Drezno uznawane jest obecnie za jedno z najładniejszych miast niemieckich i jest bardzo często odwiedzane przez turystów z różnych części Europy i świata. Administracyjnie jest to stolica kraju związkowego Saksonia, licząca sobie 540 tysięcy mieszkańców, czyli mniej więcej tyle samo co polski Poznań. Aglomeracja jednak jest znacznie większa i wynosi nawet ponad milion mieszkańców.

Drezno jest dobrze skomunikowane z resztą kraju siecią autostrad najwyższej jakości. Warto też powiedzieć, że leży blisko granicy z Czechami i Polską, co dostarcza stały napływ zagranicznych turystów z krajów słowiańskich. Zwiedzanie Drezna często jest zresztą łączone ze zwiedzaniem Pragi, a czasami nawet i Wrocławia – wykonanie w parę dni takiej międzynarodowej wycieczki po trzech stosunkowo blisko położonych pięknych miastach jest jak najbardziej możliwe.

Drezno znane jest przede wszystkim ze swojej wielowiekowej tradycji muzealnictwa, która praktykowana jest po dziś dzień. Jest to prawdziwa stolica kultury niemieckiej i europejskiej z mnóstwem galerii sztuki i muzeów pełnych bardzo cennych eksponatów. Drezno jest także znane wśród turystów z jarmarków bożonarodzeniowych, które odbywają się tam w grudniu każdego roku w okresie przedświątecznym. Z tej okazji do miasta przybywa wielu turystów, także z Polski i chłonie cudowny, rodzinny klimat Bożego Narodzenia, racząc się tradycyjnym dla tego wydarzenia grzanym winem.

Drezno jako miasto ma bardzo ciekawą historię

Istniało już w średniowieczu, ale nie miało większego znaczenia na arenie krajowej i międzynarodowej. Dopiero pod koniec XV wieku zostało stolicą elektoratu Saksonii, co zapewniło miastu sukcesywny rozwój aż do wielkiego pożaru w 1685 roku, który zniszczyć większość zabudowy. Sprawcą renesansu znaczenia miasta był nie kto inny, jak August II Mocny, wybrany w 1697 roku na króla Rzeczpospolitej.

drezno

Ziemie dzisiejszej Polski wchodzące w skład owego państwa połączyły się więc z Saksonią unią personalną. Drezno natomiast zostało gruntownie odbudowane w duchu późnobarokowym. Na początku XVIII wieku powstała m.in. potężna rezydencja królewska Zwinger, w której otworzono wiele galerii sztuki i wspierano kształtującą się tradycję muzealnictwa.

August II Mocny nakazał budowę wielu budynków użyteczności publicznej, pałaców, kościołów i kamienic. Całe miasto odżyło dawnym blaskiem i stworzyło jeden z piękniejszych układów urbanistycznych ówczesnej Europy. Wielkie wrażenie robił chociażby zbudowany dla gminy luterańskiej Kościół Marii Panny wykonany w stylu późnobarokowym wyposażony w charakterystyczną, silnie dekorowaną kopułę.

Wszystko jednak zostało zniszczone w serii bombardowań alianckich z roku 1945, w czasie końcowego wycofywania się niemieckich żołnierzy z okupowanych przez nich terenów. Naloty brytyjskie skoncentrowały się wokoło Starego Miasta i zburzyły zdecydowaną większość zabudowy z czasów Augusta II. Całe miasto legło w ruinie – zniszczenia były większe nawet od tych warszawskich. Po II wojnie światowej Drezno weszło w skład NRD – Niemieckiej Republiki Demokratycznej pod wpływami Związku Radzieckiego.

W tym czasie Drezno odbudowano w stylu modernistycznym, czyli takim, które znamy z wielu naszych polskich miast. Komunistyczne budowle z wielkiej płyty zastąpiły dawne piękne barokowe uliczki. Nie znaczy to jednak, że nie zrobiono nic – odbudowano przede wszystkim całkowicie zniszczony w bombardowaniu kompleks Zwingeru. Nie zajęto się jednak wszystkimi zabytkami.

drezno rynek

Dopiero po zjednoczeniu Niemiec w roku 1990, padła decyzja, aby Drezno przywrócić do stanu przedwojennego. Masowo zaczęto odbudowywać stare kamienice całymi sektorami. Zaczęto od podstawowych zabytków, takich jak Kościół Marii Panny na Nowym Rynku, a proces ten trwa do dziś. Cały teren dawnej Starówki wyczyszczono i podzielono na segmenty, które dzisiaj zabudowywane są kamieniczkami stylizowanymi na te późnobarokowe.

Różnice są widoczne, aczkolwiek z roku na rok Drezno odzyskuje swój dawny blask. Jest to bardzo interesujący proces, ponieważ rzadko kiedy zdarza się, żeby dane budowle odbudowywane były aż osiemdziesiąt lat po ich zniszczeniu. Stopniowo więc Drezno staje się znowu miastem pięknym, chociaż jednocześnie w wielu miejscach jeszcze pustym.

Przewodnicy muszą stale aktualizować swoją wiedzę, ponieważ co roku powstają tam nowe obiekty i powstawać będą jeszcze przed wiele lat. Jeżeli więc chodzi o Drezno – zwiedzanie nie jest tylko podziwianiem zabytków, ale ostrzeżeniem, jak wielką krzywdę dla świata wyrządza wojna, której w tym niemieckim mieście czuć jeszcze namacalne skutki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here