Lublin, piękne miasto na wschodzie Polski, wciąż pozostaje nieodkryty dla większości turystów. Warto wyskoczyć tutaj na weekend, gdyż Kozi Gród oferuje wiele atrakcji turystycznych i ma swój własny, unikalny klimat.

Gdy już ustawimy nasz GPS na Lublin – co zwiedzać po przybyciu do niego?

Zacznijmy od urokliwych uliczek Starego Miasta wyłożonych brukiem. Przez Bramę Krakowską, fragment dawnych murów miejskich, wejdziemy na jego teren. Sama XIV-wieczna Brama jest jednym z symboli Lublina, a grube mury miejskie pozwalają wyobrazić sobie jak chronione było centrum miasta w przeszłości.

Na Starym Mieście znajdziemy wiele klimatycznych restauracji serwujących przepyszne dania, z Czarcią Łapą (czy znana jest wam ta legenda? Na lubelskim zamku znajduje się stół, na którym diabelska dłoń zostawiła swój ślad) czy żydowską Mandragorą na czele. Tu również spróbujecie lokalnego przysmaku – lubelskiego cebularza.

Na Starym Mieście znajdują się liczne zabytki – Brama Grodzka, Baszta Grodzka, kamienice z okresu renesansu, budynek Trybunału Koronnego pośrodku rynku, a także lubelska archikatedra. Miłośnicy teatru powinni odwiedzić Teatr Stary, drugi najstarszy teatr w naszym kraju. Znajdziemy tu również ruiny kościoła farnego, które znajdują się na placu Po Farze.

Odnaleźć tu można również okryty niesławą Kamień Nieszczęścia, niepozorny głaz będący według legendy przyczyną śmierci wielu osób, początkowo służący do egzekucji. Dzisiaj nad nim wisi znak ostrzegawczy z sylwetką kata uzbrojonego w topór – podobno dotknięcie kamienia sprowadzi nieszczęście na każdego, kto się na to zdobędzie.

lublin rynek

Spacerując między uliczkami, w końcu dojdziemy do lubelskiego zamku – dzisiaj siedziby lubelskiego muzeum, niegdyś miejsca tragicznych wydarzeń związanych z historią naszego kraju. W zamku podczas zaborów mieściło się więzienie carskie, a podczas okupacji nazistowskiej niemieckie. Zamek dzisiaj oferuje wiele wystaw stałych i czasowych, wśród tych pierwszych jest niezwykle ciekawa wystawa archeologiczna.

Jeśli o drugiej wojnie światowej mowa, kolejnym miejscem wartym odwiedzenia i zadumy jest Majdanek, czyli teren byłego obozu koncentracyjnego.
Miłośnicy folkloru powinni zajrzeć do skansenu i Muzeum Wsi Lubelskiej na ulicy Warszawskiej. Oferta skansenu jest szeroka i oferuje on między innymi warsztaty rękodzieła.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by za opłatą przejechać się bryczką (a w okresie zimowym saniami), albo zorganizować tam sesję ślubną. Skansen można zwiedzać z przewodnikiem w języku polskim lub angielskim. Część obiektów można nawet wynająć na spotkanie lub uroczystości rodzinne albo po prostu obejrzeć wystawy.

Ci, których fascynuje sztuka, powinni zajrzeć do Kaplicy św. Trójcy na zamku – tam znajdują się unikalne freski rusko-bizantyjskie ufundowane przez Władysława Jagiełłę na początku XV wieku, nawiązujące do sakralnej sztuki wschodnioeuropejskiej.

Lublin to miasto kultury – znajduje się tutaj Centrum Spotkania Kultur, które organizuje wiele wydarzeń kulturalnych, jak również Centrum Kultury i wiele innych organizacji. Co roku można tutaj świetnie bawić się na Nocy Kultury, Nocy Muzeów i w czasie letniego Carnavalu Sztukmistrzów. Miłośnicy fantastyki spotykają się jesienią na konwencie Falkon, a Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival przyciągają zainteresowanych niesamowitą muzyką z pogranicza gatunków, tradycji i wpływów kulturowych.

lublin nocą

Spragnieni odrobiny spokoju powinni przespacerować się zielonymi alejkami Parku Saskiego, by odetchnąć na łonie natury i poobserwować piękne, żyjące tam pawie. Park Saski to jednak niejedyne miejsce, które należy odwiedzić, jeśli kochamy przyrodę – Park Botaniczny UMCS, usytuowany w dzielnicy Sławinek pokaże nam tysiące niezwykłych roślin. To miejsce, w którym można spędzić kilka godzin, a wstęp kosztuje kilka złotych.

Będąc w Lublinie, możemy wybrać się również do Muzeum Aptekarstwa, by poznać tajniki dawnej medycyny, albo do Piwnicy Pod Fortuną, by odkryć dawne dzieje miasta i obejrzeć przepiękną poligrafię.

Miłośników sztuki współczesnej zapraszamy do Galerii Labirynt na ulicy Jerzego Popiełuszki, a tych, których interesuje multikulturowa historia Lublina, do instytucji Brama Grodzka – Teatr NN, by przyjrzeć się szerokiej ofercie organizowanych przez nią wydarzeń.
Ciekawym miejscem na mapie Lublina jest Dom Słów, czyli muzeum drukarstwa, gdzie można zapoznać się z dawnymi technikami druku. Znajdują się tam wystawy stałe i czasowe, a także prowadzone są różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i młodzieży.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here