nadmiaru. Metabolizm dzielimy na anabolizm i katabolizm, a oba te procesy są ze sobą powiązanie i musi między nimi zachodzić równowaga.

Od czego zależy metabolizm?

Przeprowadzone badania dowodzą, że nasz metabolizm w 50% zależy od naszych uwarunkowań, czyli od genów, płci lub klimatu, w którym mieszkamy. Natomiast pozostałe 50% to ta część metabolizmu, na którą mamy wpływ. Wiele zależy od nas samych, od naszej diety, aktywności fizycznej, rodzaju pracy, itp. Musimy pamiętać, że ćwiczenia fizyczne zwiększają zapotrzebowanie na energię, a regularne treningi rozbudowują naszą masę mięśniową, która potrzebuje więcej energii niż tłuszcz. Jeśli zależy nam na prawidłowej masie ciała, musimy dokładnie pilnować, by bilans pomiędzy ilością dostarczanych kalorii, a ilością zużywanej energii się zgadzał. Jeśli dostarczamy do organizmu zbyt dużą ilość kalorii, a przy tym nie ćwiczymy, energia odłoży się w postaci tłuszczu.

Wpływ zegara biologicznego na metabolizm

Zegar biologiczny jest w bardzo ścisły sposób powiązany nie tylko z metabolizmem, ale z każdą funkcją naszego organizmu. Od pełnego cyklu życia komórki zaczynając, na rozbudowanych procesach sygnalizacyjnych kończąc. Zegar biologiczny wpływa również na korelację pomiędzy komórkami, na ilość zużywanych substancji odżywczych oraz redukcję stresu. Naukowiec Paolo Sassone-Corsi uważa, iż 15% genów jest powiązanych z działaniem indywidualnego zegara biologicznego.

Badacze uważają, że zegar biologiczny, a co za nim idzie, powiązanie międzykomórkowe wpływają na stabilność działania białek. Jeśli coś idzie nie po jego myśli, możemy mówić o nieprawidłowej przemianie materii, która jest zbyt szybka lub zbyt wolna.

Co może przyspieszyć metabolizm?

Co może przyspieszyć metabolizm

Kawa nie zawsze jest dobrym wyborem, jednak doskonale wpływa na przemianę materii. Podobnie dzieje się w przypadku zielonej herbaty. Kiedy wypijemy ją godzinę przed ćwiczeniami, doda nam energii oraz pozwoli trenować dużo szybciej, dzięki czemu spalimy więcej kalorii.

Wartościowe śniadania, które zjadamy do godziny po obudzeniu, przyspiesza dzienną przemianę materii. Odpowiednia ilość witamin w naszym organizmie również pozytywnie wpływa na metabolizm. Witaminy z grupy B, magnez, wapń, fosfor, cynk, selen, mangan i potas są bardzo ważne w kontekście kontrolowania przemian energetycznych. Ich niedobór sprawia, że przemiana materii znacznie spada.

Kwasy tłuszczowe omega-3 odpowiadają za regulację poziomu cukru we krwi i redukcje stanów zapalnych. Ponadto kwasy te zmniejszają oporność komórek naszego ciała na hormon związany ze spalaniem tłuszczu. Odpowiednia dawka kwasów omega-3 pozytywnie wpływa na spalanie tłuszczu.

Kluczowa jest także zbilansowana, zdrowa dieta. Kiedy przez pracę nie możemy sami gotować wartościowych posiłków, warto zainwestować w dietę pudełkową z dowozem. Aby wybrać najlepszą, najlepiej skorzystać z porównywarki cateringów dietly.pl i sprawdzić catering dietetyczny Kraków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here