Toruń to jedno z najpiękniejszych polskich miast z cudowną gotycką Starówką, która została wpisana na elitarną Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Cała Starówka wykonana jest w stylu gotyckim – jest to pozostałość po krzyżackim panowaniu w tym mieście. To właśnie za tych czasów Toruń stał się bardzo ważnym ośrodkiem handlu późnego średniowiecza. Gotyckie kościoły i kamienice budowane były począwszy od XIII wieku. Toruń szczęśliwie nie ucierpiał nigdy poważnie podczas żadnych działań wojennych, więc gotyckie zabytki podziwiać można w oryginale. Do Polski Toruń trafił w roku 1466 na mocy II pokoju toruńskiego, który kończył wojnę trzynastoletnią.

Faktycznie nasi rodacy sprawowali jednak władzę nad miastem już od początku konfliktu w 1454 roku, kiedy Torunianie sami podnieśli powstanie przeciw Krzyżakom i oddali się pod władanie króla polskiego Kazimierza Jagiellońskiego. Pod nowym panowaniem Toruń nadal rozkwitał i stawał się jednym z najważniejszych punktów handlowych. Na pytanie co zwiedzać w Toruniu odpowiedź jest więc generalnie bardzo prosta: przede wszystkim pierwsze kroki należy skierować na Stare Miasto.

Rynek Staromiejski należy do jednych z najpiękniejszych w Polsce, dzieje się tam zawsze dużo, jest gwarno i klimatycznie. W centralnym jego punkcie znajduje się okazały ratusz, w którym obecnie znajduje się muzeum historyczne prezentujące wiele pamiątek z dziejów miasta i kraju. Na Rynku znajduje się również były ewangelicki kościół św. Ducha, zwrócić uwagę warto także na neogotycki gmach Dworu Artusa.

co zwiedzać w toruniu

Dzisiaj znajduje się tam jeden ze sklepów, w którym można zakupić słynne toruńskie pierniki, które stanowią lokalny przysmak. Niegdyś podpisano tam natomiast pierwszy oraz drugi pokój toruński, który kończył wygrane przez Polskę wojny z zakonem krzyżackim. Rynek w Toruniu otoczony jest pięknymi kamieniczkami, które niegdyś zamieszkiwane były przez bogatych kupców. Dzisiaj przede wszystkim są one siedzibami kawiarni i restauracji, a także różnych sklepików.

Urokliwa atmosfera Rynku wyczuwalna jest również na uliczkach wokoło niego

Ulice tętnią życiem, a tajemnicze zakamarki wąskich uliczek są pełne interesujących lokali. Układ urbanistyczny nie zmienił się znacząco od czasów średniowiecza, co pozwala uświadomić sobie jak wyglądało miejskie życie setki lat temu. W bliskiej odległości znajduje się także monumentalna katedra śś. Janów, jedna z największych gotyckich świątyni w Polsce. Jest to prawdziwy pokaz dawnej potęgi kupieckiego Torunia i prawdziwy rarytas dla osób, które interesują się średniowieczną architekturą.

Toruń jest też znany powszechnie jako miejsce narodzin i życia Mikołaja Kopernika, wybitnego polskiego astronoma, który w swoim dziele „O obrotach sfer niebieskich” zakwestionował dotychczasową tezę, że Słońce krąży wokół Ziemi pisząc, że dzieje się zupełnie odwrotnie.

Toruń

Geniusz Kopernika i jego odkrycie nie zostało docenione za życia, ale dzisiaj wiadomo, że ów astronom dokonał rzeczy niebywałej. Historię jego bogatego życia i działalności w różnych dziedzinach życia można prześledzić w jednej z kamienic, w której urodził się Mikołaj Kopernik. Znajduje się tam jego muzeum.

Jednocześnie jest to niebywała okazja, aby ujrzeć oryginalną zachowaną gotycką kamienicę, czyli zwyczajne miejsce zamieszkiwania przeciętnego toruńskiego kupca w późnym średniowieczu i na początku ery nowożytnej. Astronomia w Toruniu popularyzowana jest także dzięki urządzonemu w starym pruskim gmachu planetarium, które w niesamowity sposób przekazuje widzom informacje na temat tajemnic kosmosu.

Będąc w Toruniu nie można zapomnieć również o Krzywej Wieży i innych zachowanych elementach murów miejskich. Cała ich południowa część jest zachowana całkowicie. Oddziela Stare Miasto od Wisły i znajdujących się nad nią Bulwarów Wiślanych. Jest to urocze miejsce spacerowe. Na wschód od Starego Miasta rozciąga się również średniowieczne Nowe Miasto, którego głównym zabytkiem jest gotycki kościół św. Jakuba.

A dla osób spragnionych innego typu atrakcji Toruń poleca Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, pierwsze centrum nauki w województwie kujawsko-pomorskim, które ma na celu popularyzowanie wybranych gałęzi wiedzy i podawanie jej w możliwie przystępny i interesujący sposób.

Atrakcja jest ciekawą formą spędzania wolnego czasu zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży. Toruń posiada także bogatą ofertę kulturalną – znajduje się tam wiele teatrów, z którego najsłynniejszym jest teatr im. Horzycy położony na północnym krańcu Starego Miasta, w którym gotycka zabudowa miesza się już z nowszymi zabudowaniami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here